1989 թ. դեկտեմբերի 1-ի կայացված որոշումն արցախյան շարժման ընթացքում կատարված առաջին քայլն էր, մի կողմից ինքնուրույն պայքարի մեկնարկ էր, մյուս կողմից հաղթական հանգրվան: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Հայազն» միության անդամ Արմեն Աղայանը:
Նշենք, որ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ին, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և ԼՂԻՄ Ազգային խորհուրդը համատեղ որոշում կայացրին, որով ամրագրվեց ԼՂ-ի միացումը Հայաստանին:
«Հաճախ, երբ ասում են ինքնորոշման իրավունք, բոլորը հասկանում են Արցախում հանրաքվե անցկացնելու իրավունք ստանալն է, սակայն ինքնորոշման իրական իրավունքն իրացվել է այդ թվում հենց այս որոշմամբ ու դրան հաջորդած պատերազմական գործողություններով»,- ասաց քաղաքագետը:
Սակայն, ըստ նրա, այդ ժամանակ ղարաբաղյան շարժման ղեկավար մարմինը աստիճանաբար սկսեց հետ կանգնել այդ նպատակներից. «Վերնախավը վախենում էր` կապված անկախ Հայաստանի նկատմամբ դրսևորվող ճնշումներից, և գլխացավանքներից հեռու մնալու համար անկախության հանրաքվեի ժամանակ արդեն հոգ տարավ, որ Արցախը դրան չմասնակցի, որպեսզի Արցախը առանձին հռչակի իր անկախությունը»:
«Հայազն» միության կենտրոնական վարչության անդամ Արմեն Մկրտչյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ թեև այդ որոշմամբ Հայաստանն ու Արցախը վերամիավորվում էին, բայց արցախցիները զրկված են հայաստանյան հանրապետական ընտրություններին մասնակցելու, ընտրություններում իրենց թեկնածուներին առաջարկելու պարզագույն իրավունքից:

Политолог: Право на самоопределение Карабах реализовал, в том числе на поле боя
«Принятое 1 декабря 1989 года решение было первым шагом на протяжении всего карабахского движения. С одной стороны это было начало самостоятельной борьбы, а с другой – начало побед». Об этом на пресс-конференции заявил политолог, член союза «Айазн» Армен Агаян.
Отметим, что 1 декабря 1989 года Верховный Совет Армянской ССР и Национальный совет НКАО приняли совместное постановление "О воссоединении Армянской ССР и Нагорно-Карабахской автономной области".
«Часто под термином „право на самоопределение” понимают право на проведение референдума в Нагорном Карабахе, однако реальное право на самоопределение было реализовано в том числе и принятием именно этого решения и последовавшими за этим военными действиями», – отметил политолог.
Однако, по его словам, тогда структура, руководящая карабахским движением, постепенно стала отступать от целей. «Элита боялась давления, оказываемого на независимую Армению и для того, чтобы избежать головной боли, на референдуме по провозглашению независимости позаботилось о том, чтобы Нагорный Карабах не принимал участия в этом и провозгласил свою независимость отдельно».
В свою очередь, член центрального правления союза «Айазн» Армен Мкртчян отметил, что хотя это решение и предполагало воссоединение Армении и Нагорного Карабаха, тем не менее, жители Нагорного Карабаха лишены возможности участия в республиканских выборах в Армении, а также права выдвигать своих кандидатов на выборах.