Մահացած անձանց օրգանները դոնորական նպատակով օգտագործելու գործընթացը կհեշտացվի
Ռուսաստանը հնարավոր է փոփոխի օրենսդրությունը տրանսպլանտոլոգիայի ոլորտում, ինչը կհեշտացնի մահացած մարդկանց օրգանները դոնորական նպատակներով օգտագործելու գործընթացը:
«Իզվեստիան» գրում է, որ համաձայն նախագծի` արգելել մահացածի անձի օրգանները օգտագործել դոնորական նպատակներով հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե մարդը մինչ մահը իր կամքը գրավոր չի թողել ու այդպիսով չի արգելել դա: Նման փաստաթղթի բացակայության, հանկարծակի մահվան դեպքում համարվելու է, որ մարդը իր համաձայնությունը տվել է և անգամ հարազատները իրավունք չենք ունենա վետո դնել դրա վրա:
Ներկայում օրենսդրությունն ասում է, որ եթե գրավոր համաձայնություն չկա, ապա որոշում կայացնում են հարազատները` ամուսինը, երեխաները, ծնողները, քույրեր-եղբայրները կամ տատիկը թոռների հետ: Հենց նրանք են թույլ տալիս կամ արգելում իրենց հարազատի օրգանները դոնորական նպատակով օգտագործելն ու չօգտագործելը:

В России могут упростить изъятие донорских органов у умерших
В России может быть изменено законодательство в области трансплантологии. Как рассказал депутат Олег Куликов, в ближайшее время в Думу будет внесен законопроект, который существенно упростит возможность использования органов умерших людей, пишут "Известия".
Согласно документу, запрет на использование органов будет возможен только в одном случае - если человек при жизни письменно выразил свою волю и запретил использовать свои органы после смерти. При отсутствии такой бумаги в случае внезапной кончины по умолчанию будет считаться, что такое разрешение имеется. Более того, у родственников не будет права вето на подобное разрешение.
Сейчас, если воля умершего не известна, решение о пересадке органов принимают родственники: супруги, дети, родители, братья, сестры или бабушки с внуками. Или пересадка органов возможна, если при жизни погибший оставил письменное или устное согласие, выраженное в присутствии свидетелей.