Մեխիկոն պատրաստվում է հրաժեշտ տալ Հեյդար Ալիևի հուշարձանին. Բաքուն սպառնում է խզել հարաբերությունները
Մեքսիկայում Ադրբեջանի դեսպան Իլգար Մուխտարովն հայտարարել է, թե մայրաքաղաք Մեխիկոյում Հեյդար Ալիևի արձանը ապամոնտաժելու դեպքում, դատական հայց կներկայացվի Մեքսիկայի դեմ: Ստեղծված իրավիճակը լուսաբանում է մեքսիկական «Ռեֆորմա» պարբերականը:
Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, Մուխտարովը վկայակոչել է 2011 թ-ի օգոստոսի 26-ին Ադրբեջանի կառավարության և Մեխիկոյի իշխանությունների միջև ստորագրված համաձայնագիրը, որով նախատեսված է եղել քաղաքի երկու այգիների բարեկարգումն ու հուշարձանի տեղադրումը:
«La Razon» պարբերականի հետ զրույցում դեսպանը հայտնել է, թե Մեխիկոյի քաղաքային իշխանությունները, եթե, այնուհանդերձ, որոշում կայացնեն արձանն ապամոնտաժելու վերաբերյալ, ապա Ադրբեջանը կխզի դիվանագիտական հարաբերությունները այդ երկրի հետ և կփակի իր դեսպանատունը Մեխիկոյում, միաժամանակ դադարեցնելով 4 մլրդ. դոլար արժողությամբ ներդումային ծրագրերի իրականացումը: Բացի այդ, դեսպանի գնահատմամբ, ապամոնտաժման որոշումը «խայտառակություն կլինի մեքսիկացիների համար»:
Անդրադառնալով քաղաքային իշխանությունների խնդրի քննարկման նպատակով ձևավորած հատուկ հանձնաժողովի արձանի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ սպասվող որոշմանը` դեսպանը նշել է, թե «իրենք դրական որոշում չեն ակնկալում և ի սկզբանե պարզ է եղել հանձնաժողովի ստեղծման դրդապատճառները»:
«Ինձ համար շատ կարևոր է կառավարության ղեկավարի որոշումը, քանի որ դրանից է կախված լինելու Ադրբեջանի և Մեքսիկայի միջև հարաբերությունները», - նշել է դեսպանը:
ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան քաղաքական և իրավական հարցերով խորհրդական Մամեդ Թալիբովն, իր հերթին, նամակ է գրել ամերիկյան «The New York Times» պարբերականի խմբագրությանը, որում նշել է, թե երկկողմ հարաբերություններում ներդրումային ու մշակութային փոխադարձ ծրագրերը դիվանագիտական պրակտիկայում տարածում ունեցող երևույթներ են: Այդ իսկ պատճառով, Մամեդովի խոսքերով, Մեխիկոյում այգիների բարենորոգման հարցում «տարօրինակ ոչինչ չկա»: Վերջինս ընդգծել է նաև Հեյդար Ալիևի «սկզբունքային դերակատարությունը» ժամանակակից Ադրբեջանի պատմության մեջ և նրա պատվին արձանի տեղադրումը գնահատել «բավականին նորմալ երևույթ»:
Հիշեցնենք, վերջերս Մեքսիկայի մայրաքաղաքի կենտրոնական այգիներից մեկում տեղադրվել էր Հեյդար Ալիևի արձանը, ինչը քաղաքի բնակչության զայրույթի առարկա էր դարձել: Լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ, Ադրբեջանը ծախսել է 5 միլիոն դոլար` Մեխիկոյում երկու այգիների բարեկարգման վրա, ինչից հետո էլ ստացել էր արձանը տեղադրելու թույտվությունը:
Հաջորդած օրերին, Մեխիկոյում տեղի էին ունեցել բողոքի մի շարք ակցիաներ, որոնց մասնակիցները հայտարարել էին, թե չեն ցանկանում այգում տեսնել հազարավոր կիլոմետրեր հեռավորության վրա գտնվող մի երկրի բռնապետի արձանը:
Հիշեցնենք նաև, որ ավելի վաղ, սեպտեմբերի կեսերին, Կանադայում ապամոնտաժվել էր Հեյդար Ալիևի կիսանդրին, որը տեղադրվել էր մեկ տարի առաջ Նիագարա օն զե Լեյք քաղաքում:

Мексика планирует сказать «Давай, до свидания» памятнику диктатора Гейдара Алиева. Баку грозится разрывом отношений
16:02 23/11/2012
Посол Азербайджана в Мексике Ильгар Мухтаров заявил, что в случае демонтажа установленного в Мехико памятника Гейдару Алиеву на правительство столицы Мексики будет подано в суд. Сложившуюся ситуацию комментирует мексиканская газета «Реформа».
Как говорится в публикации, Мухтаров сослался на соглашение, подписанное между правительством Азербайджана и Мехико 26 августа 2011 года, по которому предусматривалось благоустройство парка в Чапультепекском лесу и установления статуи Алиева.
В интервью газете «La Razon» посол сказал, что если администрация столицы Мексики примет решение убрать памятник, то Азербайджан разорвет дипломатические отношения с Мексикой, закроет посольство, приостановит инвестиции в размере 4 млрд. долларов. Кроме того, по мнению посла, все это «будет позором для мексиканцев».
Говоря об ожидаемом решении специального комитета, созданного для рассмотрения целесообразности наличия памятника, посол Азербайджана сказал, что они «не ждут положительного решения, и с самого начала были понятны цели создания этого комитета». По его словам, некоторые члены комитета изначально были против воздвижения памятника.
«Для меня очень важно решение главы правительства (Марсело Эбрарда. – Прим. ред.), потому что от этого решения зависят отношения между Азербайджаном и Мексикой», – отметил он.
В свою очередь советник по политическим и правовым вопросам посольства Азербайджана в США Мамед Талыбов написал письмо в редакцию американской газеты «The New York times», в котором отметил, что инвестирование в двусторонние отношения и культурный обмен являются широко распространенной частью дипломатической практики. Поэтому, по словам Мамедова, в желании Азербайджана строить парки в Мехико нет ничего необычного.
По его словам, учитывая «центральную роль» Гейдара Алиева в современной истории Азербайджана, установление его статуи – «довольно нормальное явление».
Напомним, что недавно в одном из центральных парков в мексиканской столице был установлен памятник Гейдару Алиеву, что вызвало недоумение жителей города. Азербайджан потратил около $5 млн. на реконструкцию двух парков в Мехико, после чего получил разрешение на установление памятника. В Мехико прошли несколько акций протеста, в ходе которых участники говорили, что не желают видеть рядом с памятниками героям статую диктатора страны, находящейся за тысячи километров.
Отметим, что в конце сентября в Канаде был демонтирован бюст Гейдара Алиева, установленный год назад, так как власти города Ниагара он зе Лейк сочли, что это памятник диктатуре.
«The New York Times»: Власти Мехико осознали свою ошибку с возведением памятника Алиеву и пытаются сгладить ее
После скандала с памятником Г. Алиеву в парламенте Мексики обсуждают введение правил установки памятников
«Associated Press»: Под давлением общества власти Мехико могут пересмотреть решение об установлении памятника Г.Алиеву
«Associated Press»: Мексиканцы возмущены воздвижением в Мехико памятника Гейдару Алиеву