1989 թ. դեկտեմբերի 1-ի կայացված որոշումն արցախյան շարժման ընթացքում կատարված առաջին քայլն էր, մի կողմից ինքնուրույն պայքարի մեկնարկ էր, մյուս կողմից հաղթական հանգրվան: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Հայազն» միության անդամ Արմեն Աղայանը:
Նշենք, որ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ին, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և ԼՂԻՄ Ազգային խորհուրդը համատեղ որոշում կայացրին, որով ամրագրվեց ԼՂ-ի միացումը Հայաստանին:
«Հաճախ, երբ ասում են ինքնորոշման իրավունք, բոլորը հասկանում են Արցախում հանրաքվե անցկացնելու իրավունք ստանալն է, սակայն ինքնորոշման իրական իրավունքն իրացվել է այդ թվում հենց այս որոշմամբ ու դրան հաջորդած պատերազմական գործողություններով»,- ասաց քաղաքագետը:
Սակայն, ըստ նրա, այդ ժամանակ ղարաբաղյան շարժման ղեկավար մարմինը աստիճանաբար սկսեց հետ կանգնել այդ նպատակներից. «Վերնախավը վախենում էր` կապված անկախ Հայաստանի նկատմամբ դրսևորվող ճնշումներից, և գլխացավանքներից հեռու մնալու համար անկախության հանրաքվեի ժամանակ արդեն հոգ տարավ, որ Արցախը դրան չմասնակցի, որպեսզի Արցախը առանձին հռչակի իր անկախությունը»:
«Հայազն» միության կենտրոնական վարչության անդամ Արմեն Մկրտչյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ թեև այդ որոշմամբ Հայաստանն ու Արցախը վերամիավորվում էին, բայց արցախցիները զրկված են հայաստանյան հանրապետական ընտրություններին մասնակցելու, ընտրություններում իրենց թեկնածուներին առաջարկելու պարզագույն իրավունքից:

Expert: Karabakh realized right to self-determination, including in battlefield
The decision made on December 1, 1989 was the first move throughout the Karabakh movement. On the one hand, it was the start of independent fight, on the other hand, it was the start of victories, political scientist, member of Hayazn union Armen Aghayan told a news conference in Yerevan.
We will remind that on December 1, 1989 the Supreme Council of Armenian SSR and the National Council of the Autonomous Region of Nagorno-Karabakh (ARNC) passed a joint resolution on Reunification of Armenian SSR and Nagorno-Karabakh.
“By “right to self-determination” many people mean the right to hold a referendum in Nagorno-Karabakh, but the real right to self-determination was realized including by this decision and by the following military operations,” said the expert.
However, according to him, the ruling body of Karabakh movement began to gradually depart from its goals.
“The elite was afraid of the pressure put on the independent Armenia and, to get rid of a headache, during the independence referendum, ensured Nagorno-Karabakh’s non-participation, so that Artsakh would declare independence separately,” Aghayan concluded.