Աթաթուրքի և հայուհու սիրո պատմություն. իրականություն թե՞ սուտ
Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքի և հայուհու ենթադրյալ սիրո պատմության մասին հայտնող «Հերոսի տխուր սերը» գրքի հեղինակ Նեհիր Ռոգենդոր‎ֆ Էյուբօղլուն թուրքական «Հյուրիյեթ» թերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է այս պատմության հետ կապված որոշ մանրամասների:
Էյուբօղլուն շինարար-ինժեների կրթությամբ նախկին գերմանաբնակ մի թուրք է, ով այժմ ապրում է Թուրքիայում, հեղինակ է չորս գրքի և չորս պիեսի: «Hurriyet»-ի թղթակցին նա ասել է, որ ինքն անձամբ է ճանաչել վեպի հերոսուհուն` հայուհի Հերմինեին, որն էլ հենց 17 տարի առաջ իրեն պատմել է այս պատմությունը:
Հերմինեն պատմել է, որ Քեմալ Աթաթուրքի հետ ծանոթացել է 1929թ. մի երեկույթի ժամանակ, որտեղ Աթաթուրքն առաջին հայացքից հրապուրվել է Հերմինեով և նրան հրավիրել իր նստավայր` Դոլմաբահչե: Ըստ հեղինակի` Հերմինեն նույնպես անտարբեր չի եղել, և նրանք սկսել են պարբերաբար հանդիպել: Բայց բանը չի հասել ամուսնության երկու պատճառով: Նախ` տարիքային մեծ տարբերությունն է եղել, և երկրորդ` Աթաթուրքն ասել է, որ ամուսնությունն իր համար չէ, քանի որ ինքն իրեն ամբողջությամբ նվիրել է թուրք ազգին:
Ըստ Էյուբօղլուի` Աթաթուրքը մի օր Հերմինեին ասել է. «Հայ լինես, հույն, թե` ռուս, ինձ համար տարբերություն չկա: Երբ քեզ տեսա, հենց առաջին հայացքից հասկացա, որ թուրք չես: Դու մի ծաղիկ ես, որը դեռ պետք է հասունանա: Ես քեզ շատ սիրեցի:»
Հեղինակը պատմում է, որ նրանց բաժանման պատճառը եղել է այն, որ հերթական անգամ, երբ Աթաթուրքը Հերմինեին հրավիրել է պալատ, վարչապետ Իսմեթ Ինոնյուն այս անգամ խոչընդոտել է աղջկա գալուն: Եվ դրանից հետո Հերմինեին այլևս երբեք հնրավորություն չի տրվել հանդիպել Աթաթուրքին:
Ու թեև հեղինակը պնդում է, որ գրքում ներկայացվածը համապատասխանում է իրականությանը, բայց հայտնի լրագրող Թահա Աքյոլը, Աթաթուրքի մասին մի շարք գրքեր գրած Օղուզ Աքայը և Սինան Մեյդանը նշել են, որ չեն տիրապետում այդպիսի տեղեկության, պատմության ճշմարտացիությունն ապացուցված չէ: Թեման հետազոտող գրող Նեջդեթ Սաքաօղլուն նշել է, որ այդպիսի լուրեր եղել են, բայց անստույգ տեղեկությունների տեսքով միայն: Պատմաբան Դերյա Թուլգան էլ դա ոչ մի կերպ ապացուցելի իրողություն չի համարում:

Любовь Кемаля Ататюрка к армянке Эрмине. История, рассорившая турецких исследователей…
Автор книги «Печальная любовь героя» Нехир Роггендорф Эйюбоглу (Nehir Roggendorf Eyüboğlu) рассказал в интервью газете «Хюрриет» о предполагаемой истории любви основателя Турецкой Республики Кемаля Ататюрка и армянки.
Отметим, что Нехир Роггендорф Эйюбоглу – инженер-строитель, ранее проживал в Германии, теперь – в Турции, является автором четырех книг и четырех пьес. В интервью изданию он заявил, что лично был знаком с героиней романа – армянкой по имени Эрмине, которая и рассказала ему об этой истории 17 лет назад.
В частности, Эрмине рассказала, что познакомилась с Ататюрком в 1929 году во время банкета, где Ататюрк с первого же взгляда был пленен ею и пригласил в свою резиденцию – Долмабахче. По словам автора книги, Эрмине также не была равнодушна к нему и они начали встречаться.
Роман не закончился свадьбой по двум причинам. Во-первых, по причине большой разницы в возрасте, во-вторых, Ататюрк сказал, что брак – не для него, поскольку он полностью посвятил себя турецкому народу.
По словам Эйюбоглу, однажды Ататюрк сказал Эрмине: «Мне без разницы, ты армянка, гречанка или русская. Я увидел тебя и понял с первого взгляда, что ты не турчанка. Ты цветок, который должен еще созреть. Я тебя очень полюбил».
Автор книги отметил, что однажды, когда Ататюрк в очередной раз позвал Эрмине в Долмабахче, помешал встрече премьер-министр Исмет Инёню. После этого Эрмине больше ни разу не выдалось возможности увидеться с Ататюрком.
Автор книги утверждает, что представленная в книге история полностью соответствует действительности. Однако известный журналист Таха Акйол, автор ряда книг об Ататюрке Огуз Акай и Синан Мейдан заявили, что не располагают подобными сведениями и правдивость истории не доказана.
Исследователь Неджет Сакаоглу в свою очередь отметил, что подобные слухи ходили, однако лишь в виде непроверенной информации. Историк Дерья Тулган также считает, что данная история не является действительностью и ее невозможно доказать.