Մանկավարժականը հերքում է բանասիրական ֆակուլտետի միացումը պետհամալսարանին
Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը պաշտոնապես հերքում է ՀՊՄՀ բանասիրական և Երևանի պետական համալսարանի համանուն ֆակուլտետների միացումը: «Տեղեկացնում ենք, որ տվյալ լուրերը չեն համապասխանում իրականությանը և որևէ շրջադարձային փոփոխություն չի սպասվում», - ասված է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ վերջերս լուրեր են շրջանառվել այն մասին, թե իբր ՀՊՄՀ բանասիրական ֆակուլտետը պատրատվում են միացնել ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետին: Շրջանառվող լուրերի պատճառով ուսանողների շրջանակներում մեծ իրարանցում է սկսվել:
ՀՊՄՀ-ից հիշեցնում են, որ Համալսարանի Բանասիրական Ֆակուլտետը հիմնադրվել է 1930թվականին` «Պատմալեզվագրական ֆակուլտետ» անվանումով: Հետագայում պատմության ֆակուլտետն առանձնացել է բանասիրականից: Տարբեր տարիներին ֆակուլտետի դեկաններ են եղել Արշալույս Բաբայանը, Վաղարշակ Քոսյանը, Ավագ Խաչատրյանը, Մարտին Գիլավյանը:Այժմ ֆակուլտետի դեկանն է բանասիրական գիտությունների դոկտոր Յուրի Դավթյանը:

Педуниверситет опровергает сведения о присоединении филфака к одноименному факультету ЕГУ
Армянский государственный педагогический университет им Х.Абовяна официально опровергает сведения о присоединении филологического факультета Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна к одноименному факультету Ереванского государственного университета. «Мы сообщаем, что эти сведения не соответствуют действительности и никаких коренных изменений не ожидается», – говорится в официальном релизе Армянского государственного педагогического университета им Х.Абовяна.
Отметим, что в последнее время муссируются сведения о том, что якобы филологический факультет Армянского государственного педагогического университета им Х.Абовяна собираются присоединить к филологическому факультету ЕГУ.
Сотрудники Армянского государственного педагогического университета им Х.Абовяна напоминают, что филологический факультет университета был основан в 1930 году и действовал под наименованием «Историко-языковедческий факультет». В дальнейшем исторический факультет отделился от филологического. В разные годы деканами факультета были Аршалуйс Бабаян, Вагаршак Косян, Аваг Хачатрян, Мартин Гилавян. Сейчас деканом факультета является Юрий Давтян.