ԼՂՀ արտգործնախարար. Ադրբեջանը շահագրգիռ չէ տարածաշրջանի կայունության հարցում
Այսօր Երևանում մեկնարկեց «Տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում» երկօրյա միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում են շուրջ երկու տասնյակ փորձագետներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Թուրքիայից, Իրանից, Իսրայելից:
Ինչպես բացման խոսքում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը՝ ամենամյա դարձած ներկայիս համաժողովի օրակարգում կքննարկվեն Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի անվտանգության համակարգին առնչվող հարցեր, տարածաշրջանային և գլոբալ այլ հիմնախնդիներ:
Համաժողովի բացմանն ընթերցվեց նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ուղերձները: Մասնակիցներին ողջունեց ԼՂՀ արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը: Նա ընգծեց, որ համաժողովը լավ առիթ է տարածաշրջանային անվտանգության վերաբերյալ մտքերի և գաղափարների փոխանակման համար:
«Մենք այսօր ականատես ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի նկատմամբ անմիջական ռազմական սպառնալիքին, վարվող հայատյաց քաղաքականությանը: Այդ վարքագիծը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը շահագրգիռ չէ տարածաշրջանի կայունության հարցում», - շեշտեց ԼՂՀ արտգործնախարարը:

Глава МИД НКР: Азербайджан не заинтересован в установлении стабильности в регионе
Сегодня в Ереване стартовал двухдневный международный форум на тему «Динамика региональной безопасности в регионе Южного Кавказа», в котором принимают участие эксперты из Армении, США, России, Великобритании, Турции, Ирана и Израиля.
Как отметил в приветственном слове советник министра обороны Армении, доктор политических наук, генерал-майор Айк Котанджян, в повестку форума включены вопросы, связанные с системой безопасности Армении и Нагорно-Карабахской Республики, а также региональные и глобальные проблемы.
На церемонии открытия форума были зачитаны послания президента Армении Сержа Саргсяна и министра обороны Сейрана Оганяна. Участников форума приветствовал глава МИД НКР Карен Мирзоян, который подчеркнул, что этот форум является хорошим поводом для обмена мыслями и идеями относительно региональной безопасности.
«Сегодня мы становимся свидетелями непосредственной военной угрозы в отношении Армении и Нагорно-Карабахской Республики со стороны Азербайджана, а также проводимой политики по разжиганию ненависти к армянам. Эта политика показывает, что Азербайджан не заинтересован в установлении стабильности в регионе»,– заявил министр.