Իոսիֆ Կոբզոն. Մեծ հարգանք եմ տածում հայ ժողովրդի նկատմամբ
«Ես շատ ուրախ եմ, որ կրկին Երևանում եմ»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իր խոսքն այսպես սկսեց ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, հանրահայտ երգիչ Իոսիֆ Կոբզոնը: Նա նաև նշեց. «Հայաստանի հետ ինձ շատ բարի հիշողություններ է կապում»: Երգիչն հիշեց իր հայ ընկերներին:
Երգիչը պատմեց, թե ինչպես է հումանիտար օգնություն բերել Հայաստան` Սպիտակի երկրաշարժից հետո, «սովի ու ցրտի» տարիներին: «Մեծ հարգանք եմ տածում բազմաչարչար այս ազգի նկատմամբ»,- ընդգծեց Ի. Կոբզոնը:
Նշենք, որ այսօր Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, հանրաճանաչ երգիչ Իոսիֆ Կոբզոնի ծննդյան 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական հյուրախաղերի երևանյան համերգը: Համերգը իրականացվում է «Սոզվեզդիա» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Համերգից ստացված հասույթը կուղղվի ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո գործող Երաժշտական գործիքների շրջանառու հիմնադրամին` Գյումրու երաժշտական դպրոցների համար երաժշտական գործիքների ձեռքբերման նպատակով:
Համերգի ընթացքում մեծանուն երգչի կատարմամբ կհնչեն Ա. Բաբաջանյանի, Ալ. Պախմուտովայի, Գ. Մովսիսյանի, Ա. Ֆլյարկովսկու, Ա. Օստրովսկու, Է. Կոլմանովսկու, Մ. Ֆրադկինի, Յան Ֆրենկելի և այլ ճանաչված կոմպոզիտորների հանրահայտ ստեղծագործություններ:
Համերգին կմասնացեն ՌԴ ՆԳ նախարարության Ներքին Զորքերի երգ ու պարի անսամբլը /գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր ՌԴ ժող. արտիստ, գեներալ-մայոր Վիկտոր Ելիսեև/, Մոսկվայի «Ռեսպուբլիկա» խումբը, դաշնակահար Ալ. Եվսյուկովը, Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ Ն. Բուչինսկայան: Շնորհավորական ելույթներով հանդես կգան ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Կամո Սեյրանյանը և Արման Հովհաննիսյանը:
Ի. Կոբզոնը բազմիցս համերգներ է տվել Երևանում, Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանակիր է: Նա հանդես է եկել հանրահայտ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հետ: Նա իր ստեղծագործական գործունեության ընթացքում համերգներ է ունեցել աշխարհի 100 երկրում: Նա Ռուսաստանի գինեսի ռեկորդակիր է` ճանաչվել է երկրի ամենաշատ տիտղոսակիր արտիստը:

«Я очень рад вновь находиться в Ереване», - об этом на встрече с журналистами заявил народный артист СССР, знаменитый певец Иосиф Кобзон. Он также подчеркнул: «Меня связывают добрые воспоминания с Арменией».
В беседе с журналистами певец рассказал о гуманитарной помощи, оказанной Армении после спитакского землетрясения. «Я испытываю огромное уважение к многострадальному армянскому народу», – подчеркнул Иосиф Кобзон.
Напомним, сегодня, 22 ноября в концертном зале им.Арам Хачатуряна состоится концерт Иосифа Кобзона, посвященный 75-летию артиста. Концерт организуется по инициативе международного благотворительного фонда «Созвездия», при поддержке Министерства культуры Армении. Вся выручка, полученная от продажи билетов, будет направлена на покупку музыкальных инструментов для музыкальных школ города Гюмри. На концерте прозвучат произведения А.Бабаджаняна, А.Пахмутовой, Г.Мовсисяна, А.Флярковского, А.Островского, Э.Колмановского, М.Фрадкина, Яна Френкеля. С поздравительными выступлениями на концерте выступят заслуженные артисты Армении Камо Сейранян и Арман Ованнисян.
Добавим, что Иосиф Кобзон неоднократно выступал с концертом в Ереване. Он является кавалером ордена «Месроп Маштоц». На протяжении всего творческого пути певец выступал с концертом в 100 странах. Иосиф Кобзон официально является самым титулованным артистом России - этот факт внесен в Книгу рекордов Гиннеса. В общей сложности у певца 150 наград и титулов.