Դեկտեմբերի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ Վիտալի Բելոկոնը:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և Ուիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/, ինչպես նաև ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ Անդրեյ Բարաշկինը /Ռուսաստան/:

On December 5, in accordance with the arrangement reached with the NKR authorities, the OSCE mission conducted a planned monitoring of the line of contact between the armed forces of the Nagorno-Karabakh Republic and Azerbaijan in Hadrut direction.
On the NKR territory, the monitoring was conducted by Field Assistants of the OSCE Chairman-in-Office Irji Aberle (Czech Republic) and Evgeny Sharov (Ukraine), as well as representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG ) Vitaly Belokon (Russia)
On the opposite side, the monitoring was held by Field Assistants of the OSCE Chairman-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria) and William Prior (Great Britain), as well as representative of the HLPG Andrey Barashkin (Russia).
No violations of the cease-fire regime were registered.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR MFA press service reported.