Orange Հիմնադրամը կրթաթոշակներ է տրամադրել Գորիսի, Կապանի և Եղեգնաձորի համալսարանների 32 ուսանողների
Շարունակելով համագործակցությունը Հայաստանի մարզային համալսարանների հետ` Orange Հիմնադրամն այս շաբաթ կրթաթոշակներ է տրամադրել Գորիսի պետական համալսարանի, ՀՊՃՀ Կապանի մասնաճյուղի և ՀՊՏՀ-ի Եղեգնաձորի մասնաճյուղի 32 ուսանողների: Այս մասին հայտնում են ընկերության մամուլի ծառայությունից:
«Երջանիկ ենք այսօր նշել, որ մեր համագործակցությունը մարզային համալսարանների հետ շարունակվում է, իսկ այդ համագործակցության մի բաղկացուցիչն էլ օգնությունն է լավագույն ուսանողներին, ովքեր դժվարանում են լուծել բարձրագույն կրթության ֆինանսական դժվարությունները: Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը ոչ միայն Երևանն է, այլ բոլոր մարզերը` մեծ ու փոքր բնակավայրերով, և մարզային ուսանողները պետք է ունենան նույնպիսի հնարավորություններ, ինչ Երևանում բնակվողները »,-ասել է Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Համալսարաններից յուրաքանչյուրին Orange Հիմնադրամը փոխանցել է մեկ միլիոն դրամ, որը պետք է հատկացվի ուսանողների ուսման վարձի մարմանը: Ուսանողներն ընտրվել են համալսարանների առաջարկով, երկու հիմնական չափանիշների հիման վրա. ուսանողի առաջադիմություն և ընտանիքի սոցիալական վիճակ: Նույն սկզբունքով նախատեսվում է այս ուսումնական տարվա ընթացքում տրամադրել կրթաթոշակներ ևս 6 այլ համալսարաններում:
Գորիսում Orange-ը կրթաթոշակներից բացի ներկայացավ նաև մեկ այլ նախագծով. համալսարանի ամենամարդաշատ վայրում ստեղծվեց անվճար Orange Wi-Fi ինտերնետ անկյուն ինչպես ուսանողների, այնպես էլ դասախոսների համար: Այս պահին նման անկյուններ են գործում Հայաստանի ևս 5 համալսարաններում:
Երեք համալսարանների հետ Orange-ի համագործակցությունը չի սահմանափակվում կրթաթոշակների տրամադրմամբ. բուհերի հետ համագործակցության շրջանակներում ուսանողները կարող են մասնագիտական պրակտիկա անցնել Orange-ում, իսկ ընկերության աշխատակիցները մասնագիտական և վերապատրաստման դասընթացներ են իրականացնում ուսանողների համար:
Հայաստանի համալսարանների հետ Orange-ի համագործակցություն մեկնարկել է դեռ անցյալ տարի: 2011թ. Orange Հիմնադրամը կրթաթոշակներ է տրամադրել 6 համալսարանների 67 ուսանողների:

Orange Foundation grants scholarships to 32 students of Goris, Kapan and Yeghegnadzor Universities
This week, in the scope of partnership with the regional universities of Armenia, the Orange Foundation granted scholarships to 32 students of Goris branch of the State University, Kapan branch of the State Engineering University of Armenia (SEUA) and Yeghegnadzor branch of the Armenian State University of Economics (ASUE), company’s press service said.
“Today we are happy to mark that our partnership with the regional universities is underway, and the assistance to students is one of the components of this partnership – students who have difficulties in paying their tuition fees. We believe that Armenia is not only limited to Yerevan. Armenia is also all its regions with their big and small settlements, and the students of the regions should avail themselves of the same opportunities as those living in Yerevan,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
The Orange Foundation transferred 1 million AMD to each of the mentioned universities to be used to pay tuition fees of the students. Students have been selected on the proposal of the universities, based on 2 criteria – student’s GPA and his/her family’s financial standing. It is planned to grant scholarships to 6 more universities this year based on the same criteria.
Besides granting scholarships, Orange had another mission to accomplish in Goris. Free Orange WiFi internet corner was established in the most crowded part of the university for the students and lecturers. Currently such corners exist in 5 other universities of Armenia.
The partnership with these 3 universities is not limited to granting of scholarships only. In the scope of partnership with the universities the students can have their professional internship at Orange, and Orange employees conduct professional and training courses for the students.
Partnership of Orange with the universities of Armenia has launched since last year. In 2011, the Orange Foundation granted scholarships to 67 students of 6 universities.