Ա.Ղազարյան. Թուրքիայի կառավարությունը փաստացի չի լեգալացնում շուրջ 240 միլիոն դոլարի առևտուրը
«Եթե Թուրքիայի իշխանությունները չլեգալացնեն հայ-թուրքական առևտրաշրջանառությունը, հայ գործարարները ստիպված կլինեն այլ շուկաներ փնտրել», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, հիշեցնելով, որ երկու երկրների միջև` դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում առևտրաշրջանառությունը կազմում է շուրջ 240 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Թուրքիայից ներկրվում է արդյունաբերական հումք, մեքենասարքավորումներ, շինանյութ, մեքենասարքավորումների կոմպոնենտներ: Ապրանքները ներկրվում են Թուրքիայից` մեքենաներով, բեռնատարներով: Թուրքիայի հետ իրականացվում է նաև ճամպրուկային առևտուր` հագուստ, շինանյութ»,- ասաց նա, ցավով նշելով, որ այդ շրջանառությունը, փաստացի, միակողմանի է:
Ըստ բանախոսի` հայ գործարարները փորձում են Թուրքիա որոշ ապրանքատեսակներ ներմուծել վրացական կամ իրանական փաստաթղթերով, սական դա մեծ տոկոս չի կազմում:
«Թուրքիայի կառավարությունը փաստացի առևտուրը չի լեգալացնում: Ինչքա՞ն կարող ենք անհավասար վիճակում մնալ»,- եզրափակեց Արսեն Ղազարյանը:

Арсен Казарян: Фактически правительство Турции не легализует товарооборот объемом 240 млн долларов
«Если турецкие власти не легализуют товарооборот между Арменией и Турцией, армянские бизнесмены вынуждены будут искать другие рынки», – об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, напомнив, что в условиях отсутствия дипломатических отношений между двумя странами товарооборот составляет около 240 млн долларов.
«Из Турции импортируется промышленное сырье, стройматериалы, машинное оборудование, компоненты машинного оборудования. Товары импортируются из Турции с помощью легковых или грузовых автомобилей. Кроме того, с Турцией осуществляется и челночная торговля (одежда, стройматериалы и др.)», – отметил он, указав на то, что, к сожалению, этот оборот фактически односторонний.
Армянские бизнесмены, по его словам, пытаются импортировать в Турцию некоторые товары по грузинским и иранским документам, однако такие случаи не многочисленны.
«Фактически правительство Турции не легализует торговлю. Как долго можно оставаться в таких неравных условиях?!» – резюмировал Арсен Казарян.