Թերլեմեզյանի խնդիրը պետք է լուծեն թերլեմեզյանականները. Կարեն Աղամյան
Նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը 60 տարի առաջ է ավարտել Փ. Թերլեմեզյանի անվան ուսումնարանը և այդ ողջ պատմության ընթացքում չի հիշում նման իրավիճակ: «Թերլեմեզյանը Հայաստանում հիմքերի հիմքն էր դնում կերպարվեստի բնագավառում: Թերլեմեզյանում էնքան լավ ավանդույթներ կան, երբեք նման իրավիճակ ես չեմ հիշում: Ես չեմ հիշում որևիցե սկանդալային աղմուկ Թերլեմեզյանում, այսօր այդ աղմուկն ինձ համար անհասկանալի է», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում խոսելով ուսումնարանի շուրջ ստեղծված վիճակի մասին ասաց, ՀՀ Նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
Նրա խոսքով, խնդիրը պետք է լուծեն հենց «թերլեմեզյանականները»: «Ես չեմ ուզում որևիցե կողմի մասին խոսել, կարծում եմ, որ թերլեմեզյանականնները իրենք պետք է որոշեն ու լուծեն խնդիրը: Թերլեմեզյանը իմ կարծիքով, մշակութային օջախ է և նման բաներ…ես չեմ մտածել, չեմ խորացել, չեմ ուսումնասիրել` ինչ է կատարվում ներսում բայց արտաքուստ շատ տգեղ բան է կատարվում», -նկատեց Կարեն Աղամյանը:
Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանում տնօրենի պաշտոնի շուրջ աղմուկն սկսվեց այն ժամանակ, երբ նախկին տնօրեն, գրող, հրապարակախոս Ալվարդ Պետրոսյանի որդին` Նարեկ Առուշանյանը, ծանր հիվանդության հետևանքով անժամանակ հեռացավ կյանքից, նրա փոխարեն ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվեց Գևորգ Սողոմոնյանը, այնուհետև` Նարեկ Առուշանյանի կինը` Աննա Մնացականյանը:
Քոլեջի տնօրենի մրցույթը կայանալու է դեկտեմբերի 14-ին: Մինչ այդ պաշտոնին հավակնող թեկնածուները պետք է հայտ ներկայացնեն Կրթության, գիտության նախարարություն: Աննա Մնացականյանից բացի, տնօրեն է ցանկանում դառնալ քոլեջի դասախոս Դավիթ Դավթյանը:

Глава Союза художников Армении возмущен «распрями» в колледже им. Терлемезяна
Председатель Союза художников Армении Карен Агамян 60 лет назад окончил Ереванский государственный художественный колледж им. Терлемезяна и за годы учебы не помнит такой ситуации, как нынешняя.
«Этот колледж является основой основ в сфере изобразительного искусства. В колледже так много хороших традиций, и я не помню такого случая, чтобы сложилась такая ситуация. Не помню ни одного скандального инцидента в колледже, и эта шумиха, возникшая сейчас, непонятна для меня», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am Карен Агамян.
По его словам, проблему должны решать именно учащиеся колледжа. «Не хотелось бы говорить ни об одной из сторон. На мой взгляд, учащиеся колледжа должны сами решить проблему. Это культурный центр, и такого рода явления… Я не думал, не углублялся, не изучал того, что происходит внутри, но со стороны это выглядит очень некрасиво», – заметил глава Союза художников.
Отметим, шумиха вокруг вакантной должности директора Ереванского государственного художественного колледжа им. Терлемезяна возникла после того, как бывший директор, сын писательницы, публициста Алвард Петросян – Нарек Арушанян – после тяжелой болезни скончался, и на его месте временным и.о. был назначен Геворг Согомонян, а затем супруга Нарека Арушаняна – Анна Мнацаканян.
Конкурс на замещение вакантной должности директора колледжа состоится 14 декабря. До этого кандидаты, претендующие на эту должность, должны подать заявки в Министерство образования и науки Армении. Кроме Анны Мнацаканян, на должность претендует и преподаватель колледжа Давид Давидян.
Отметим, что Д. Давидян уже представил соответствующую заявку, а Анна Мнацаканян, как она сама сообщила Panorama.am, представит заявление в Министерство образования и науки РА завтра.