Թուրք գրողը` մահաբեր հոդվածների ու Դինքի սպանության մասին
Ըստ «Sondakika» լրատվական կայքի` Թուրքիայի հեռուստառադիոընկերության բարձրագույն խորհրդի նախկին նախագահ, գրող-լրագրող Նուրի Քայըշը հրատարակել է իր հեղինակած «Մահաբեր հոդվածներ» գիրքը, որտեղ փորձել է բացահայտել Թուրքիայում սպանված 11 լրագրողի մահվան պատճառները:
«Թեև Թուրքիայի Հանրապետության ստեղծումից (1923թ.) մինչև օրս այդ երկրում սպանվել է 54 լրագրող, բայց ես իմ գրքում անդրադարձել եմ նրանցից միայն 11-ին, քանի որ նրանց մահվան պատճառներն եմ կարողացել գտնել»,- պարզաբանել է Նուրի Քայըշը:
Քայըշի գրքում ներառված է նաև պոլսահայ ականավոր գործիչ, «Ակոս» շաբաթաթերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանությունը: Հեղինակի դիտարկման համաձայն` Դինքին թիրախ դարձրեցին ու սպանեցին այն բանի համար, որ նա ցանկանում էր հայ-թուրքական սահմանի բացում և երկկողմ հարաբերությունների հիմնում, ազատորեն խոսում էր 1915-ի իրադարձությունների մասին, կողմնակից էր պաշտոնական թեզից զատ այլ տեսակետների հրապարակմանը, «Ակոս»-ում տպագրում էր «Սաբիհա Գյոքչեի գաղտնիքը» հոդված, որը պայթյունին համարժեք ազդեցություն ունեցավ թուրք հասարակության ու իշխանությունների շրջանում:
Հիշեցնենք, որ Սաբիհա Գյոքչեն (1913-2001) Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքի հոգեզավակն էր: Լեգենդար այդ հերոսուհին աշխարհում առաջին կին ռազմական օդաչուն էր: Նա թուրքացած հայուհի էր` մեկը այն հայ երեխաներից, որ, Ցեղասպանության տարիներին կորցնելով ծնողներին, հայտնվել էր որբանոցում։ Նա իրականում Խաթուն Սեբիլջյանն էր: Եվ ահա Դինքն իր «Սաբիհա Գյոքչեի գաղտնիքը» հոդվածում, որպես նրա հայկական ծագումը վկայող իրեղեն մի ապացույց ևս, մատնանշում է նրա «երևանյան» կամ «հայկական» կոչված հիվանդություն ունենալու փաստը։

Турецкий писатель опубликовал книгу о смертоносной статье и убийстве Гранта Динка
Как сообщает турецкий информационный сайт «Sondakika», бывший председатель высшего совета телерадиокомпании Турции, писатель, журналист Нури Кайыш опубликовал книгу «Смертоносные статьи», в которой попытался раскрыть причины смерти 11 журналистов, убитых в Турции.
«Несмотря на то, что со дня создания Турецкой Республики по сей день в этой стране были убиты 54 журналиста, тем не менее, в своей книге я коснулся лишь 11 из них, поскольку причины их смерти я не смог выяснить», – пояснил Нури Кайыш.
В книгу включена и тема убийства редактора выходящей в Турции армянской газеты «Акос» Гранта Динка. Автор отмечает, что Динк стал мишенью и его убили за то, что он выступал за открытие армяно-турецкой границы, установление двусторонних отношений, свободно выражал свое мнение относительно трагических событий 1915 года, был сторонником представления мнения, отличающегося от официального, опубликовал в своей газете статью «Тайна Сабихи Хатун», которая встретила бурный отклик в турецком обществе и в кругах властей страны.
Напомним, Сабиха Гекчен (1913-2001) была приемной дочерью Мустафы Кемаля Ататюрка. Сабиха Гекчен – первая в Турции женщина-пилот, первая в мире женщина — военный пилот. Она является тюркизированной армянкой. Потеряв в годы Геноцида армян своих родителей, она оказалась в сиротском доме. Ее настоящее имя – Хатун Себилджян. В своей статье Грант Динк в качестве одного из доказательств ее армянского происхождения указывает на то, что Хатун страдала «ереванской болезнью».