Փորձագետ. Հայաստանում թմրամիջոցներով  «գերդոզավորումից» մահանում է տարեկան 10-11 մարդ
«Աշխարհում և Հայաստանում նկատվում է թմրամոլության վտանգավոր աճ. ամեն տարի թմրամոլ մարդկանց թիվը ավելանում է հիսուն տոկոսով», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Նարկոլոգիական կլինիկայի ղեկավար՝ Պետրոս Սեմիրճյանը:  Ըստ բանախոսի` հիմնականում թմրամոլությունն առավել տարածված է 35-45 տարիքային խմբում, մեծամասամբ` տղամարդկանց մոտ: Նույն պատկերն է նաև Հայաստանում:
« Մեր երկրում գրանցված է 3893 թմրամոլ, որոնցից 32-ը կին են», - ասաց նա:
Փորձագետի խոսքով` հիմնականում թմրամիջոցների գերի մարդիկ դառնում են դեռահաս տարիքում, և հետզհետե զարգանում է կախվածությունը: Ինչ վերաբերվում է մահացությանը, ապա, ըստ փորձագետի, մեծամասամբ մահանում են մեծ քանակությամբ թմրամիջոցների օգտագործումից, մահացության երկրորդական պատճառները թմրամոլության հետ անմիջական առնչություն ունեցող հիվանդություններն են, այդ թվում նաև` ՁԻԱՀ-ՄԻԱՎ-ը: Նրա խոսքով, թմրամոլները միջինում ապրում են 50 տարի:
«Հայաստանում թմրամիջոցներից, մեծամասամբ` «գերդոզավորումից» մահանում է տարեկան 10-11 մարդ, և միայն 0,1% դեպքում մահանում են այլ պատճառներից», - ասաց նա: Միաժամանակ, Պ.Սեմիրճյանի խոսքով` թմրամոլությունը սոցիալ-տնտեսական վիճակով չի պայմանավորված:
«Թմրամոլության տարածման և թմրամիջոցներից կախվածության զարգացումը մեծամասամբ կապված է ոչ թե շրջապատող հանգամանքներից և իրականությունից փախսուստի ցանկությամբ, այլ` զուտ հաճույքի ակնկալիքով», - ասաց Պ.Սեմիրճյանը: Ըստ բնանախոսի` թմրամոլ դառնալու մեծ ռիսկայնություն ունեն այն մարդիք, ում  ընտանիքում ծխում են բոլորը, այդ թվում` մայրը, դա նաև ենթամշակութային միջավայրի դրսևորում կարող է լինել:
Նարկոլոգիական կլինիկայի ղեկավաը նշեց, որ աշխարհի տարբեր երկրներում թմրամոլության դեմ տարբեր կերպով և մակարդակներով են պայքարում, անցկացնում հատուկ կրթական ծրագրեր և այլն, սակայն անգամ հարյուր տոկոս բուժված հիվանդը հնարավոր է նորից վերադառնա իր կախվածությանը: «Սա հոգեբանական գործոն է», - ասաց նա:
Իր հերթին ասուլիսի մյուս բանախոս` հոգեբան Արմինե Ավդալյանի խոսքով, թմրամոլությունը ահազանգ է, որ այդ մարդը կյանքում որևէ լուրջ կարիք ունի: «Կախվածությունը այն է, երբ մարդ իրեն վատ է զգում այն բանից, ինչը իրեն առաջ հաճույք էր պատճառում: Գոյություն ունի սննդից, ծխախոտից, թմրանյութերից, սեքսից կախվածություն: Մարդը հաճախ մի կախվածությունը փոխարինում է մյուսով, դրանով փախուստ անելով իրականությունից, կենսական դժվարություններից: Դրա դեմ պայքարը պետք է սկսել դպրոցից»,-ասաց նա:

Ежегодно от передозировки наркотиков в Армении умирают 10-11 человек
«В Армении и в мире в целом заметен рост наркомании, что вызывает опасения: ежегодно число наркоманов увеличивается на 50%», – об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил руководитель наркологической клиники, главный нарколог Армении Петрос Семирджян.
По его словам, в основном наркомания распространена среди представителей возрастной группы 35-45 лет, главным образом среди мужчин. Такая же картина царит в Армении.
«В Армении числятся 3893 наркомана, 32 из которых женщины», – заявил он.
По словам Семирджяна, в основном наркотики начинают употреблять в подростковом возрасте и постепенно развивается зависимость. Что касается смертельных случаев, то, как сообщил специалист, главным образом смерть наступает от употребления наркотиков в большом количестве, а второстепенными причинами смерти могут стать заболевания, не имеющие непосредственной связи с наркоманией, в том числе и ВИЧ-СПИД. Наркоманы, по его словам, живут в среднем 50 лет.
«В Армении от употребления наркотиков и главным образом от передозировки ежегодно умирает 10-11 человек, и лишь в 0,1% случаев умирают по другим причинам», – подчеркнул Петрос Семирджян, добавив, что наркомании подвержены в основном те, в семьях которых все члены, в том числе и мать, являются курильщиками.
По словам руководителя наркологической клиники, в разных странах по-разному борются с наркоманией, проводятся специальные образовательные программы и т.д., однако полностью излечившийся пациент может снова стать зависимым.«Это связано с психологическим фактором», – заявил он.
В свою очередь присутствующая на пресс-конференции психолог Армине Авдалян отметила, что наркомания – сигнал к тому, что у  человека есть необходимость в чем-то. «Зависимость – это то, когда человек плохо чувствует себя из-за того, что раньше доставляло ему удовольствие. Существует зависимость от продуктов питания, сигарет, наркотиков, секса. Человек часто склонен к замене одной зависимости другой, что дает ему возможность оторваться от действительности и жизненных трудностей. Борьбу против такого явления нужно начинать со школы», – заметила психолог.