Լուրջ խախտումներ` բժշկական ախտորոշիչ լաբորատորիաներում. դրանց գործունեությունը կասեցվել է
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչությունը հանրապետության բժշկական ախտորոշիչ լաբորատորիաներում իրականացրել է չափագիտական վերահսկողություն: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տեսչության պետ Լևոն Խալիկյանը, ընդհանուր առմամբ 2012թ-ի հունվար-նոյեմբերին վերահսկողություն է իրականացվել 28 լաբորատորիայում, որից միայն 2-ում խախտումներ չեն հայտնաբերվել:
Մասնավորապես, ըստ նրա, ամենատարածված խախտումներից մեկն այն է, որ օգտագործման չափման միջոցները ստուգաչափված չեն եղել, ինչը նշանակում է, որ չափման միավորները չեն կարող ցույց տալ ճիշտ ցուցանիշները: Ըստ Լ.Խալիկյանի` խախտվել են չափման միջոցների մինչստուգաչափման ժամկետները: «Լաբորատորիաներում օգտագործվել են նաև ժամկետանց ռեակտիվներ: Սա իրոք շատ լուրջ խնդիր է»,- նշեց Լ.Խալիկյանը:
Նրա խոսքերով՝ օրենքով թույլատրվում է կասեցնել խախտում թույլ տված լաբորատորիաների գործունեությունը: Այսպիսով, կասեցվել է 26 լաբորատորիաների գործունեությունը: «Կասեցումից հետո թույլ չի տրվում տվյալ բժշկական լաբորատորիային որևէ գործողություն իրականացնել մինչև Չափագիտական ինստիտուտում չափման միջոցները չստուգաչափվեն: Վկայական ներկայացնելուց հետո միայն թույլատրում ենք ստուգաչափումը»,- ասաց Լ.Խալիկյանը:

Госинспекция по регулированию и контролю рынка выявила серьезные  нарушения в деятельности диагностических лабораторий Армении
10:50 06/12/2012
Госинспекция по регулированию и контролю рынка выявила серьезные нарушения в деятельности диагностических лабораторий Армении
Государственная инспекция по регулированию и контролю рынка Министерства экономики Армении провела метрологический контроль в диагностических лабораториях республики. Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник инспекции Левон Халикян, в общей сложности в январе-ноябре 2012 года был проведен контроль в 28 лабораториях: лишь в двух из них не были обнаружены какие-либо нарушения.
В частности, по его словам, наиболее распространенными видами нарушений является то, что измерительные средства не были проверены на точность, а это означает, что измерительные единицы не могут показывать точные показатели. «В лабораториях использовались просроченные реактивы. Это, действительно, довольно серьезная проблема», – отметил Халикян.
По словам Левона Халикяна, по закону разрешается прекращать деятельность лабораторий, допустивших нарушение. Так, была прекращена деятельность 26 лабораторий. «После прекращения деятельности медицинским лабораториям не разрешается осуществлять какую-либо деятельность до проверки измерительных средств на точность в Национальном институте метрологии. Проведение проверки разрешается лишь после предъявления свидетельства», – добавил Левон Халикян.