Հայաստանում ներկայումս գտնվում է շուրջ 6000 սիրիահայ. նրանցից 1500-ն  ապրում է մարզերում
Հայաստանում ներկայումս գտնվում է շուրջ 6000 սիրիահայ: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար, սիրիահայերի հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, տարեսկզբից մինչև օրս Հայաստան է ժամանել 10 հազար սիրիահայ, սակայն մոտ 4 հազարը վերադարձել է Սիրիա:
Նրա խոսքերով` 6000-ից 600-ը աշակերտներ են, իսկ մոտ 200-ը սովորում են բուհերում: «Սիրիահայերի համար թե մանկապարտեզները, թե դպրոցները անվճար են, իսկ բուհերում սովորողների համար կառավարությունը հատկացրել է 40 մլն դրամ, որպեսզի ուսանողներն ազատվեն վարձավճարներից»,- ասաց Ֆ.Զաքարյանը:
Նա նշեց, որ Միգրացիոն պետական ծառայության միջոցով 125 ընտանիքի ապահովել են կացարաններով, մոտ 2000 ընտանիք ապրում է վարձով կամ հարազատների, ծանոթների տներում, կան նաև ընտանիքներ, որոնք այստեղ իրենց սեփական բնակարաններն ունեն: Ֆ. Զաքարյանը տեղեկացրեց նաև, որ ավելի քան 1500 սիրիահայ ապրում է մարզերում:
Նրա խոսքերով` Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի համար այսօր համար մեկ խնդիրը մնում է աշխատանքի տեղավորման հարցը: «Ավելի քան 500 սիրիահայ դիմել է նախարարություն, նրանցից 150-ն արդեն աշխատանք ունեն: Ի դեպ, առողջապահության նախարարությամբ աջակցությամբ 25 սիրիահայ բժշկի աշխատանքի ենք տեղավորել տարբեր բուժհիմնարկներում»,- ասաց Ֆ.Զաքարյանը` հավելելով, որ սիրիահայերին վերաբերող ցանկացած հարց գտնվում է սփյուռքի նախարարության ուշադրության ներքո, և նրանց վերաբերող ցանկացած հարցի նախարարությունն անմիջապես արձագանքում է։
Նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը խոսքերով, եթե հունիսին սիրիահայերի 95%-ից ավելին հստակ որոշում էր կայացրել, որ խաղաղության պայմաններում կվերադառնա Սիրիա, ապա այսօր նրանց 75-80 տոկոսն է այդպես մտածում է: «Կարծում եմ, որ սիրիահայերն իրենց հայրենիքում աստիճանաբար ինտեգրվում են»,- նշեց Ֆ.Զաքարյանը:

В Армении в настоящее время находятся около 6000 сирийских армян. Данные Миндиаспоры РА
В Армении в настоящее время находятся около 6000 сирийских армян. Как отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель аппарата Министерства Диаспоры Армении Фирдус Закарян, с начала года по сей день в Армению прибыли 10 тысяч сирийских армян, однако около 4 тысяч вернулись в Сирию.
По его словам, 600 из прибывших армян являются учащимися, а около 200 из них – студенты. «Они бесплатно посещают детсады и школы, а для оплаты за обучение студентов вузов правительство выделило 40 млн драмов», – отметил представитель министерства.
Фирдус Закарян добавил, что благодаря содействию Государственной миграционной службы 125 семей получили убежище, около 2000 семей снимают квартиры или живут у родственников или знакомых. Есть и семьи, которые имеют свои собственные квартиры. По словам Ф. Закаряна, свыше 1500 сирийских армян живут в областях Армении.
Главной проблемой, как отметил он, остается вопрос трудоустройства сирийских армян. «Свыше 500 сирийских армян обратились в Министерство Диаспоры, 150 из них уже устроились на работу. При содействии Минздрава Армении 25 из них, имеющие специальность врача, поступили на работу в медучреждения»,– сообщил Фирдус Закарян.
По словам представителя министерства, если в июне более 95% сирийских армян приняли решение вернуться в Сирию в мирных условиях, то сегодня такого мнения придерживаются 75-80% из них.