Քաղտեխնոլոգն ու նախկին պատգամավորը միակարծիք են` դաշտում այս պահին միայն Սերժ Սարգսյանն է
«Մենք այսօր նախագահական ընտրություններում հաղթող հավակնորդ թեկնածու չունենք, միայն գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն է»:
Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց Գերագույն խորհրդի նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը:
Նրա խոսքով, այսօր չկա հաղթելու մեծ հնարավորություններ ունեցող երկրորդ թեկնածու: Նախկին պատգամավորի կարծիքով, Սերժ Սարգսյանին արժանի հավակնորդները պետք է լինեն ղարաբաղյան ազատագրական պատերազմի մասնակից, պետք է ունենան կենսագրություն, իսկ այսօր միայն կենսագրություն չունեցող, բանակում չծառայած մարդկանց անուններ են շրջանառվում, որպես նախագահի թեկնածու: Նշենք, որ որևէ մեկի անուն չտվեց:
Ասուլիսին ներկա քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը նույնպես ասաց, որ «այժմ միայն Սերժ Սարգսյանն է դաշտում, էլ չգիտենք…»: «Սա 20 տարվա քաղաքական դաշտի փոշիացման հետևանքն է»,- ընդգծեց նա, ապա շարունակեց. «Եթե անգամ իր թեկնածությունն առաջադրի Գագիկ Ծառուկյանը, գաղափարական պայքար չի լինի, իշխանություն-ընդդիմություն պայքար չեմ տեսնում»:
Միաժամանակ քաղտեխնոլոգը չբացառեց, որ առաջիկայում դեռ հնարավոր են անակնկալներ:
Ազատ Արշակյանը նույնպես այն կարծիքն է, որ այսօր չկա գաղափարական պայքար, չկա այնպիսի մի հեղինակություն, որ իր հետևից տանի ամբողջ ժողովրդին: «Եթե 1990-ական թվականներին ազգային ազատագրական շարժման գաղափարախոսությունն էր, այսօր պետք է պետականացման գաղափարախոսություն լինի»,- նշեց նա: Ա. Արշակյանի կարծիքով, քաղաքական դաշտի սերնդափոխությունը կարող է աշխուժացնել, գաղափարախոսություն մտցնել քաղաքական դաշտ:

Азат Аршакян: Сегодня кроме Сержа Саргсяна нет другого кандидата, имеющего шансы на победу
«На сегодняшний день у нас нет побеждающего кандидата на предстоящих президентских выборах. Им является лишь действующий президент Серж Саргсян», – об этом на пресс-конференции заявил бывший депутат Верховного совета Азат Аршакян.
По его словам, сегодня нет второго кандидата, имеющего шансы на победу. Достойные составить конкуренцию Сержу Саргсяну кандидаты должны быть участниками карабахской освободительной войны, иметь пройденный жизненный путь, а сегодня в качестве кандидатов на пост президента муссируются лишь имена тех, кто не служил в армии, не имеет пройденного жизненного пути, отметил экс-депутат, отказавшись называть имена.
Присутствующий на пресс-конференции политтехнолог Карен Кочарян также заявил, что «сейчас на политической арене известно лишь имя Сержа Саргсяна…». «Это последствие опустошения политической арены на протяжении 20 лет», – подчеркнул он, добавив: «Если даже свою кандидатуру выдвинет Гагик Царукян, идейной борьбы не будет. Я не вижу борьбы между властью и оппозицией».
Вместе с тем, политтехнолог не исключил того, что в ближайшем будущем возможны сюрпризы.
Азат Аршакян сошелся с политтехнологом во мнении о том, что на сегодняшний день нет авторитетного кандидата, вокруг которого бы сплотился народ. «Если в 1990-х годах существовала идеология национального освободительного движения, то сегодня нужна идеология государственности», – подчеркнул экс-депутат.
Смена поколений на политической арене, как считает А. Аршакян, может оживить и внести идеологию на политической арене.