Բաքվում մեկնարկել է Սևծովյան տնտեսական համագործակության Խոհրդարանական վեհաժողովի 40-րդ նիստը, սակայն դրան հայկական պատվիրակությունը չի մասնակցում: Պարզաբանում ստանալու նպատակով Panorama.am-ը դիմեց ԱԺ պատգամավոր, Սևծովյան տնտեսական համագործակության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանին:
«Հայկական պատվիրակությունը ցանկանում էր մասնակցել վեհաժողվի աշխատանքներին: Վեհաժողովի շրջանակներում տեղի էին ունենալու նաև նրա երեք հանձնաժողովների նիստերը, քննարկվելու էին այլ հարցեր: Մեր պատվիրակության մասնակցության հետ կապված, ես դեռևս նոյեմբերի 20-ին նամակ էին հղել Սևծովյան տնտեսական համագործակության խորհրդարանական վեհաժողվի նախագահ, Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Օքթայ Ասադովին: Նամակում մասնավորապես նշել էի, որ համաժողովին մասնակցելու հարցում դրական որոշում կայացնելու համար խնդրում ենք, որպեսզի ընդունող կողմը երաշխավորի հայկական պատվիրակության անվտանգությունը: Ցավոք մինչև աշխատանքային շաբաթվա վերջը Բաքվից որևէ պատասխան չստացվեց, ստիպված նոյեմբերի 24-ին դիմեցինք վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին, որը վեհաժողովի աշխատանքների կազմակերպման նպատակով գտնվում էր Բաքվում, խնդրելով պարզել , թե վերջապես, երբ Բաքվից մենք պատասխանը կստանանք: Որոշ ժամանակ անց վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարը տեղեկացրեց, որ լավագույն դեպքում ադրբեջանական կողմի պատասխանը կլինի երկուշաբթի օրը` նոյեմբերի 26-ին, այն ժամանակ երբ վերաժողովի աշխատանքներն արդեն սկսված կլինեն, կարծում եմ մեկաբանություններն ավելորդ են»,- նշեց Գագիկ Մինասյանը:
Պատգամավորի համոզմամբ՝ ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի, որպես վեհաժողովի նախագահող երկրի անպատախանատու վերաբերմունքի վառ դրսևորում է:
«Սա մեր պատվիրակության` իր պարտականությունների կատարելու իրավունքի ոտնահարում է: Կարծում եմ, որ և՛ վեհաժողվի մյուս պատվիրակությունները , և՛ այլ միջխորհրդարանական կազմակերպությունները պետք է դատապարտեն Բաքվի նման կեցվածք»,- հավելեց բանախոսը:
Այն հարցին, թե ինչո՞վ էր պայմանավորված ադրբեջանական կողմի նման գործելաոճը, Գագիկ Մինասյանը նշեց. «Կարծում եմ վճռորոշ է այն հանգամանքը, որ հայկական պատվիրակության ղեկավարը հանդիսանում է, վեհաժողովի հանձնաժողովներից մեկի` Տնտեսական, առևտրի, տեխնոլոգիական և բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը: Ինչպես արդեն ասեցի այդ հանձնաժողովը, մյուս երկուսի նման Բաքվում պետք է կայացներ իր հերթական նիստը: Ըստ երևույթին, պաշտոնական Բաքուն պատրաստ չէ համակերպվել այն մտքի հետ, որ Բաքվում տեղի ունենալիք միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովի ժամանակ նիստերից մեկը պետք է նախագահի ՀՀ ներկայացուցիչը: Կարևորում եմ նաև այն, որ Բաքվում մեծ աղմուկ է բարձրացել այն հարցի կապակցությամբ, որ պետք է պարզել և պատասխանատվության ենթարկել այն պաշտոնական անձին, որը անվտանգության երաշխիքներ է տվել և հրավիրել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին` մասնակցելու Ասիայի քաղաքական կուսակցությունների 7-րդ համաժողովի աշխատանքներին»,- նշեց Գագիկ Մինասյանը:

Гагик Минасян: Азербайджан не предоставил гарантии для участия армянской делегации в сессии заседаний ПАЧЭС в Баку
16:26 26/11/2012
В Баку началась 40-я сессия заседаний Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС), однако армянская делегация не принимает участие в сессии. Комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am отказ армянской стороны от участия, депутат Национального Собрания Армении, руководитель армянской делегации в ПАЧЭС Гагик Минасян отметил:
«Армянская делегация была намерена принять участие в сессии. В рамках этой сессии должны были состояться заседания трех ее комитетов, должны были обсуждаться и другие вопросы. Что касается участия Армении, то еще 20 ноября я направил письмо председателю ПАЧЭС, спикеру Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана Октаю Асадову, в котором, в частности, отмечалось, что для принятия положительного решения в вопросе участия в сессии мы просим принимающую сторону гарантировать безопасность армянской делегации. К сожалению, до конца рабочей недели никакого ответа из Баку не поступило, и мы вынужденно 24 ноября обратились к генеральному секретарю ПАЧЭС, который с целью организации сессии заседаний находился в Баку, с просьбой выяснить, когда мы, наконец, получим ответ из Баку. Спустя некоторое время генсек сообщил, что в лучшем случае ответ азербайджанской стороны поступит в понедельник, 26 ноября, то есть тогда, когда сессия уже начнется. На мой взгляд, комментарии излишни».
По убеждению депутата, сложившаяся ситуация является ярким проявлением безответственного отношения Азербайджана, как председательствующей в этой структуре страны.
«Это попрание нашего права выполнять свои обязательства. Думаю, и остальные делегации в ПАЧЭС, и другие межпарламентские организации должны осудить такое поведение со стороны Баку», – добавил он.
На вопрос о том, чем обусловлено такое поведение Азербайджана, Гагик Минасян заявил: «Я считаю, что решающую роль сыграло то обстоятельство, что руководитель армянской делегации является председателем одного из входящих в состав ПАЧЭС комитетов, а именно Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам. Как я ранее отмечал, этот комитет, как и два других, должен был провести заседание в Баку. Судя по всему, Азербайджан не готов смириться с тем, что на одном из предстоящих в Баку заседаний ПАЧЭС должен председательствовать представитель Армении. Я придаю важное значение и тому, что в Баку подняли шум и по поводу того, что нужно выяснить и привлечь к ответственности того, кто дал гарантии и пригласил Раффи Ованнисяна участвовать в VII Генеральной Ассамблеи Международной конференции Азиатских политических партий (ICAPP)».