Տղաների մազերը խուզած Իջևանի զորամասի հրամանատարի գործով դատարանը նախաքննական մարմնի գործողություններում խախտումներ է գտել
13:50 04/12/2012
Իջևանի զորամասի հրամանատար, գնդապետ Սերգեյ Կարապետյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործով նախաքննություն իրականացնող մարմնի գործողություններում Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Զոյա Զաքինյանը «էական» խախտումներ է գտել և որոշել է ՀՀ զինվորական դատախազի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության պետի ուշադրությունը հրավիրել դրանց վրա:
Նախ գործի մասին` զորամասի նախկին հրամանատար Սերգեյ Կարապետյանը կալանավորված է 2011-ի հունվարի 10-ից, և զինդատախազությունը նրան մեղադրում էր քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով:
Դեռևս 2010-ի դեկտեմբերի 31-ին, գիշերը դժբախտ դեպք էր գրանցվել Իջևանի զորամասում. Իջևանի բժշկական կենտրոն էին տեղափոխվել Տավուշի մարզի Գետահովիտ գյուղի բնակիչներ, 20-ամյա Տարոն Թաթուլի Ենգիբարյանը`գանգուղեղային ծանր տրավմա ախտորոշմամբ և 21-ամյա Աշոտ Սպարտակի Ուլիխանյանը` ձախ սրունքի ստորին երրորդ փակ կոտրվածք ախտորոշմամբ: Տարոն Ենգիբարյանը սակայն, հիվանդանոցում մահացել էր:
Ամեն ինչ սկսվել էր այն ժամանակ, երբ զորամասի շարքային Գրիգոր Ադամյանին դեղորայք փոխանցելու նպատակով զորամաս են այցելում Տավուշի մարզի Գետահովիտ գյուղի բնակիչներ Աշոտ Ուլիխանյանը, Տարոն Ենգիբարյանը, Հրայր Ադամյանը և Մխիթար Ադամյանը: Նախարարի հրամանով, այդ օրն արգելված է եղել այլ քաղաքացիների մուտքը զորամասի տարածք: Ըստ քրեական գործի նյութերի, հրամանատար Սերգեյ Կարապետյանը զորամասի հսկիչ-անցագրային կետի տարածքում, խախտելով հասարակական կարգն ու բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության նկատմամբ, սեռական բնույթի խուլիգանական հայհոյանքներով զուգորդված, չնչին առիթով, վիճաբանության և ծեծկռտուքի մեջ է մտել նրանց հետ:
Դատարանը հաստատված է համարել այն, որ ծեծկռտուքն սկսվել է Աշոտ Ուլիխանյանի և Կարապետյանի միջև, և գործով տուժող ճանաչված Ուլիխանյանը սկսել է ծեծի ենթարկել ընկած հրամանատարին` ոտքերով հարվածելով նրա մարմնի տարբեր մասերին, որի հետևանքով նա վնասվածքներ է ստացել մարմնի տարբեր, այդ թվում` դեմքի շրջանում: Աշոտ Ուլիխանյանի երեք ընկերները` գործով տուժողներ Տարոն Ենգիբարյանը, Հրայր և Մխիթար Ադամյանները, որոնք նրա հետ գնացել էին զորամաս, և հավաքված զինծառայողները, նրան հեռացրել են, իսկ հրամանատարին օգնել վեր կենալ: Այնուհետև չորս երիտասարդները վազել են դեպի իրենց ավտոմեքենան: Սակայն նրանց փախուստը կանխելու նպատակով Ս. Կարապետյանն իր ծառայողական ավտոմեքենայից վերցրել է «ԱԿՍ-74 Ու» տեսակի ինքնաձիգը, կրակոցներ է արձակել օդ, ապա` դիպուկահար կրակոցներ ավտոմեքենայի ուղղությամբ: Տղաներն իջել են մեքենայից և փոխգնդապետ Վլադիմիր Կարապետյանի ուղեկցությամբ տեղափոխվել են գնդապետ Կարապետյանի աշխատասենյակ:
Այստեղ Սերգեյ Կարապետյանը, «չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը և թույլ տալով իշխանազանցություն, ելնելով անձնական այլ շահագրգռվածությունից, այն է`զորամասի սպաների, զինծառայողների և այլ անձանց մոտ տվյալ քաղաքացիների նկատմամբ իր առավելությունն ընդգծելու մոլուցքով տարված», մեկուկես ժամ պատի տակ կանգնած պահել է Ա. Ուլիխանյանին, Տ. Ենգիբարյանին, Հ. Ադամյանին ու Մ. Ադամյանին, ծեծի է ենթարկել և ցավ պատճառել, նվաստացնելու նպատակով ձեռքի մկրատով տեղ-տեղ կտրատել նրանց գլխի մազերը` ներկա գտնվող անձանց հայտնելով, որ պետք է նրանց մազերը խուզի, հետո բաց թողնի, որպեսզի հաջորդ օրը գյուղում չպարծենան, որ գնացել են զորամաս ու ծեծել հրամանատարին:
Այնուհետև հրամանատարը ալկոհոլի ազդեցության տակ անհավասարակշիռ վարք է դրսևորել, ինչի հետևանքով ինքնձիգից կրակոց է արձակվել աշխատասենյակում: Տղաները մեկ ժամից ավել մնալով սենյակում և վախենալով, որ հետևանքները ծանր կլինեն փախել են աշխատասենյակի պատշգամբ և շուրջ յոթ մետր բարձրություն ունեցող պատշգամբից ցատկել են ներքև, ինչի հետևանքով Աշոտ Ուլիխանյանն ստացել է ոտքի կոտրվածք, իսկ Տարոն Ենգիբարյանը, գլխի հատվածով վայր ընկնելով սալահատակին, կորցրել է գիտակցությունը և տեղափոխվել «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ գիտակցության չգալով, 2011-ի հունվարի 10-ին մահացել է:
Կարապետյանից բացի, այս գործով մեղադրյալներ են նաև 3-րդ գումարտակի հրամանատար Հրանտ Դալլաքյանը, հրամանատարի տեղակալ Եղիա Գրիգորյանը, որոնք առանց պարզելու ինչ է կատարվել, ծեծի են ենթարկել տղաներին: Եղիա Գրիգորյանը, սակայն, դատարանի որոշմամբ ազատ է արձակվել` նրա նկատմամբ կիրառվել է համաներում:
Կատարած հանցանքի համար Սերգեյ Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 4-րդ մասով (խուլիգանություն), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի 1-ին մասով (Պետի կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (մարդուն առևանգելը), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (խոշտանգումը), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 10-րդ կետերով (սպանության փորձ), իսկ Հրանտ Դալլաքյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի 1-ին մասով (Պետի կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը):
Սակայն Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը չի համաձայնում զինդատախազության մեղադրանքների հետ, և Սերգեյ Կարապետյանն արդարացվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 4-րդ մասով և 131 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքներում: Նա մեղավոր է ճանաչվում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի 2-րդ մասով և դատապարտվ ազատազրկման` 6 տարի ժամկետով: Պատժի կրման սկիզբը հաշվարկվում է 2011-ի հունվարի 10-ից:
Հրանտ Դալլաքյանին դատարանը մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի 1-ին մասով և նրան դատապարտել ազատազրկման` 3 տարի ժամկետով: Սակայն նրա նկատմամբ կիրառվում է համաներում և նա ազատվում է պատժի կրումից:
Դատավոր Զոյա Զաքիյանը նաև լրացուցիչ որոշում է կայացրել: Այդ որոշման համաձայն քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը էականորեն խախտել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջները: Այսինքն, հաշվի չի առել այն հանգամանքը, որ հրամանատար Սերգեյ Կարապետյանն էլ իր հերթին ծեծի է ենթարկվել Աշոտ Ուլիխանյանի կողմից, ինչ դատարանում հաստատվել է Կարապետյանի տված ցուցմունքներից և դատաբժշկական եզրակացության արդյունքներից:
Բայց դատարանը նաև որոշել է, որ Աշոտ Ուլիխանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել, քանի որ վերջինը առաջինը չի սկսել և ծեծի դիմել է պաշտպանական նկատառումներից ելնելով: Քրեական վարույթ իրականացնող մարմինը, ըստ դատարանի որոշման, անտեսել է նաև այն հանգամանքը, որ հրամանատար Կարապետյանը մոտենալով Ուլիխանյանին և նրանց գործողությունների մասին պարզաբանումներ ստանալով, կատարել է իր ծառայողական պարտականությունները:
Դատավոր Զոյա Զաքիյանը գտել է, որ քրեական վարույթ իրականացնող մարմինը անտեսելով դա, պատշաճ և օբյեկտիվ քրեաիրավական գնահատական չի տվել Ա. Ուլիխանյանի արարքին: Միաժամանակ, նախաքննության ընթացքում տեղ են գտել էական խախտումներ առ այն, որ չեն ձեռնարկվել Հայաստանի օրենսդրությամբ անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները` գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար, չեն պարզվել ինչպես Ս. Կարապետյանի մեղավորությունը հիմնավորող, այնպես էլ նրան արդարացնող բոլոր հանգամանքները: Ահա հենց այս խախտումների վրա էլ դատարանը հրավիրել է զինդատախազի ու ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության պետի ուշադրությունը:

Избил, обрил и вынудил на смертельный прыжок. Суд вынес вердикт по делу С. Карапетяна
Суд общей юрисдикции Тавушской области Армении в лице судьи Зои Закинян при рассмотрении уголовного дела против командира одной из воинских частей в Иджеване, полковника Сергея Карапетяна выявил в действиях органа предварительного следствия «существенные нарушения» и постановил довести это до сведения военного прокурора РА и главы Следственной службы Минобороны РА.
Напомним, бывший командир воинской части Сергей Карапетян находится под арестом с 10 февраля 2011 года, военная прокуратура обвиняла его по нескольким статьям Уголовного кодекса РА.
В частности, С. Карапетяну предъявлено обвинение в совершении преступлений, предусмотренных ч.4 ст. 258 («Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия»); ч.1 ст.375 («Злоупотребление начальника или должностного лица властью или должностным положением, превышение власти или пределов должностных полномочий, а также бездействие власти, если эти деяния совершены из корыстных побуждений, иной личной заинтересованности или исходя из групповых интересов и если они причинили существенный вред»); п.2 ч.3 ст.131 («Похищение человека, совершенное организованной группой»); п.1 ч.2 ст.119 («Пытки в отношении двух или более лиц»); пп.1, 6 и 10 ч.2 ст.34-104 («Покушение на убийство») УК РА.
Отметим, что собственно инцидент произошел еще 31 декабря 2010 года в иджеванской воинской части, в результате чего в медицинский центр Иджевана были перевезены жители села Гетаовит Тавушской области 20-летний Тарон Енгибарян с диагнозом черепно-мозговая травма и 21-летний Ашот Улиханян с диагнозом перелом бедра. 10 января 2011 года Тарон Енгибарян скончался, не приходя в сознание.
В результате проведенного расследования выяснилось, что ЧП произошло во время посещения 4 гражданами воинской части с целью передать медикаменты рядовому Григору Адамяну. По приказу министра обороны, в этот день посещения были запрещены. Согласно материалам уголовного дела, командир Сергей Карапетян, нарушив общественный порядок и проявив открытое неуважение к военнослужащим, с целью подчеркнуть свое доминантное положение, на территории контрольно-пропускного пункта воинской части по незначительному поводу вступил в спор, а затем в драку с посетителями (А. Улиханян, Т. Енгибарян, Грайр Адамян и Мхитар Адамян). Впоследствии суд посчитал доказанным тот факт, что Ашот Улиханян в ходе драки избил упавшего на землю С. Карапетяна. Однако присутствовавшие при этой сцене друзья Улиханяна и другие военнослужащие оттащили его и помогли командиру встать.
Чтобы пресечь попытку посетителей сбежать из в/ч, С. Карапетян из автомата, взятого из служебного автомобиля, сначала выстрелил в воздух, затем открыл огонь в направлении машины посетителей, в результате чего те были вынужден выйти из салона и в сопровождении подполковника Владимира Карапетяна отправиться в кабинет командира.
После этого С. Карапетян, подвергнув посетителей ряду унижений, ножницами состриг им волосы на голове, дабы те потом, по его словам, не хвастались, что побили командира в/ч. Под воздействием алкоголя командир проявил неуравновешенное поведение, в кабинете прозвучала стрельба, и молодые люди, опасаясь за тяжкие последствия происходящего, выбежали на балкон рабочего кабинета и совершили прыжок вниз с 7-метровой высоты. В результате этого А. Улиханян и получил перелом бедра, а ударившийся головой Т. Енгибарян потерял сознание и был госпитализирован.
Кроме С. Карапетяна, обвинения по данному делу были предъявлены также командующему 3 батальоном Гранту Даллакяну и замкомандира Егие Григоряну, которые также участвовали в избиении пострадавших. Однако Егиа Григорян, по решению суда, был амнистирован.
Суд общей юрисдикции Тавушской области РА не согласился с обвинениями военной прокуратуры. С Сергея Карапетяня были сняты обвинения по п.2 ч.3 ст.131 УК РА. Он был признан виновным в нарушении ч.1 ст.375 УК РА и приговорен к 6 годам лишения свободы. Началом отсчета срока наказания считается 10 января 2011 года. Г. Даллакян был признан виновным по ч.1 ст.375 УК РА и приговорен к 3 годам лишения свободы, однако и к нему была применена амнистия.
Судья Зоя Закинян также приняла дополнительное решение, согласно которому, орган, в производстве которого находилось данное уголовное дело, допустил значительные нарушения требований Уголовно-процессуального кодекса РА. То есть, не было учтено, что командир в/ч Сергей Карапетян также был избит Ашотом Улиханяном, а данное обстоятельство подтвердилось в суде и в результате судебно-медицинской экспертизы. Однако судья постановила не привлекать А. Улиханяна к уголовной ответственности, поскольку драку затеял не он и вступил в нее в целях самообороны.
Кроме того, судья Зоя Закинян сочла, что орган, в производстве которого находилось данное уголовное дело, не дал соответствующей и объективной правовой оценки поступку А. Улиханяна. В то же самое время, по мнению суда, в ходе предварительного следствия были допущены значительные нарушения, т.е. не были предприняты все необходимые, согласно законодательству РА, меры для всестороннего, полноценного и объективного изучения всех обстоятельств дела, не были выяснены как подтверждающие вину С. Карапетяна обстоятельства, так и оправдывающие его. Именно на эти нарушения суд и обратил внимание военного прокурора РА и главы Следственной службы Минобороны РА.