Ի. Կոբզոնի երևանյան համերգից ստացված հասույթը կուղղվի Գյումրու երաժշտական դպրոցների համար երաժշտական գործիքների ձեռքբերմանը
Նոյեմբերի 22-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, հանրաճանաչ երգիչ Իոսիֆ Կոբզոնի ծննդյան 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական հյուրախաղերի երևանյան համերգը:
Երգիչն արդեն այսօր կլինի Երևանում: Նա նախ` կայցելի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Նշենք, որ համերգը իրականացվում է «Սոզվեզդիա» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Համերգից ստացված հասույթը կուղղվի Գյումրու երաժշտական դպրոցների համար երաժշտական գործիքների ձեռքբերմանը:
Մշակույթի նախարարության տեղեկացմամբ, համերգի ընթացքում մեծանուն երգչի կատարմամբ կհնչեն Ա. Բաբաջանյանի, Ալ. Պախմուտովայի, Գ. Մովսիսյանի, Ա. Ֆլյարկովսկու, Ա. Օստրովսկու, Է. Կոլմանովսկու, Մ. Ֆրադկինի, Յան Ֆրենկելի և այլ ճանաչված կոմպոզիտորների հանրահայտ ստեղծագործություններ: Համերգին կմասնացեն ՌԴ ՆԳ նախարարության Ներքին Զորքերի երգ ու պարի անսամբլը /գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր ՌԴ ժող. արտիստ, գեներալ-մայոր Վիկտոր Ելիսեև/, Մոսկվայի «Ռեսպուբլիկա» խումբը, դաշնակահար Ալ. Եվսյուկովը, Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ Ն. Բուչինսկայան: Շնորհավորական ելույթներով հանդես կգան ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Կամո Սեյրանյանը և Արման Հովհաննիսյանը:
Ի. Կոբզոնը բազմիցս համերգներ է տվել Երևանում, Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանակիր է: Նա հանդես է եկել հանրահայտ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հետ: Նա իր ստեղծագործական գործունեության ընթացքում համերգներ է ունեցել աշխարհի 100 երկրում: Նա Ռուսաստանի գինեսի ռեկորդակիր է` ճանաչվել է երկրի ամենաշատ տիտղոսակիր արտիստը:

В Ереване с юбилейным концертом выступит народный артист СССР Иосиф Кобзон
22 ноября в концертном зале им.Арам Хачатуряна состоится концерт народного артиста СССР, известного певца Иосифа Кобзона, посвященный 75-летию артиста. Иосиф Кобзон сегодня прибудет в Ереван. Визит начнется с посещения Св.Эчмиадзина.
Отметим, что концерт организуется по инициативе международного благотворительного фонда «Созвездия», при поддержке Министерства культуры Армении. Вся выручка, полученная от продажи билетов, будет направлена на покупку музыкальных инструментов для музыкальных школ города Гюмри, сообщает пресс-служба Минкультуры Армении.
На концерте прозвучат произведения А.Бабаджаняна, А.Пахмутовой, Г.Мовсисяна, А.Флярковского, А.Островского, Э.Колмановского, М.Фрадкина, Яна Френкеля.
С поздравительными выступлениями на концерте выступят заслуженные артисты Армении Камо Сейранян и Арман Ованнисян.
Добавим, что Иосиф Кобзон неоднократно выступал с концертом в Ереване. Он является кавалером ордена «Месроп Маштоц». На протяжении всего творческого пути певец выступал с концертом в 100 странах. Иосиф Кобзон официально является самым титулованным артистом России - этот факт внесен в Книгу рекордов Гиннеса. В общей сложности у певца 150 наград и титулов.