Իրանի ԱԳ նախարար. Անհրաժեշտ է հարգել ժողովուրդների ինքնորոշման կենսական իրավունքը
Այդ մասին Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Պակիստանում տեղի ունեցած «Դի-8» խմբի տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին:
Իրանի ԱԳ նախարարն իր ելույթում, քննադատելով տարբեր երկրներում մարդու իրավունքների նկատմամբ երկակի ստանդարտներ կիրառելու փաստը, մասնավորապես նշել է. «Ժողովրդավարությունը որևէ երկրին կամ տարածաշրջանին չի պատկանում. Ուստի ազգերի ինքնորոշման և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքը կենսական կարևորություն ունի: Պետք է մերժել բոլոր այն ջանքերը, որոնք ուղղված են սահմանադրության և ժողովրդավարության հիման վրա ժողովրդի կողմից ստեղծված կարգերը տապալելուն»:
Նշենք, որ «Դի-8» խումբը ներկայացնում են 8 զարգացող երկրներ` Իրանը , Թուրքիան , Պակիստանը, Բանգլադեշը , Ինդոնեզիան , Մալայզիան ,Եգիպտոսը և Նիգերիան:
Արցախյան հակամարտության ժամանակակից փուլը սկիզբ է առել 1988թ-ին, երբ ի պատասխան 1921 թ. խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) բնակչության ինքնորոշման խաղաղ պահանջին` Ադրբեջանի իշխանությունները էթնիկ զտումներ իրականացրեցին հայ ազգաբնակչության նկատմամբ նախ` Ադրբեջանի մեծ քաղաքներում, ապա Արցախում: 1991թ-ի սեպտեմբերին Արցախը հռչակեց անկախություն, որի արդյունքում Ադրբեջանը սաստկացրեց բռնությունները և սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ Արցախի դեմ: Ռազմաճակատում մի շարք պարտություններից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները 1994թ. մայիսին ստիպված էին զինադադար խնդրել Արցախի Հանրապետությունից (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն):
Ներկայումս հակամարտության կարգավորման բանակցությունները իրականացվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների(Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա) միջնորդությամբ` 2007-ի նոյեմբերին ներկայացված Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա:

Глава МИД Ирана: Необходимо уважать право народов на самоопределение
Необходимо уважать право народов на самоопределение. Об этом, как сообщает официальный сайт МИД Ирана, заявил на прошедшем в Пакистане заседании совета глав МИД стран-членов Организации экономического сотрудничества группы D8 министр иностранных дел ИРИ Али Акбар Салехи.
Критикуя в своей речи факт применения двойных стандартов в отношении прав человека в разных странах, глава МИД ИРИ, в частности, отметил: «Демократия не принадлежит никакой стране или региону. Следовательно, право наций на самоопределение и распоряжение собственной судьбой имеет жизненно важное значение. Нужно отвергнуть все усилия, которые направлены на разрушение созданных народами на основе конституции и демократии порядков.
Отметим, что группу D8 представляют 8 развивающихся стран – Иран, Турция, Пакистан, Бангладеш, Индонезия, Малайзия, Египет, Нигерия.
Современный этап карабахского конфликта начался в 1988г., когда в ответ на мирное требование на самоопределение населения Арцаха (Нагорного Карабаха)- аннексированного советским Азербайджаном 1921г., азербайджанские власти осуществили этнические чистки против армянского населения – сначала в больших городах Азербайджана, а потом и в Арцахе.
В настоящее время переговоры по мирному разрешению конфликта ведутся при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ(Россия, США и Франция), на основе представленных в ноябре 2007 года Мадридских предложений.