Նախագահական ընտրություններում հավանական թեկնածուներ ԶԼՄ-ներով հիշատակվել են 33 քաղաքական գործիչներ
Այս տարվա հոկտեմբերի1-ից նոյեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում 2013 թ. նախագահական ընտրություններում հավանական թեկնածուներ ԶԼՄ-ներով հիշատակվել են 33 քաղաքական գործիչներ: Առավել հաճախ` 378 անգամ հիշատակվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այնուհետև` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Գագիկ Ծառուկյանը, Վարդան Օսկանյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հայաստանի հեռարձակող ԶԼՄ-ների կողմից ՀՀ 2013 թ. նախագահական ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման միջանկյալ հաշվետվությունը (2012 թ. հոկտեմբերի1 - նոյեմբերի 20) ներկայացնելիս ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Նա նշեց, որ ի տարբերություն նախորդ նախագահական ընտրությունների, 2013 թ. նախագահական ընտրություններից առաջ վիճակը բավականին այլ է. անորոշություն կա, քանի որ հստակեցված չէ, թե ովքեր են մասնակցելու նախագահական ընտրություններին: Նման անորոշությունը, ըստ Բ. Նավասարդյանի, իր ազդեցությունն է թողնել նաև լրատվամիջոցների գործելակերպի վրա:
Երևանի մամուլի ակումի կողմից իրականացվող մշտադիտարկումը «Աջակցություն Հայաստանում երկու ընտրական փուլերին» ծրագրի շրջանակներում է իրականացվում` ԵՄ-ի ֆինանսական օժանդակությամբ: Մշտադիտարկումն իրականացվում է երկու փուլով. առաջին փուլն ընդգրկում է այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահավածը, երկրորդ փուլն ընդգրկելու է պաշտոնական քարոզչության ժամանակահատվածը:
Հետազոտության օբյեկտ են 6 համազգային հեռուստաալիքներ` Հ1, «Արմենիա», «Շանթ», «Երկիր մեդիա», «Կենտրոն», Հ2, «Շանթ», մեկ մայրաքաղաքային հեռուստաալիք` «Արմնյուզ», նաև` Հանրային ռադիոն և «Արմռադիո FM 107» ռադիոալիքը:
Հեռարձակվող ԶԼՄ-ների կողմից նախագահական ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման առաջին փուլում թվարկված հեռուստառադիոալիքներում հետազոտվել են երեկոյան եթերի (18.00-01.00) բոլոր հաղորդումները:
Ըստ մշտադիտարկման, քաղաքական ուժերի նկատմամբ նշված ժամանահատվածում ամենամեծ ուշադրությունը ցուցաբերել են «Կենտրոն» «Արմնյուզ», «Երկիր մեդիա» հեռուստաալիքները, Հանրային ռադիոն, ամենաքիչը` «Շանթը» և «Արմենիան»:
Մշտադիտարկման համաձայն, հայաստանյան հեռարձակվողների ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել հինգ քաղաքական ուժեր` ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն»: «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը զգալիորեն քիչ ուշադրության է արժանացել:
Ըստ Բ. Նավասարդյանի, խորհրդարանական կուսակցությունների նկատմամբ ուշադրությունը կարելի է բացատրել կուսակցությունների նախընտրական գործելակերպում ինտրիգների անակնկալ աստիճանով:
Բ. Նավասարդյանը նաև նշեց, որ նախընտրական բանավեճերն առայժմ առաջնային չեն հետազոտվող ԶԼՄ-ների մեծ մասում: Այս առումով որոշակի բացառություն են կազմում «Երկիր մեդիան» և «Արմռադիոն»:

В СМИ в числе наиболее вероятных кандидатов в президенты Армении упоминаются имена 33 политических деятелей. Итоги мониторинга
14:00 26/11/2012
В период с 1 октября по 20 ноября текущего года в качестве наиболее реальных претендентов на пост президента Армении в СМИ упоминались имена 33 политических деятелей.
Наиболее часто (378 раз) упоминалось имя Сержа Саргсяна. Следом идут Раффи Ованнисян, Левон Тер-Петросян, Гагик Царукян, Вардан Осканян, Роберт Кочарян.
Об этом заявил председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, представляя промежуточный отчет по мониторингу освещения местными СМИ темы предстоящих президентских выборов в Армении.
Он отметил, что предвыборная ситуация в стране довольно отличается от ситуации в преддверии предыдущих президентских выборов: наблюдается неопределенность, так как не точно известны имена всех кандидатов. Эта неопределенность, как считает Борис Навасардян, повлияла и на поведение СМИ.
Проводимый Ереванским пресс-клубом мониторинг осуществляется в рамках программы «Содействие двум избирательным этапам в Армении». Мониторинг проводится в два этапа: первый этап охватывает период с 1 октября по 15 декабря, а второй – период официальной агитации.
Объектами исследования являются 6 телеканалов - Первый общественный телеканал H1, «Армения», «Шант», «Еркир Медиа», «Кентрон», Второй армянский телеканал, или Н2, один столичный телеканал («Армньюз»), а также Общественное радио и радиостанция «Армрадио FM 107».
На первом этапе мониторинга по освещению темы президентских выборов из перечисленных телерадиоканалов исследованию подверглись все телепередачи, транслируемые в вечернем эфире (18.00-01.00).
Согласно данным мониторинга, в указанный период наибольшее внимание к политическим силам проявляли телеканалы «Кентрон», «Армньюз», «Еркир Медиа», Общественное радио Армении, а наименьшее – «Шант» и «Армения TV».
В центре внимания армянских телеканалов, по итогам проведенного мониторинга, оказались пять политических сил: Республиканская партия Армении, партия «Процветающая Армения», Армянский национальный конгресс, АРФ «Дашнакцутюн», партия «Наследие». Партии «Оринац еркир» уделялось сравнительно меньше внимания.
По словам Бориса Навасардяна, предвыборные дебаты пока не являются первоочередной темой в исследованных СМИ. В этом отношении в некоторой степени исключение составляет «Еркир Медиа» и «Армрадио».