Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը իր տեսաբլոգում անդրադարձել է Հանրային Խորհրդի՝ պատմության հուշարձանները մարզերից Երևան տեղափոխելու հարցի քննարկմանն օրերս նվիրված նիստին: Հուշարձանագետը անդրադարձել է ծրագրի հեղինակ, Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանի հիմնավորումներին, ինչպես նաև հիշել, թե ինչպես է այդ կինը տարիներ առաջ Խցկոնքի վանքի յուրաքանչյուր լուսանկար տրամադրելու համար 5000 դրամ պահանջել, սակայն նեգատիվներին ծանոթանալու և անհրաժեշտ լուսանկարներն ընտրելու խնդրանքին մինչ այժմ չի պատասխանել:
«Դրա համար ես իսկապես չեմ ուզում, որ որևէ հուշարձան հայտնվի որևէ թանգարանում, իսկ առավել ևս Պատմության թանգարանում, որ լուսանկարելու համար ստիպված չլինեմ դիմել մի մարդու, ով սկզբում մի արժեք կկրակի, իսկ հետո խաբի և հնարավորություն չտա իբրև ուսումնասիրող շարունակելու իմ աշխատանքը»,- ասել է Սամվել Կարապետյանը:
Սամվել Կարապետյանի` նկարներ ունենալու ֆինանսական ու անձնական հարցերը եթե դնենք կողքի, ապա բնապահպանների մտահոգությունները ավելի խորը հիմքեր ունեն. նախ այն, որ այդ հուշարձանները բերելով Երևան, զբոսաշրջիկներն արդեն ցանկություն չեն ունենա այլ վայրեր էլ այցելել` հայկական մշակութային հուշարձաններին ծանոթանալու համար, կամ` «կկորեն փոշու մեջ, միգուցե ժամանակի ընթացքում վրաները կհայտնվեն Ա+Բ=սեր ու նմանատիպ գրություններ», բերվելուց հետո այլևս հետ չեն տարվի և այլն: Մինչդեռ Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը այս բոլոր հակադարձումներին բերում է փաստեր` արդարացնելով կառավարության որոշումը:
Քանդակագործ Տիգրան Արզումանյանը ճիշտ է համարում այդ հուշակոթողների կրկնօրինակների պատրաստումը ու Երևանում տեղադրելը: Panorama.am-ի հետ զրույցում նա կարծիք հայտնեց, որ հուշակոթողները տեղաշաժելը, կտեղափոխելը, լավ չէ: Երևանի Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանն էլ ողջունեց Պատմության թանգարանի նախաձեռնությունը, այն որակելով որպես «լավ գործ»:
Նշենք, որ կառավարությունը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների տեղափոխման մասին» որոշում, որը ներկայացրել էր մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նախարարությանը նման առաջարկով դիմել էր Հայաստանի պատմության թանգարանը: Որոշման համաձայն, Արագածոտնի, Տավուշի, Կոտայքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի, Շիրակի, Լոռու մարզերից Երևան էին տեղափոխվելու 63 պատմաճարտարապետական կոթողներ, որոնք պետք է այդտեղ մնան մինչև 2016 թվականը` այնուհետև վերադարձվեն իրենց գտնվելու վայրերը:
Որոշման մեջ նաև նշված է նպատակը. «Հետևողական և նպատակադիր նախանձախնդրությամբ Հայաստանի տարբեր հնավայրերից հավաքաված և Հայաստանի պատմության թանգարան բերված կոթողները կնպաստեն հասարակության կողմից մեր ժառանգության նկատմամբ նորովի վերաբերմունքի արտահայտմանը, կիրառական արվեստի ճյուղերի զարգացմանը և նրանց լիարժեք դրսևորմանը:...
Հուշարձանների պահպանությունը բաց երկնքի տակ, անգամ հսկողության ներքո, չի երաշխավորում դրանց անխաթարությունը, չի փրկում բնական քայքայումից: Սույն նախագծով ներկայացված հուշարձանների մի մասն արդեն իսկ վնասված է, կոտրված, տապալված, հողի մեջ թաղված, երեսնիվայր ընկած մասնավոր հողամասերում: Ընտրված հուշարձանների մեծ մասը տեղահանված է իր ստեղծման վայրից, և շարժական լինելը վտանգում է դրանց ամբողջականությունը և պահպանությունը դարձնում անվերահսկելիե: Որոշման ընդունումը պայմանավորված է մշակութային ժառանգության պահպանման և հանրությանը ներկայացման անհրաժեշտությամբ»:
«Մշակույթի նախարարի համար երկու մետրանոց վիշապը բեկոր է… Անգրագետ որոշումը դժգոհությունների ալիք է բարձրացնում»
«Հայաստանի պատմության թանգարանը փրկում է վնասված հուշակոթողների վարքը»… Դիտողություններն ու մեղադրանքներն անհի՞մն են

Вопрос о перемещении памятников истории и культуры в Ереван все еще остается нерешенным. Комментирует Самвел Карапетян
Председатель Фонда, изучающего армянскую архитектуру, специалист по памятникам Самвел Карапетян в своем видеоблоге коснулся созванного на днях Общественным советом Армении заседания относительно обсуждения вопроса перемещении памятников истории и культуры в Ереван.
Специалист коснулся обоснований автора данной программы, директора Музея истории Армении Анелки Григорян, а также напомнил то, как она несколько лет назад потребовала по 5000 драмов за предоставление каждого из фотоснимков монастыря Хцконка, но до сих пор не ответила на просьбу выбрать необходимые фотоснимки.
«Именно поэтому я действительно не хочу, чтобы какой-либо памятник оказался в музее, тем более в Музее истории, чтобы не обращаться с просьбой разрешить сделать фотоснимок к человеку, который вначале назовет одну сумму, а потом обманет и разрешит продолжить работу в качестве исследователя», - отметил специалист.
Напомним, в январе 2013 года открытом зале Музея истории Армении откроется выставка «Время сбора камней», на которой будет представлен 51 историко-культурный памятник, перенесенный из разных областей республики в Ереван. Данная инициатива Музея истории Армении, для реализации которой уже принято решение правительства, однако, вызвала волну недовольства среди активистов экологического движения.
Согласно принятому правительством РА решению от 13 сентября с.г., из разных областей республики в Ереван должны быть перенесены 63 недвижимых памятника, которые будут представлены на выставке «Время сбора камней» рядом с Музеем истории Армении и останутся там до 2016г. (40 памятников уже перенесены).
Активисты-экологи охарактеризовали данное решение «неграмотным» и приводили разнообразные замечания. В ответ на это, Анелка Григорян отметила, что данная выставка направит внимание общества на проявление познавательной мотивации к памятникам культуры, что в свою очередь будет способствовать переоценке значимости этих памятников, развитию туризма. Глава клуба «Armenian Extreme Club» Гор Ованнисян в свою очередь подчеркнул, что возможно в начале и будет интерес ко всему этому, однако перенесенный дракон, хачкар и прочие памятники неразрывно связаны со средой и местностью, в которой они были созданы и простояли на протяжении веков, а вырванные из контекста и перенесенные в город «затеряются в пыли, со временем на них окажутся записи в духе „А+Б=Любовь” и прочее».
Скульптор Тигран Арзуманян считает верным решением изготовление копий этих памятников и их установление в Ереване. В беседе с Panorama.am он отметил, что перемещение памятников нецелесообразно.
Ректор Государственной академии художеств Арам Исабекян в свою очередь приветствует инициативу Музея истории, назвав ее «добрым делом».