«Գագիկ Ծառուկյանը կառաջադրի իր թեկնածությունը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ներքաղաքական գործընթացներին, նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նրա կարծիքով, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի կողմնակիցների կողմից գալիք նախագահական ընտրություններում վերջինիս թեկնածության առաջադրման շուրջ արտահայտվող ցանկությունները հետևյալ նպատակն են հետապնդում՝ «ուղարկել մեսիջը, ստանալ արձագանքը և կայացնել որոշում»:
Քաղաքագետի համոզմամբ` ԲՀԿ-ն իրեն հռչակել է այլընտրանք, և դա քաղաքագիտական իմաստով նշանակում է հենց ընդդիմություն:
««Այլընտրանքը» իսկական դասական իմաստով ընդդիմություն է, սակայն դա փողոցի ընդդիմություն չէ: Իմ ցանկությունն է, որ ԲՀԿ-ն անպայման մասնակցի իր թեկնածուով նախագահական ընտրություններին, որով քաղաքական գործընթացները կգնան առաջ՝ նպաստելով պետությանը զարգացմանը»,- նշեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու մասին ԲՀԿ-ի առաջարկին՝ բանախոսը կարծիք հայտնեց, որ դրանով նպատակ է դրվել բևեռացնել իշխանությունից դուրս քաղաքական ուժերին և շրջանառության մեջ դնել մի ցուցանիշ, որի շուրջ կհամախմբվեն բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են արմատական փոփոխություններ անել:
«Հայաստանին խիստ անհրաժեշտ է բազմակուսակցական և խորհրդարանական կառավարման համակարգ ու արդիականացում»,- համոզմունք հայտնեց Լ. Շիրինյանը և հավալեց, որ ով առաջարկի դա և կարողանա իրականացնել, նրան պետք է աջակցել:
Քաղաքագետը չբացառեց, որ ընդդիմությունը կարող է հանդես գալ միասնական թեկնածուով: Նա ցանկություն արտահայտեց, որ ընդդիմությունը հանդես գա միասնական թեկնածով, որի արդյունքում նախագահական ընտրությունները կարող են անցնել երկու փուլով՝ աշխուժացնելով քաղաքական կյանքը:

Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян пойдет в президенты. Заявление Л. Шириняна
Лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян выдвинет свою кандидатуру на предстоящих в феврале 2013г. выборах президента РА. Такую уверенность сегодня в ходе пресс-конференции выразил политолог Левон Ширинян.
По его словам, те, кто озвучивает желание о выдвижении кандидатуры Г. Царукяна на президентских выборах, преследуют одну цель – «направить мессидж, увидеть реакцию и вынести решение».
Эксперт отметил, что провозглашенная ППА позиция «альтернативной силы» с политологической точки зрения означает именно «оппозиция».
«В классическом понимании „альтернатива” – это оппозиция, однако не та, что собирается на улицах. Мне бы хотелось, чтобы ППА непременно участвовала в выборах со своим кандидатом, чтобы стимулировать прогресс политических процессов, способствующих развитию государства», – сказал Л. Ширинян.
Обратившись к предложению ППА о переходе к парламентской системе управления и 100%-ной пропорциональной избирательной системе, политолог отметил, что этот шаг преследовал цель сконцентрировать на одном полюсе все политические силы, которые находятся за рамками системы власти, и пустить в оборот показатель, вокруг которого сплотятся все желающие видеть коренные перемены в стране.
«Армении чрезвычайно нужны многопартийность и парламентская система управления , нужна модернизация», – считает специалист.
При этом Л. Ширинян не исключил возможности выдвижения единого кандидата от оппозиции на выборах и сказал, что этот вариант был бы желателен, поскольку выборы в таком случае могут пройти в два тура, а в политическую жизнь страны будет привнесено оживление.
Однако 21 ноября внеочередное заседание Национального Собрания Армении не состоялось. Зарегистрировались лишь 46 депутатов, а фракции Республиканской партии Армении (РПА) и партии «Оринац еркир» (ОЕ) бойкотировали заседание.