Արծրուն Հովհաննիսյան. Ադրբեջանը խոստովանում է
Ադրբեջանական էլեկտրոնային պարբերականներից մեկը նյութ է հրապարակել ադրբեջանական «Իստիգլալ» զենքի մասին (Վեստի.ազ), որտեղ նշվում է, որ այս տարվա սկզբից զենքն ակտիվ օգտագործվում է հայ դիրքապահների վրա կրակելիս:
Թեմայի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով Panorama.am-ը զրուցեց պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
«Ես մեկ անգամ արդեն խոսել եմ այս թեմայով և ասել, որ զենքը ունի մի շարք թերություններ: Նախ, դիպուկահար զենքը չի կարող իդեալական լինել, եթե նա ավտոմատ կամ կիսաավտոմատ է, այն խնդիրներ ունի նաև նշանառության առումով: Երկրորդ, ադրբեջանցիները Ձեր հիշատակած նյութի միջոցով մեկ անգամ ևս փաստեցին Ղարաբաղյան խնդրով անհանգստացող աշխարհին, որ իրենք անդադար խախտում են հրադադարի ռեժիմը. նյութում նշվում է, որ այդ զենքից տարվա սկզբից ադրբեջանցի դիպուկահարները կրակել են 210 անգամ: Երրորդ, ադրբեջանական կողմը հենց ինքն է խոստովանում, որ զենքի տեսակը իրենց համար էլ դեռ անհասկանալի է»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից՝ հայկական կողմին հասցված կորուստների մասին տեղեկատվությանը, Ա. Հովհաննիսյանը նշեց, որ այդ ամենն իրականությանը չի համապատասխանում:
«Հարց է առաջանում. ադրբեջանցիների կողմից գովերգվող զենքը դիպուկահա՞ր է, թե գնդացի՞ր: Իսկ եթե ճշմարտությունը լիովին բացահայտենք, ապա ադրբեջանական զենքը ամեն թիրախի համար ծախսած կլինի միչև 100 փամփուշտ»,- հավելեց նա:
Հարցին, թե կա՞ արդյոք վիճակագրություն այն մասին, թե առաջնային գծում զոհվածները ինչ տիպի զենքի կրակից են զոհվել, Ա. Հովհաննիսյանը նշեց. «Նախ Ադրբեջանը մարտական պայմաններում զոհվածների մասի ուռճացված թվեր է ներկայացնում, երկրորդ, առաջնային գծում ոչ մի զինծառայող «Իստիգլալի» կրակից չի մահացել:

Снайперской винтовкой «Истиглал» Баку попал в иную цель: доказано постоянное нарушение азербайджанской стороной режима перемирия
15:55 29/11/2012
Азербайджанское издание «Вести.аз» опубликовало материал о 14,5-миллиметровой снайперской винтовке «Истиглал» (İstiqlal) местного производства, которая с начала текущего года применяется против армянских позиций на линии соприкосновения. Прокомментировал информацию в интервью Panorama.am пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Однажды я уже говорил на эту тему и заявил, что у данного вида оружия есть некоторые недостатки. Во-первых, снайперское оружие не может быть совершенным, если оно автоматическое и полуавтоматическое. Кроме того, есть проблемы и с прицелом. Следующее, указанным материалом в СМИ азербайджанцы в очередной раз подтвердили обеспокоенной карабахской проблемой международной общественности, что они постоянно нарушают режим прекращения огня: в статье отмечается, что с начала текущего года азербайджанские снайперы применили данное оружие 210 раз. Более того, азербайджанская сторона сама себе признается, что данный вид вооружения остается пока неясным даже для нее», – отметил А. Ованнисян.
Обратившись к потерям, которые, согласно данной информации, якобы понесла армянская сторона в результате действий азербайджанской, пресс-секретарь Минобороны РА подчеркнул, что данные сведения не соответствуют действительности.
«Возникает вопрос: рекламируемое азербайджанцами оружие на самом деле снайперская винтовка или пулемет? Если же ничего не утаивать, то азербайджанское оружие на каждую цель тратит порядка 100 пуль», – добавил А. Ованнисян.
На вопрос, существует ли статистика о том, из какого оружия убиты дежурившие на передовой военнослужащие, пресс-секретарь МО РА ответил: «Во-первых, Азербайджан представляет раздутые данные о погибших в боевых условиях. Во-вторых, на передовой ни один военнослужащий не погиб от пули İstiqlal».