ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանությունն արձագանքել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի՝ Ղարաբաղի առնչությամբ արած հայտարարությանը
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանությունը չի մեկնաբանում այլ անձանց անձնական հայտարարությունները:
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության մամլո խոսնակ Համիդ Մորադխանին Panorama.am-ի լրագրողի հետ հեռախոսազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաք Այինի՝ Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ արած հայտարարությանը, թե «Իրանը Ղարաբաղը ճանաչում է որպես Ադրբեջանի տարածք», մասնավորապես նշել է. «Իրանը գտնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանի երկրները իրենք կարող են լուծել իրենց խնդիրները: Իրանը պատրաստ է իր ջանքերը ներդնել խնդրի խաղաղ կարգավորման գործում: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը չի փոխվել, ուստի, ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանությունը չի մեկնաբանում այլ անձանց անձնական հայտարարությունները»:
Արցախյան հակամարտության ժամանակակից փուլը սկիզբ է առել 1988թ-ին, երբ ի պատասխան 1921 թ. խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) բնակչության ինքնորոշման խաղաղ պահանջին` Ադրբեջանի իշխանությունները էթնիկ զտումներ իրականացրեցին հայ ազգաբնակչության նկատմամբ նախ` Ադրբեջանի մեծ քաղաքներում, ապա Արցախում: 1991թ-ի սեպտեմբերին Արցախը հռչակեց անկախություն, որի արդյունքում Ադրբեջանը սաստկացրեց բռնությունները և սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ Արցախի դեմ: Ռազմաճակատում մի շարք պարտություններից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները 1994թ. մայիսին ստիպված էին զինադադար խնդրել Արցախի Հանրապետությունից (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորման բանակցությունները իրականացվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների(Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա) միջնորդությամբ` 2007-ի նոյեմբերին ներկայացված Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա:
Նախորդող տեղեկատվություն՝Իրանի ԱԳ նախարար. Անհրաժեշտ է հարգել ժողովուրդների ինքնորոշման կենսական իրավունքը

Посольство Ирана в Армении ответило на заявление иранского посла в Азербайджане по Нагорному Карабаху
Посольство Ирана в Армении не комментирует личные заявления иных лиц. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил пресс-секретарь посольства Ирана в Армении Хамид Мурадхани, комментируя заявление, озвученное послом Ирана в Азербайджане Мохсеном Пак Айином о том, что «Иран признает Нагорный Карабах как территорию Азербайджана».
«Иран считает, что карабахский конфликт должен быть урегулирован путем мирных переговоров. Мы убеждены в том, что страны региона могут решить эти проблемы. Иран готов приложить усилия в направлении мирного урегулирования проблемы. Позиция Исламской Республики Иран в карабахском вопросе не изменилась, следовательно, посольство Ирана в Армении не комментирует личные заявления иных лиц», – в частности отметил пресс-секретарь.
Современный этап карабахского конфликта начался в 1988г., когда в ответ на мирное требование на самоопределение населения Арцаха (Нагорного Карабаха)- аннексированного советским Азербайджаном 1921г., азербайджанские власти осуществили этнические чистки против армянского населения – сначала в больших городах Азербайджана, а потом и в Арцахе.
В настоящее время переговоры по мирному разрешению конфликта ведутся при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, США и Франция), на основе представленных в ноябре 2007 года Мадридских предложений.