«Այն, ինչ Ռուսաստանում արել է «Pussy Riot» փանկ խումբը` Հայաստանում արդեն եղել է»
«Ո՞վ է ասել, որ Հայաստանում տեղի չի ունեցել այն, ինչ եղել է Մոսկվայում», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ասաց `«Քայքայիչ աղանդներից տուժածների օգնության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը` պատասխանելով panorama.am-ի լրագրողի հարցին, թե արդյոք հնարավոր է, որ Հայաստանի որևէ եկեղեցում կրկնվի այն, ինչ արեցին «Pussy Riot» փանկ խմբի ներկայացուցիչները:
«Եթե միասեռականները մտնում են Էջմիածնի եկեղեցի և փոխանակվում են մատանիներով...էլ ինչի մասին է խոսքը` ամբողջ ինտերնետով տվեցին: Դա մեզ մոտ է տեղի ունեցել... Նրանք հայ էին, ֆրանսահայ: Կամ, որ մտնում են եկեղեցի` քարոզչություն անում: Սկզբում ներկայանում են որպես հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ, հետո` հակառակն է պարզվում: Մեզ մոտ էլ է նույնը լինում, քանի որ չկա օրենք, որը պատժի սրբապղծության համար… Եթե աղանդավորը կլիպ է նկարահանում մեր հայ առաքելական եկեղեցում` խաչվելու տեսարանով, էլ ինչի մասին է խոսքը», - ասաց նա` նշելով, որ նկատի ունի երգիչ Անդրեին:
Ինչ վերաբերվում է «հեթանոսական» տարբեր խմբերի, ապա, ըստ բանախոսի, սրանք զուտ պատմա-մշակութային են, և նրանք փաստացի սատարում են Հայ առաքելական եկեղեցուն:
Հիշեցնենք, որ Pussy Riot փանք խմբի անդամներն այս տարվա գարնանը Ռուսաստանի մայրաքաղաքի Քրիստոս Ամենափրկիչ տաճարում կատարել են «փանք աղոթք», որի ընթացքում աղջիկները «Տիրոջն» աղոթել են Պուտինին «վտարել»։
Ռուսական Ուղղափառ Եկեղեցին կտրուկ դատապարտել էր աղջիկների արաքը, իսկ դատախազությունը մեղադրանք առաջադրել խուլիգանության հոդվածով:
Հասարակական լայն արձագանքը գործի առնչությամբ Ռուսաստանում և երկրի սահմաններից դուրս փանք խմբի պաշտպանության հսկայական շարժում է ձևավորել. աղջիկներին իրենց աջակցությունն են հայտնել ռուսաստանցի մտավորականներ, համաշխարհային աստղեր, ինչպես օրինակ Մադոննան, Բյորկը, Սթինգը, Red Hot Chili Peppers-ը, Փոլ Մաքքարթնին:
Աղջիկների նկատմամբ դատավարությունը ուշադրության է արժանացել ԱՄՆ-ի, եվրոպական մի շարք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների մակարդակով, որոնք իրենց մտահոգությունն են հայտնել դատական գործընթացի առնչությամբ:
Օգոստոս ամսին Խամովնիչեսկի դատարանը մեղավոր էր ճանաչել Pussy Riot փանք խմբի անդամներ Նադեժդա Տոլոկոննիկովային, Մարիա Ալյոխինային և Եկատերինա Սամուցևիչին`դատապարտելով յուրաքանչյուրին երկու տարվա ազատազրկման, բայց հոկտեմբերին վերջինիս ազատ են արձակել:

В Армении нашли аналог «кощунственной» акции российской панк-группы Pussy Riot
В Армении тоже имел место инцидент, аналогичный тому, какой устроили участницы российской панк-группы Pussy Riot. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил руководитель общественной организации «Центр помощи пострадавшим от разрушительных сект» Александр Амарян, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am, возможны ли такие скандальные акции в армянских церквях.
«Если гомосексуалисты заходят в церковь в Эчмиадзине (Первопрестольный Святой Эчмиадзин – центр Армянской Апостольской церкви. – Примеч. ред.) и обмениваются кольцами, то о чем еще может идти речь? По всей сети Интернет распространили. Это произошло у нас. Они были армянами из Франции. Или же, когда заходят в церкви и начинают вести агитацию. Сперва представляются как последователи ААЦ, потом выясняется обратное. Так что, у нас тоже происходят подобные вещи, поскольку нет закона, наказывающего за святотатство. Если сектанты снимают клип в нашей армянской церкви со сценой пригвождения к кресту, то о чем речь?» – сказал А. Амарян, уточнив, что речь идет о певце Андре.
Что касается различных «языческих» групп, то, по словам А. Амаряна, это чисто историко-культурный феномен и они на самом деле поддерживают ААЦ.
Напомним, 21 февраля 2012 года несколько участниц российской панк-группы Pussy Riot, закрыв лица масками, устроили в храме Христа Спасителя акцию (т.н. панк-молебен «Богородица, Путина прогони»), вызвавшую большой общественный резонанс. Полиция возбудила уголовное дело по ч.2 ст.213 УК РФ (хулиганство).
Уже 17 августа один из самых громких за последнее время судебных процессов в России завершился: Хамовнический суд Москвы приговорил участниц Pussy Riot – Надежду Толоконникову, Марию Алехину и Екатерину Самуцевич – к двум годам лишения свободы в колонии общего режима каждую.
Судья Марина Сырова зачитала приговор: суд не нашел в акции политики, она направлена исключительно на разжигание религиозной вражды и ненависти. Суд признал достоверными показания потерпевших о том, что участницы группы нанесли им «горечь и боль, привели в оцепенение, а панк-молебен походил на бесовское дрыганье».
Сами девушки в своем последнем слове назвали суд над ними «крахом политической системы страны». Участницы Pussy Riot не признали своей вины, заявив, что их акция в храме была направлена не против верующих, а против «сращивания РПЦ и власти».