Իրանական հրթիռների արձակման դեպքում Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքից կանխարգելիչ հարձակում կգործի:
Այդ մասին հաղորդում է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը՝ հղում կատարելով բրիտանական «Սանդի թայմզ» պարբերականին:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Իսրայելի «Նեգև» անապատում տեղակայված ամերիկյան ռադարային համակարգերը մինչև 1600 կմ հեռավորության վրա ունակ են հայտնաբերել իրանական հրթիռների ռազմաբազաները և դրանց մասին տեղեկությունը 13 րոպեի ընթացքում փոխանցել Ադրբեջանում տեղակայված իսրայելական ՀՕՊ համակարգերին, որպեսզի մինչև իրանական հրթիռների արձակվելը Ադրբեջանի տարածքից կանխարգելիչ հարձակում կատարվի:
Իրանական աղբյուրը հավելում է, որ բացի վերոնշյալից, իրանական հրթիռների վերաբերյալ տեղեկատվություն հնարավոր կլինի ստանալ նաև Ադրբեջանում տեղակայված իսրայելական անօդաչու ինքնաթիռների միջոցով:
Հիշեցնենք, որ վերջերս իրանական «իրդիփլոմասի.իռ» կայքը, հղում կատարելով «Գլոբալ Փոսթ» պարբերականին գրել էր. «Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ընթացիկ տարվա սկզբին 1,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական տեխնիկայի վաճառքի շուրջ (անօդաչու ինքնաթիռներ) ձեռք բերված պայմանավորվածությունից հետո Իրանում կարծում են, որ Իսրայելն Իրանի դեմ ձեռնարկված ռազմական գործողությունների դեպքում ռազմական ինքնաթիռները վառելիքով լիցքավորելու համար կօգտագործի Ադրբեջանի տարածքը»:

The Sunday Times: Israel to use drones in Azerbaijan for possible Iran strike
Israel plans to use unmanned drones it deployed in Azerbaijan to preemptively strike Iranian missile sites in the event of a war, Iranian news website Arannews.ir reported, citing the London-based Sunday Times.
The report comes amid mounting speculations that Israel may launch a military strike on Iran's nuclear facilities next year, in which case the latter would retaliate by firing Shahab-3 and other long-range missiles at the Jewish state, while Lebanese militia Hezbollah and Gaza militants would follow suit.
Ahead of a possible strike, Heron drones armed with Hellfire missiles would take out the missiles before they leave the ground, said the report.
According to the report, the Nevatim airbase in Israel's Negev desert houses a U.S.-made X-band radar capable of detecting Iranian missiles loaded on launching pads 1,000 miles to the northeast, giving the Israelis 13 minutes' early warning.
We will remind that Irdiplomacy.ir, citing Global Post’s report, said in an article recently, “Drone aircraft had been among the $1.6 billion in weapons purchased by the Azeris. So Iran believes the link is much more substantial — to the point where they fear Israeli aircraft or special ops guys could be based on Azeri territory.”