Ի պատասխան Ր. Հովհաննիսյանի ելույթի՝ ադրբեջանցի պատգամավորն աշխարհին քաոսով է սպառնում
Եթե Ադրբեջանն իր պատմական հողերի նկատմամբ հավակնություններ ներկայացնի, ապա ողջ աշխարհում քաոս կլինի: Այս մասին, մեկնաբանելով Բաքվում Ասիական կուսակցությունների միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ելույթը, հայտարարել է Ադրբեջանի իշխող՝ «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ, պատգամավոր Մուբարիզ Գուրբանլին:
Հիշեցնենք, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, թե ճիշտ չէ Արցախի տարածքը որպես օկուպացված տարածք անվանելը, իսկ ադրբեջանցի փախստականներին անդրադառնալիս նշել էր, թե նրանք Արցախի անկախությունից հետո կարող են իրենց տները վերադառնալ:
Սակայն «Ժառանգության» ղեկավարի խոսքերին, ադրբեջանցիները միայն Գուրբանլիի մեկնաբանությամբ չեն սահմանափակվել: Կոնֆերանսին ներկա ադրբեջանական կուսակցությունների բոլոր ներկայացուցիչները փորձել են հակադաձել, սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արազ Ալիզադեն էլ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հայտարարությունը «լկտի սուտ» է անվանել:

If Azerbaijan makes demands for its historic lands, there will be chaos in the world, Mubariz Gurbanli, Deputy Executive Secretary of Yeni Azerbaijan Party, said while commenting on Heritage party leader Raffi Hovannisian’s statement at the General Assembly of International Conference of Asian Political Parties in Baku.
We will remind that Raffi Hovannisian stated in Baku that speaking of Nagorno-Karabakh conflict, one should not use such political terms as occupation and, referring to Azerbaijani refugees, noted that they can return to their homes after Karabakh’s independence.
However, the Azerbaijanis did not limit themselves to Gurbanli’s comment. Representatives of Azerbaijani parties attending the event tried to oppose Hovannisian. Araz Alizade, chairman of Social Democratic Party of Azerbaijan, called Hovannisian’s statement a “blatant lie.”