Ա.Ղազարյան. Թուրքիայի կառավարությունը փաստացի չի լեգալացնում շուրջ 240 միլիոն դոլարի առևտուրը
«Եթե Թուրքիայի իշխանությունները չլեգալացնեն հայ-թուրքական առևտրաշրջանառությունը, հայ գործարարները ստիպված կլինեն այլ շուկաներ փնտրել», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, հիշեցնելով, որ երկու երկրների միջև` դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում առևտրաշրջանառությունը կազմում է շուրջ 240 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Թուրքիայից ներկրվում է արդյունաբերական հումք, մեքենասարքավորումներ, շինանյութ, մեքենասարքավորումների կոմպոնենտներ: Ապրանքները ներկրվում են Թուրքիայից` մեքենաներով, բեռնատարներով: Թուրքիայի հետ իրականացվում է նաև ճամպրուկային առևտուր` հագուստ, շինանյութ»,- ասաց նա, ցավով նշելով, որ այդ շրջանառությունը, փաստացի, միակողմանի է:
Ըստ բանախոսի` հայ գործարարները փորձում են Թուրքիա որոշ ապրանքատեսակներ ներմուծել վրացական կամ իրանական փաստաթղթերով, սական դա մեծ տոկոս չի կազմում:
«Թուրքիայի կառավարությունը փաստացի առևտուրը չի լեգալացնում: Ինչքա՞ն կարող ենք անհավասար վիճակում մնալ»,- եզրափակեց Արսեն Ղազարյանը:

Arsen Ghazaryan: Turkish government in fact refuses to legalize trade turnover of $240 million
If Turkish authorities do not legalize the trade turnover between Armenia and Turkey, Armenian businessmen will have to look for other markets, Arsen Ghazaryan, chairman of the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia, told reporters in Yerevan, adding that with no diplomatic relations between Armenia and Turkey, trade turnover between the two countries amounts to $240 million.
“Industrial raw materials, building materials, machine equipment, machine equipment components are imported from Turkey. Goods are imported from Turkey by cars and trucks. Besides, there is suitcase trade with Turkey (clothes, building materials, etc.),” Mr Ghazaryan said, adding that, unfortunately, the turnover is in fact one-sided.
According to him, Armenian businessmen try to import some kinds of goods to Turkey with Georgian and Iranian documents, but these are rare cases.
“Turkish government in fact refuses to legalize trade turnover. How long can we be in unequal conditions?” he concluded.