Իրանը ցուցադրել է Պարսից ծոցում վնասազերծված ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռը (տեսանյութ)
Այդ մասին հաղորդում է ռուսական «լենտա.ռու» կայքը՝ հղում անելով իրանական «Փրեսս.թիվի» հեռուստաընկերությանը:
Նկատենք, որ իրանական կայքերը թեև ակտիվորեն լուսաբանում են ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռի վնասազերման մասին լուրը, սակայն վերջինիս ցուցադրման մասին ֆիլմ կամ լուսանկարներ առայժմ չեն հրապարակվել:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 4-ին Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Պարսից ծոցի տարածքում ամերիկյան անօդաչու սարքը տեղեկատվություն հավաքելու ընթացքում, հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքը, ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի կողմից իջեցվել և այժմ գտնվում է իրենց տրամադրության ներքո:
ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի հրամանատար, ծովակալ Ալի Ֆադավին նշել է, որ ամերիկյան անօդաչու սարքը պատկանում է «ScanEagle» մոդելին, որը սովորաբար թռչում է մեծ նավերի վրայով:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. նոյեմբեր ամսին Պենտագոնը հայտարարեց, որ իրանական կործանիչները Պարսից ծոցի շրջանում կրակ են բացել ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռի ուղղությամբ: Այդ առնչությամբ՝ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ Սեյյեդ Մասուդ Ջազայերին, արձագանքելով Պենտագոնի այն հայտարարությանը, մասնավորապես նշեց. «Իրանի Իլամական Հանրապետության ցամաքային, օդային և ջրային տարածքների նկատմամբ կատարված որևէ հարձակում կարժանանա երկրի պաշտպանների կտրուկ պատասխանին, այնպես, որ յուրաքանչյուր օտար ինքնաթիռ, որը կհատի մեր երկրի օդային սահմանը, համապատասխան արձագանքի կարժանա»:
Հավելենք, որ նախօրեին ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին, անդրադառնալով Պարսից ծոցում Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) կողմից ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռի վնասազերծման փաստին, մասնավորապես նշել է. «Այդ առնչությամբ մենք ԱՄՆ-ին նախկինում նախազգուշացնում էինք, սակայն նրանք պնդում էին, որ Իրանի օդային տարածքը չեն հատել, սակայն այս անգամ մենք արդեն փաստ ունենք, և մեր ձեռքում գտնվող անօդաչու ինքնաթիռը որպես փաստ ներկայացնելու ենք միջազգային ատյաններում՝ պահանջելով դրան տալ իրավական գնահատական»

Иран показал захваченный в Персидском заливе американский беспилотник
Иран показал захваченный в Персидском заливе американский беспилотный летательный аппарат. Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на иранский телеканал Press TV.
Заметим, что хотя иранские сайты активно освещают информацию об обезвреживании американского беспилотника, тем не менее, фильма или фотоснимков с изображением беспилотника пока не было представлено.
Отметим, что 4 декабря Корпус Стражей Исламской революции (КСИР) выступил с заявлением о том, в ходе сбора информации на территории Персидского залива американский беспилотник, пересекая воздушное пространство Исламской Республики Иран, по приказу ВМС КСИР совершил посадку и сейчас находится в их распоряжении.
Командующий КСИР, контр-адмирал Али Фадави подчеркнул, что попавший к иранским военным самолет является беспилотником модели ScanEagle, который обычно запускается с крупных военных кораблей.
Напомним, в ноябре текущего года Пентагон заявил, что иранские истребители открыли огонь по американским беспилотным самолетам. Откликнувшись на это заявление, замначальника Генштаба ВС ИРИ, генерал Сейед Масуд Джазаери, в частности, отметил: «Любое нападение на сухопутные, воздушные и водные территории встретит жесткий ответ, так что любой иностранный самолет, который пересечет воздушную границу страны, встретит соответствующий отпор».
Добавим, что накануне министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи, комментируя факт обезвреживания силами Корпуса Стражей Исламской революции (КСИР) американского беспилотника в Персидском заливе, отметил: «Мы раньше предупреждали США об этом, однако они утверждали, что не пересекали воздушное пространство Ирана, однако у нас уже есть факт и мы представим в качестве факта обезвреженный нами беспилотник в международных инстанциях и предъявим требование дать правовую оценку этому».
ВВС Ирана перехватили в Персидском заливе американский беспилотный летательный аппарат
Глава МИД Ирана: Мы поднимем вопрос о перехваченном американском беспилотнике в международных инстанциях