Գազայում հրադադար է. Ռազմական և ֆինանսական աջակցության համար «ՀԱՄԱՍ»-ը շնորհակալ է Իրանին
Այդ մասին իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» խմբավորման քաղխորհրդի նախագահ Խալեդ Մաշալը:
«ՀԱՄԱՍ»-ի ներկայացուցիչը Պաղեստինի և Իսրայելի միջև հաստատված հրադադարից հետո, անդրադառնալով Իրանի՝ Պաղեստինին ցուցաբերած աջակցությանը, նշել է. «Չնայած Սիրիայի հարցում Իրանի հետ ունեցած մեր տարաձայնություններին՝ Իրանն Իսրայելի դեմ պայքարում ֆինանսական և ռազմական աջակցություն ցուցաբերեց»:
«Ասրիրան»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Բոլթոնը, անդրադառնալով իսրայելա-պաղեստինյան վերջին հակամարտությանը, նշել է. «Գազայի պատերազմն ոչ թե հակամարտություն էր Իսրայելի և Պաղեստինի միջև, այլ իրականում, դա պայքար էր Իրանիև Իսրայելի միջև: Գազայի պատերազմով Իրանն Իսրայելի ռազմական կարողությունն էր ստուգում: Այդպիսով` Իրանն Իսրայելին հասկացրեց, որ եթե վերջինս հարձակվի իր միջուկային հաստատությունների վրա, ապա Իրանը կարող է երկու ճակատով՝ պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ»-ի լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ի միջոցով հակահարված տալ Իսրայելին:
Նշենք, որ նախօրեին Եգիպտոսի միջնորդությամբ՝ Իսրայելի և «ՀԱՄԱՍ»-ի միջև հրադադար է հաստատվել: Ութ օր տևած հակամարտության հետևանքով 110 պաղեստինցի է զոհվել:
Իրանը Չմիավորման շարժման անդամ երկրներին կոչ է արել ընդհատել Իսրայելի հետ ունեցած բոլոր տեսակի հարաբերությունները

В секторе Газа установлено перемирие. За военное и финансовое содействие ХАМАС благодарит Иран
«Мы благодарны Ирану за военное и финансовое содействие». Об этом, как сообщает иранский сайт «асриран.ком», заявил лидер палестинской организации ХАМАС Халед Машаль.
После установления перемирия между Палестиной и Израилем представитель ХАМАС, говоря о поддержке Ирана Палестине, отметил: «Несмотря на наши разногласия с Ираном в сирийском вопросе, Иран оказал финансовое и военное содействие в борьбе против Израиля».
По информацию сайта «асриран.ком», бывший посол США в ООН Джон Болтон, комментируя недавно вспыхнувший конфликт между Израилем и Палестиной, заявил: «В действительности война в секторе Газа была не конфликтом между Израилем и Палестиной, а борьбой между Ираном и Израилем. Войной в секторе Газа Иран проверяет военную мощь Израиля. Таким образом Иран дал Израилю понять, что если он нападет на его ядерные объекты, то Иран может нанести контрудар по двум фронтам – через палестинскую организацию ХАМАС и через ливанскую организацию «Хезболла».
Отметим, накануне при посредничестве Египта между Израилем и ХАМАС было установлено перемирие. В результате противостояния, продлившегося восемь дней, погибли 110 палестинцев.