Պաշտոնական այցով Լիբանանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն երեկ հանդիպում է ունեցել Լիբանանի Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բերրիի հետ, որից հետո կայացել է Հայաստանի նախագահի հետ այդ երկրի խորհրդարանականների մասնակցությամբ ընդլայնված հանդիպում:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Լիբանանի ԱԺ նախագահ Նաբիհ Բերրին ընդգծել են Հայաստանի և Լիբանանի կառավարական բոլոր օղակների, խորհրդարանների համակարգված, ծրագրված աշխատանքի անհրաժեշտությունը՝ երկու երկրների հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու առումով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են մերձավորարևելյան տարածաշրջանի մի շարք երկրներում առկա լարված իրավիճակին և այդ իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավորություններին:
Լիբանանի Հանրապետության Աժ նախագահի և խորհրդարանականների հետ հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով: Այն ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
« Մեծարգո՛ պարոն Բերրի,
Ուրախ եմ, որ այսօր առիթ ունեմ վերստին գտնվելու բարեկամ Լիբանանում, մի երկրում, որը հայ ժողովրդի մի ստվար հատվածի համար երկրորդ հայրենիքի նշանակություն ունի: Օգտվելով առիթից՝ իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Լիբանանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, իմ լավ բարեկամ Նաբիհ Բերրիին` այս հրավերի, ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև հնարավորության համար՝ ձեզ հետ կիսելու հայ-լիբանանյան համագործակցության մեր նպատակադրումները, ինչպես նաև միջազգային մի շարք հարցերի շուրջ Հայաստանի տեսակետները:
Հայ-լիբանանյան հարաբերությունները սոսկ գործընկերային չեն, այլ՝ բարեկամական, քանզի Հայաստանը և Լիբանանը կապված են դարավոր բարեկամության և պատմամշակութային ամուր կապերով: Հայաստանն ու Լիբանանը դեռևս վաղ ժամանակներից են սկսել իրենց համատեղ ընթացքը պատմության քառուղիներում: Հաճախ են զուգակցվել մեր ժողովուրդների ճանապարհները, պատմությունը, ճակատագիրը, մշակույթը: Պատմությունը փաստել է, ճակատագիրը` կամեցել, իսկ մշակույթը` համադրել այդ ամենը: Արդյունքը` հայ-լիբանանյան ամուր բարեկամությունն է:
Մենք միշտ երախտագիտությամբ ենք հիշելու լիբանանցի ժողովրդի ցուցաբերած անուրանալի աջակցությունը, երբ Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված ոճրագործության հետևանքով ցեղասպանվեց և հայրենազրկվեց իր հողի վրա ապրող ու արարող հայ ժողովրդի ստվար հատվածը: Հյուրընկալ, բարյացակամ և հանդուրժողական Լիբանանը դարձավ այն հանգրվաններից, որտեղ հայության բեկորները փրկություն և ապաստան գտան, ամրացան, ոտքի կանգնեցին՝ ակտիվորեն մասնակցելով և ինտեգրվելով Լիբանանի քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքին, միաժամանակ կարողանալով պահպանել ազգային հարուստ մշակույթն ու արժեքները:
Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ հարգարժան Նաբիհ Բերրիին և խորհրդարանի անդամներին շնորհակալություն հայտնել այն բանի համար, որ, ի տարբերություն տարածաշրջանի այլ երկրների, Լիբանանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ուղղությամբ և ընդունել է այն դատապարտող բանաձևեր` շահելով համայն հայության անմնացորդ համակրանքն ու հարգանքը:
Հայաստանի իշխանություններն անկախության առաջին իսկ օրերից մեծ կարևորություն են տվել արաբական աշխարհի հետ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Արաբական երկրներում են բացվել մեր առաջին դեսպանությունները: Իհարկե վերոհիշյալ պատճառներով Լիբանանն արաբական աշխարհում Հայաստանի և հայերիս համար առանձնահատուկ տեղ ունի: Մենք դիտարկում ենք Լիբանանը` որպես Հայաստանի և հայ ժողովրդի թանկ բարեկամ և հուսալի գործընկեր:
Այս տարին նշանավորվում է Հայաստանի և Լիբանանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման քսանամյակով: Այցիս ընթացքում առիթներ եմ ունեցել խոսելու մեր քաղաքական երկխոսության, տնտեսական համագործակցության, մարդկային շփումների բարձր մակարդակի մասին: Այստեղ ցանկանում եմ հատկապես կանգ առնել Հայաստանի և Լիբանանի խորհրդարանական կապերի զարգացման վրա, որոնք առաջիններից էին հայ-լիբանանյան նորօրյա հարաբերություններում՝ համաձայնագրով ամրագրված դեռևս 1993թ-ին: Սրա համար կարծում եմ նաև անձամբ Ձե՛զ ենք պարտական, պարոն Բերրի, Ձե՛զ, որ անցած երկու տասնամյակների ընթացքում մշտապես եղել եք հայ-լիբանանյան համագործակցության և եղբայրության առաջին գծում: Այսօր էլ հայ-լիբանանյան միջխորհրդարանական համագործակցությունը դինամիկ բնույթ ունի:
Մեր օրերում գրեթե անհնար է միայնակ, առանց ընկերների աջակցության արդյունավետ դիմակայել ժամանակակից մարտահրավերներին: Վերջիններիս փոփոխական բնույթն ու աշխարհագրական սփռվածությունը ստեղծել են մի իրավիճակ, երբ պետությունների միջև համագործակցությունը դարձել է ժամանակի հրամայական: Մեզ ուղղորդում է այն համոզմունքը, որ բոլորս ենք պատասխանատու մեր աշխարհում խաղաղության և բարօրության հաստատման համար: Քաջ գիտակցելով արդի մարտահրավերների լրջությունն ու վերազգային բնույթը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը որդեգրել է բարիդրացիության սկզբունքի հիման վրա բոլոր երկրների հետ փոխշահավետ համագործակցության ուղին:
Ցավոք, թե՛ Հարավային Կովկասը և թե՛ Մերձավոր Արևելքը շարունակում են մնալ պայթյունավտանգ՝ լի խորքային հակասություններով ու հակամարտություններով: Հայաստանն անհանգստացած է Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություններով. դրանք այսօր առաջնային նշանակություն են ձեռք բերել մեզ համար և դարձել ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարց: Արաբական աշխարհը թևակոխել է անցումային մի բարդ շրջան, որը հաղթահարելու համար մեծ համբերություն, տոկունություն և հավատ է պահանջվում: Ծավալված ժողովրդական հուզումների ալիքը, որ դժբախտաբար անարյուն չի ընթանում, պայմանավորված է մի շարք խորքային գործոններով, որոնք ունեն ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ դրդապատճառներ: Դրանք թե՛ սոցիալ-տնտեսական և թե՛ քաղաքական բնույթ ունեն: Եթե մեկ նախադասությամբ ամփոփելու լինեինք, թերևս այդ գործընթացների հիմքում ընկած է ազգաբնակչության աճող պահանջների բարելավմանն ուղղված պետական կառույցների բարեփոխման և արդիականացման անհրաժեշտությունը, իսկ որոշ դեպքերում էլ իշխանությունների անպատրաստ լինելը նման բարեփոխումներին: Արդյունքում մի շարք երկրներ հայտնվել են այնպիսի մարտահրավերների առջև, ինչպիիք են կառավարման համակարգի ընտրությունը, սահմանադրական փոփոխությունները, խորհրդարանական, նախագահական ընտրությունների անցկացումը, ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումը և այլն: Սակայն թիվ մեկ մարտահրավերը խաղաղության և կայունության հաստատումն է, բռնությունների դադարեցումը:
Մենք խիստ մտահոգված ենք Սիրիայի ժողովրդի ճակատագրով: Շարունակվող զինված ընդհարումներն ու ահաբեկչական գործողությունները պարզապես անընդունելի են: Հնարավոր չէ առանց ցավի հետևել, թե որքան արյուն է թափվում և ինչպես է օր օրի ավերվում այդ երկիրը: Ստեղծված իրավիճակը, համոզված եմ, արդյունք է նաև այն բանի, որ որոշ տարածաշրջանային պետություններ չեն խորշում իրենց խնդիրները լուծել սիրիացի ժողովրդի արյան գնով: Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել արյունահեղության դադարեցման և հենց իրենց` սիրիացիների կողմից ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման դիրքերից:
Սիրիայի եղբայրական ժողովրդի հետ ծանր ժամանակներ է ապրում նաև բազմահազար սիրիահայությունը: Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում շատ հստակ է. սա փորձություն է, որին պետք է դիմակայել միասնաբար: Եվ մենք կոչ ենք անում մեր սիրիահայ եղբայրներին` պայքարել իրենց գրկաբաց հյուրընկալած և իրենց երկրորդ հայրենիք դարձած Սիրիայում խաղաղության շուտափույթ վերահաստատման համար: Սիրիայի հայկական գաղթօջախը պատմականորեն ձևավորված, ամուր և կենսունակ համայնքներից է, որով մենք իսկապես հպարտանում ենք: Հայաստանը, նաև համայն հայությունը աջակցում և աջակցելու Ս ն Սիրիայի ժողովրդի ցանկությանը՝ գտնել խաղաղություն իրենց տանը և պահպանել իրենց օջախները:
Բարեկեցիկ և արժանապատիվ կյանքի իրավունքը անօտարելի է աշխարհի բոլոր ժողովուրդների համար: Այսօր շատ ժողովուրդներ պայքարում են այն արժեքների համար, որոնք վաղուց ի վեր արմատացել են Լիբանանում: Ճիշտ է դժվարին է եղել այդ ուղին նաև ձեզ համար, սակայն արդյունքում դուք դարձել եք տարածաշրջանում ժողովրդավարության առաջամարտիկը, իսկ ձեր պետության զարգացման հիմքում առաջին իսկ օրվանից դրվել են քաղաքական և քաղաքացիական ազատությունները, բազմակարծության և հավասարության սկզբունքները: Այդ ուղին դժվար է եղել նաև այն պատճառով, որ դրան պատրաստ չի եղել Լիբանանի շրջապատը, և դրա համար Լիբանանը շատ թանկ գին է վճարել: Սա մի իրողություն է, որին հայերս նույնպես, ցավոք, քաջածանոթ ենք:
Այսօր Լիբանանն իհարկե կրում է տարածաշրջանային անբարենպաստ զարգացումների ազդեցությունը: Մենք խորապես ցնցված ենք և խստորեն դատապարտում ենք հոկտեմբերի 19-ին Բեյրութում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունը: Ցավակցելով զոհերի հարազատներին, մենք հույս ենք հայտնում, որ այդ ողորմելի սադրանքը չի կարողանա խաթարել խաղաղությունը Լիբանանում: Մենք համոզված ենք, որ երկրի քաղաքական վերնախավի հավաքական իմաստնությունն ու ձեռնարկված գործնական քայլերը` ուղղված ազգային երկխոսության ու փոխվստահության մթնոլորտի հաստատմանը, թույլ չեն տա, որ Լիբանանը լուրջ ցնցումների ենթարկվի: Լիովին վստահ եմ, որ Լիբանանի հայ համայնքը, որ ժամանակին ջերմ ընդունելության է արժանացել ձեր կողմից, միշտ ձեր կողքին կլինի: Հայաստանի իշխանություններն էլ իրենց հերթին պատրաստակամ են ուժերի ներածին չափով զորավիգ լինել Լիբանանին և լիբանանահայությանը ձեր առջև կանգնած խնդիրների լուծման ճանապարհին:
Մեր տարածաշրջանին, դժբախտաբար, նույնպես ծանոթ են պատերազմի արհավիրքները, գիտենք, թե ինչ է նշանակում պարտադրված պատերազմ և ատելություն սերմանելու համար ստեղծվող պարարտ հող: Բոլորովին վերջերս էր, երբ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը, ի պատասխան ազգերի ինքնորոշման իր հիմնարար և օրինական իրավունքի խաղաղ պահանջի, ստիպված եղավ դիմակայել և հաղթահարել Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմը: Հայրենիքը լքելու կամ ինքնապաշտպանվելու երկընտրանքից Լեռնային Ղարաբաղի հերոսական ժողովուրդն ընտրեց երկրորդ տարբերակը: Եվ բազմաթիվ զրկանքների և արյան գնով տեր կանգնեց սեփական հայրենիքում ազատ ապրելու իր իրավունքին:
Այժմ Ադրբեջանը ջանք չի խնայում խնդրի էությունը խեղաթյուրված ներկայացնելու, ամենատարբեր կառույցներում ապատեղեկատվություն տարածելու և տարբեր երկրներին թյուրիմացության մեջ գցելու համար: Ադրբեջանը որոշ հարթակներում փորձում է խնդիրը ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն, ինչը չի կարող աղերս ունենալ իրականության հետ: Հայաստանի ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները բազմաթիվ իսլամական երկրների հետ վկայում է մեր` տարբեր կրոնների և քաղաքակրթությունների միջև երկխոսության համար բաց լինելու մասին: Ցավալի է, որ, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանին հաջողվում է, շահարկելով իսլամական համերաշխության գործոնը, Ղարաբաղյան խնդրի նկատմամբ խեղաթյուրված դիրքորոշումներ ձևավորել: Օգտվելով առիթից` ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել ԼՂ հարցում Լիբանանի հավասարակշիռ դիրքորոշման և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում ցուցաբերած աջակցության համար: Ձեր հավասարակշիռ մոտեցումը ևս մեկ ներդրում է` հօգուտ մեր տարածաշրջանի կայունության:
Այսօր Ադրբեջանը, չնայած հաստատված զինադադարին, շարունակում է գնդակոծել ոչ միայն Ղարաբաղի, այլ նաև Հայաստանի սահմանները, և որին զոհ են գնում անմեղ երիտասարդներ: Ի պատասխան միջազգային հանրության` խնդիրը խաղաղ կարգավորելու բոլոր ջանքերին, շարունակում է իր ռազմատենչ քարոզչությունը և սպառազինությունների աննախադեպ կուտակումը: Բերեմ միայն մեկ օրինակ. Ադրբեջանի՝ Իսրայելից գնած սպառազինություններն ըստ տարբեր աղբյուրների գերազանցում են 1,5 մլրդ դոլարը: Բոլորովին պատահական չէ, որ Ադրբեջանն ընդառաջ չի գնում միջնորդների առաջարկներին վստահության ամրապնդման միջոցների ուղղությամբ, ասենք դիպուկահարներին շփման գծից հեռացնելու, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու հարցում:
Ավելին, ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են իրենց ժողովրդին մեծ եռանդով ատելություն և թշնամանք ներարկել հայերի նկատմամբ: Այլապես, ինչպե՞ս կորակեք Ադրբեջանի ղեկավարի այն հայտարարությունը, թե «Ադրբեջանի թիվ մեկ թշնամին աշխարհի հայերն են»: Այստեղ, այս բարձր ամբիոնից, ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ չկա որևէ ժողովուրդ, որին Հայաստանը և հայերը թշնամի կանվանեն: Եվ բնական է, որ չկա: Մեր թշնամին այլատյացությունն է, որ այդպես լիուլի հարևան երկրում ներարկում են իրենց մատաղ սերնդին: Մեր թշնամին ծայրահեղականությունն է և անհանդուրժողականությունը, ինչպիսին ոմանց երազներն են՝ աշխարհի քարտեզից ջնջել Հայաստանն ու Ղարաբաղը, հայաթափել դրանք, ինչպես հայաթափել են Ադրբեջանի կազմում մեկ այլ` Նախիջևանի ինքնավարությունը:
Այս անհեռատես քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջանի ժողովուրդը երբեք պատրաստ չի լինելու խաղաղ գոյակցության, եթե անգամ հաջողվի խնդրի լուծման շուրջ համաձայնության հասնել: Վերջապես ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ էլ, կարծում եմ, Ադրբեջանը չեն պատրաստվում հեռանալ տարածաշրջանից, ուստի խաղաղ ու բարեկեցիկ Հարավային Կովկասի հեռանկարը ոչ թե ընտրություն է, այլ հրամայական:
Արդեն երկար տարիներ Թուրքիան ու Ադրբեջանը ուս ուսի տված շարունակում են Հայաստանը պահել անօրինական շրջափակման մեջ, որը թեև վնասել ու խոչընդոտել է մեր երկրի զարգացմանն ու բարգավաճմանը, սակայն չի կարողացել խաթարել այն: Կարծում եմ ժամանակն է, որ մեր հարևան պետությունները իրատեսական հայացք գցեն տարածաշրջանում ընթացող իրադարձություններին, վերագնահատեն իրենց քայլերի արդյունավետությունը: Այդ պարագայում միգուցե մեր բազմաչարչար ժողովուրդների մոտ կարթնանա հաշտ ու խաղաղ ապագայի հույսը:
21 տարի առաջ անկախության վերականգնմամբ բացվեց հայոց պատմության նոր էջը: Հայաստանը որդեգրեց ժողովրդավարական զարգացման ուղին, որին հավատարիմ է մինչև այսօր: Հաղթահարելով բազում օբյեկտիվ և արհեստական դժվարություններ, այսօր ունենք ամրացած հայոց պետություն, քաղաքական կայունություն, ամուր բանակ, բաց ու բազմաֆունկցիոնալ տնտեսություն, ուժեղ ֆինանսական համակարգ, կանգուն հասարակական կառույցներ, իրենց իրավունքներին իրազեկված քաղաքացիներ:
Հայաստանի իշխանությունների ամենանվիրական նպատակներից մեկն է, որ գալիք սերունդներին փոխանցենք այնպիսի արժեքներ, որոնք միտված են կայուն, անվտանգ, համերաշխ և խաղաղ ապագայի հարատևմանը: Բայց նման ապագան կերտվում է միայն բարեկամների հետ: Վստահ եմ, որ Հայաստանն ու Լիբանանը դարերի այդ ճանապարհը կանցնեն միասին:
Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ձեզ համբերության համար և Լիբանանի Հանրապետությանը մաղթել հարատև կայունություն ու բարեկեցություն, իսկ Լիբանանի եղբայրական ժողովրդին՝ անխախտ խաղաղություն և նորանոր ձեռքբերումներ:

Armenian President: There is no nation in the world whom Armenia and Armenians would call their enemy
17:39 28/11/2012
President Serzh Sargsyan, who is Lebanon on an official visit, on Tuesday had a meeting with the President of the National Assembly of Lebanon Nabih Berri. Later, the meeting with the President of Armenia continued in the extended format with the participation of the members of the parliament, presidential press service reported.
The parties stressed the importance of the interparliamentary ties in the development of the interstate relations, strengthening of mutual trust, active cooperation between the parliaments of the two countries, which, according to the parties, will also promote the Armenian-Lebanese economic relations.
The importance of cooperation of the parliamentarians in the international structures was also stressed at the meeting.
President Serzh Sargsyan and President of the National Assembly of Lebanon Nabih Berri highlighted the necessity of the coordinated and planned work of all state structures and parliaments of Armenia and Lebanon for raising the relations of the two countries to a qualitatively new level.
The interlocutors also spoke about the tense situation in some Middle East countries and discussed possibilities of the resolution of that tension.
Serzh Sargsyan presented to Nabin Berri challenges and problems existing in our region, including the latest developments in the NK peace process.
At the meeting with the President and members of the Lebanese Parliament, President Sargsyan made a statement.
Distinguished Mr. Berri,
I am glad to have this opportunity to visit the friendly Lebanon again - a country which for a considerable part of the Armenian nation has become the second motherland. Taking this opportunity, I express my deep gratitude to the President of the National Assembly of the Republic of Lebanon, my good friend Nabih Berri for this invitation, warm welcome and for the opportunity to share with you our objectives regarding the Armenian-Lebanese cooperation and to present Armenia’s position on a number of international issues.
The Armenian-Lebanese relations are not just those of partners – these are friendly relations since Armenia and Lebanon are bonded by the centuries-long friendship and strong historical and cultural ties. Armenia and Lebanon began their joint journey through the crossroads of history long, long ago. Very often, the courses of our two nations went concurrently, as did our histories, destinies, and cultures. The history proved, destiny decided, and culture harmonized all that. As a result, a strong Armenian-Lebanese friendship emerged.
We will always remember with gratitude the indispensable assistance offered by the people of Lebanon when as a result of the state policy of extermination conceived and carried out in the Ottoman Turkey, a large segment of the Armenian nation living and creating on its own land was subjected to the genocide and had to leave its homeland. The hospitable, considerate and tolerant Lebanon became a shelter where the fragments of the Armenian nation had found a refuge and safe haven, became stronger, drew themselves up, actively participating and integrating into the political, social and economic, cultural life of Lebanon, at the same time preserving their rich national culture and values.
I take this opportunity to express gratitude to the distinguished President of the National Assembly of Lebanon Nabih Berri and members of the parliament for the serious steps which Lebanon, unlike other countries of the region, has undertaken toward the recognition of the Armenian Genocide and adoption of the resolutions condemning it, earning thus a boundless admiration and respect of the entire Armenian nation.
From day one of independence, the leadership of Armenia has been attaching great importance to the development and expansion of its cooperation with the Arab world. Our first embassies were established in Arab countries. Undoubtedly, because of the reasons mentioned above, in the Arab world, Lebanon holds a special place for Armenia and Armenians. We view Lebanon as Armenia’s and Armenian nation’s precious friend and reliable partner.
This year marks the twentieth anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Lebanon. During this visit, I have had opportunities to speak about our political dialogue, economic cooperation, and high-level people to people contacts. At this point, I would like to speak in particular about the development of the Armenian-Lebanese interparliamentary relations which were among the first in the modern Armenian-Lebanese relations to be established through the agreement signed in 1993. I believe, you personally, Mr. Berri, deserve credit for this, you who for the last two decades has always been on the first line of the Armenian-Lebanese cooperation and brotherhood. Today, the Armenian-Lebanese interparliamentary cooperation is developing dynamically.
Nowadays it is almost impossible, to efficiently resist current challenges without assistance from friends. The changing nature of these challenges and their geographical extension have created a situation when cooperation between states has become an imperative. We are guided by the conviction that we all are responsible for the establishment of peace and prosperity in the world. Fully cognizant of the seriousness and supranational character of the existing challenges, the Republic of Armenia has adopted a course of creating a mutually beneficial cooperation with all countries based on good will.
Unfortunately, the South Caucasus and Middle East continue to remain explosive areas, full of contentions and conflicts. Armenia is concerned with the events unfolding in the Middle East: today they have become a priority for us and an item on Armenia’s foreign policy agenda. The Arab world has entered a serious transition stage which requires great patience, tenacity and faith to overcome. A wave of democratic upheavals, which is sadly not bloodless, is conditioned by a number of deep-rooted factors which have objective as well as subjective causes. They are of a social, economic and political nature. In a nutshell, evidently these processes are based on the rising demands of the population to improve and modernize state structures, and in some cases the authorities are not prepared for such reforms. As a result, a number of countries have to face challenges such as selection of the type of governing, constitutional changes, organization of presidential and political elections, implementation of democratic reforms, etc. However the greatest challenge is the establishment of peace and stability, as well as the cessation of violence.
We are deeply concerned with the destiny of the Syrian people. Continuous armed clashes and terrorist acts are simply unacceptable. One cannot watch without pain the ongoing bloodshed and watch the country being destructed day after day. I am confident that the existing situation is also a result of some regional countries’ proclivity to solve some of their problems with the blood of the Syrian people. Armenia has always advocated the ending of the bloodshed and a peaceful resolution of the conflict by the Syrians themselves.
Along with the brotherly people of Syria, thousands of the Syrian Armenians are also going through the hard times. Armenia’s position on that issue is clear-cut too: this is a calamity which must be conquered together. And we urge our Armenian brothers in Syria to struggle for the speedy re-establishment of peace in Syria – their second motherland which had once received them with open hearts. The Armenian Diaspora of Syria is a historically formed, strong and viable community which we are really proud of. Armenia and the entire Armenian nation have been and will continue to support the people of Syria in their desire to find peace in their own home and to preserve their hearths.
Prosperous and dignified life is an inalienable right of every nation in the world. Today, many peoples are struggling for the values which were enrooted in Lebanon long ago. Certainly, it was a difficult road for you too, however ultimately you became the regional leader of democracy, since from day one, the development of your country has been based on the principles of political and civil liberties, diversity, and equality. That road was difficult also because the neighbors of Lebanon were not ready for it, and for that Lebanon paid dearly. This is a reality which we, Armenians, unfortunately are also well familiar with.
Today, Lebanon indeed feels the results of the unfavorable regional developments. We were deeply shaken and condemned strictly the terrorist act which occurred in Beirut on October 19. Expressing our condolences to the families of the victims, we express hope that that dismal provocation will not shatter peace in Lebanon. We have no doubt that the collective wisdom of the country’s political leadership and undertaken practical steps aimed at the establishment of the atmosphere of national dialogue and mutual trust will preclude Lebanon from serious shocks. I am confident that the Armenian community of Lebanon, which once received a warm welcome from you, will always stand by you. The Armenian authorities in their turn are ready within the scope of our abilities to support Lebanon and the Armenians of Lebanon in addressing issues before you.
Our region unfortunately is also familiar with the calamities of war; we know what the imposed war is and how fertile soil which breeds hatred is being created. Quite recently, the people of Nagorno-Karabakh in response to their peaceful demand for their basic and legitimate right for self-determination were forced to face and win the war imposed on them by Azerbaijan. In the dilemma of the exodus from their homeland and self-defense, the heroic people of Nagorno- Karabakh chose the second. Paying price in numerous victims and great blood, they won the right to live free on their own land. Now, Azerbaijan spares no effort to present a distorted version of the problem, spreading disinformation in various structures and misleading different countries. In some settings, Azerbaijan is trying to present the issue as a conflict on religious grounds which cannot be further from the truth. Armenia’s warm, friendly relations with many of the Islamic states prove our openness for a dialogue with different religions and civilizations. Regrettably Azerbaijan nevertheless occasionally succeeds through the exploitation of the Islamic solidarity in forming a distorted position regarding the NK conflict. Using this opportunity, I would like to once again to express my heartfelt gratitude to Lebanon for its balanced position on the NK issue and for the assistance provided in the framework of international organizations. Your unbiased position contributes to the stability in our region.
Despite the ceasefire, today Azerbaijan continues to shell not only the borders of Karabakh but also borders of Armenia, killing innocent young people. In response to all efforts of the international community to solve the problem through peaceful means, Azerbaijan carries on with its bellicose rhetoric and unprecedented accumulation of weaponry. Just one example: according to different sources, weaponry purchased by Azerbaijan from Israel exceeds 1,5 billion dollars price tag. It is no accident that Azerbaijan refuses to cooperate on any proposal by the mediators to establish confidence building measures such as removal of snipers from the line of contact, or creation of the mechanism for the investigation of the border incidents.
Moreover, the Azeri authorities continue with great ardor to inject their people with hatred and animosity toward Armenians. How else would you comment on the statement by the leader of that country that “Armenians all over the world are Azerbaijan’s number one enemy?” Here, from this high podium, I state with the utmost responsibility that there is no nation in the world whom Armenia and Armenians would call their enemy. And it is quite natural. Our enemy is xenophobia which is so abundantly is being infused into the young generation of Azerbaijan. Our enemies are extremism and intolerance which for some have become dreams to erase Armenia and Karabakh from the world map, to cleanse them of Armenians, as once another part of Azerbaijan – Autonomy of Nakhichevan was cleansed.
As a result of this shortsighted policy, the people of Azerbaijan will never be ready for a peaceful coexistence, even if the agreement on the solution of the problem is reached somehow. After all, neither Armenia, nor I guess Azerbaijan are not going anywhere from our region, thus a prospect of the peaceful and prosperous South Caucasus is not a choice but a requirement.
It’s been a while since Turkey and Azerbaijan, standing shoulder to shoulder, continue the illegal blockade of Armenia which although has harmed and impeded our country’s development and prosperity, nevertheless has not been able to derail our advancement. I believe the time has come for our neighbors to look realistically at the events going on in the region, to reevaluate the efficiency of their steps. Maybe in that case, our weary peoples will get a hope of a peaceful and concordant future.
Twenty-one years ago, the reestablishment of independence opened a new page in the Armenian history. Armenia has adopted the course of democratic development and stays that course. Overcoming scores of objective and artificial hurdles, today we have strong Armenian statehood, political stability, powerful Army, open and multifunctional economy, reliable financial system, strong social structures, and citizens well-aware of their rights.
One of the most cherished objectives of the Armenian leadership is to pass over to future generations values which are aimed for a stable, secure, peaceful and harmonious existence. Such future can be created only together with friends. I am confident that Armenia and Lebanon will go down that long road together.
Allow me to express thanks for your attention and wish the Republic of Lebanon lasting stability and prosperity, and unbreakable peace and new achievements to the brotherly people of Lebanon.
Long live the Armenian-Lebanese friendship!