Աթաթուրքի և հայուհու սիրո պատմություն. իրականություն թե՞ սուտ
Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքի և հայուհու ենթադրյալ սիրո պատմության մասին հայտնող «Հերոսի տխուր սերը» գրքի հեղինակ Նեհիր Ռոգենդոր‎ֆ Էյուբօղլուն թուրքական «Հյուրիյեթ» թերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է այս պատմության հետ կապված որոշ մանրամասների:
Էյուբօղլուն շինարար-ինժեների կրթությամբ նախկին գերմանաբնակ մի թուրք է, ով այժմ ապրում է Թուրքիայում, հեղինակ է չորս գրքի և չորս պիեսի: «Hurriyet»-ի թղթակցին նա ասել է, որ ինքն անձամբ է ճանաչել վեպի հերոսուհուն` հայուհի Հերմինեին, որն էլ հենց 17 տարի առաջ իրեն պատմել է այս պատմությունը:
Հերմինեն պատմել է, որ Քեմալ Աթաթուրքի հետ ծանոթացել է 1929թ. մի երեկույթի ժամանակ, որտեղ Աթաթուրքն առաջին հայացքից հրապուրվել է Հերմինեով և նրան հրավիրել իր նստավայր` Դոլմաբահչե: Ըստ հեղինակի` Հերմինեն նույնպես անտարբեր չի եղել, և նրանք սկսել են պարբերաբար հանդիպել: Բայց բանը չի հասել ամուսնության երկու պատճառով: Նախ` տարիքային մեծ տարբերությունն է եղել, և երկրորդ` Աթաթուրքն ասել է, որ ամուսնությունն իր համար չէ, քանի որ ինքն իրեն ամբողջությամբ նվիրել է թուրք ազգին:
Ըստ Էյուբօղլուի` Աթաթուրքը մի օր Հերմինեին ասել է. «Հայ լինես, հույն, թե` ռուս, ինձ համար տարբերություն չկա: Երբ քեզ տեսա, հենց առաջին հայացքից հասկացա, որ թուրք չես: Դու մի ծաղիկ ես, որը դեռ պետք է հասունանա: Ես քեզ շատ սիրեցի:»
Հեղինակը պատմում է, որ նրանց բաժանման պատճառը եղել է այն, որ հերթական անգամ, երբ Աթաթուրքը Հերմինեին հրավիրել է պալատ, վարչապետ Իսմեթ Ինոնյուն այս անգամ խոչընդոտել է աղջկա գալուն: Եվ դրանից հետո Հերմինեին այլևս երբեք հնրավորություն չի տրվել հանդիպել Աթաթուրքին:
Ու թեև հեղինակը պնդում է, որ գրքում ներկայացվածը համապատասխանում է իրականությանը, բայց հայտնի լրագրող Թահա Աքյոլը, Աթաթուրքի մասին մի շարք գրքեր գրած Օղուզ Աքայը և Սինան Մեյդանը նշել են, որ չեն տիրապետում այդպիսի տեղեկության, պատմության ճշմարտացիությունն ապացուցված չէ: Թեման հետազոտող գրող Նեջդեթ Սաքաօղլուն նշել է, որ այդպիսի լուրեր եղել են, բայց անստույգ տեղեկությունների տեսքով միայն: Պատմաբան Դերյա Թուլգան էլ դա ոչ մի կերպ ապացուցելի իրողություն չի համարում:

Nehir Roggendorf Eyuboglu, the author of the book titled ‘The Sad Love Story of the Hero,’ which tells about an alleged love story between founder of Turkish Republic Kemal Ataturk and an Armenian woman, revealed some details of the story in an interview with Turkish newspaper Hurriyet.
Eyuboglu told Hurriyet that he personally had known the heroine of his novel, Hermine, who had told him this story 17 years ago.
Hermine told him that she had got acquainted with Ataturk during a party in 1929. Ataturk fell in love with her at first sight and invited Hermine to his residence, Dolmabahce Palace. According to the author, Hermine also got attracted by him and they began dating.
But they failed to marry for two reasons. Firstly, there was a big age gap between them. Secondly, Ataturk said that he had not been fit for marriage because he had totally devoted himself to the Turkish people.
According to Eyuboglu, Ataturk said to Hermine one day, “It doesn’t matter for me whether you are Armenian, Greek or Russian. I saw you and understood at first sight that you were not Turkish. You are a flower that still has to grow. I loved you very much.”
The author says that one day when Ataturk called Hermine to Dolmabahce Palace, Prime Minister Ismet Inonu hindered the date. And Hermine never got a chance to see Ataturk again
since then.
Although the writer claims that what the book says is true, renowned journalist Taha Akol, Oguz Akay who wrote many books about Ataturk, and Sinan Meydan stated that they did not have such information and the story was not proven.
Writer Necdet Sakaoglu, who studied this topic, said that there were such rumors but they were unchecked. Historian Derya Tulga also thinks that it is impossible to prove this story is true.