Հայաստանը հարմար շուկա է Արևելյան Ազարբայջանի գյուղատնտեսական արտադրանքի համար:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԻԻՀ Արևելյան Ազարբայջանի (Արևելյան Ատրպատական) նահանգի գյուղատնտեսության կազմակերպության նախագահ Մասուդ Մոհամմադիանը:
Իրանցի պաշտոնյան, անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը, նշել է, որ ԻԻՀ Արևելյան Ազարբայջան նահանգի և ՀՀ Արմավիրի մարզի միջև հակակարկտային կայաններ ձեռք գնելու մասին պայմանագիր է ստորագրվել:
Մասուդ Մոհամմադիանը նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում բարենպաստ միջավայր կա ներդրումներ կատարելու համար:
Հիշեցնենք, որ օրերս ԻԻՀ Արևելյան Ազարբայջանի (Արևելյան Ատրպատական) նահանգի նահանգապետ Ալի Ռեզա Բեյգին Թավրիզում ՀՀ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Իրանի Արևելյան Ազարբայջան նահանգի և Հայաստանի Արմավիրի մարզի միջև համագործակցության հեռանկարներին, մասնավորապես նշել է. «Հաշվի առնելով Արմավիրի մարզում գյուղատնտեսության ոլորտում առկա հնարավորությունները և Արևելյան Ազարբայջանի գիտատեխնիկական բազան՝ շահագրգռված ենք մեր ներդրումներն ուղղել Հայաստան և գյուղատնտեսության ոլորտում ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունը»:

Armenia is a good market for the agricultural production of East Azarbaijan, head of Iran's East Azerbaijan Agricultural Jihad Organization, Masoud Mohammadian told Iran’s state-run news agency IRNA in an interview.
Referring to bilateral cooperation in agriculture, the Iranian official stated that Iran's East Azarbaijan province and Armenia’s Armavir region have signed an agreement on purchase of anti-hail stations.
The investment climate of Armenia and Iran is favorable, Masoud Mohammadian added.
We will remind that Governor-General of Iran's East Azarbaijan province Ahmad Alireza Beigi met Governor of Armenia's Armavir region Ashot Ghahramanyan in Tabriz recently.
“In consideration of the agricultural sector’s possibilities in Armavir region and East Azarbaijan’s scientific and technical base, we are interested in making investments in Armenia and expanding bilateral cooperation in agriculture,” Ahmad Alireza Beigi said during the meeting.