Իրանական կայք. Ադրբեջանը մտադիր է պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին կեղծված տարբերակով ներկայացնել Չինաստանին
Ադրբեջանը պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին կեղծված տարբերակով կներկայացնի 1.5 միլիարդանոց Չինաստանին: Այդ մասին նշված է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրը նշում է, որ Ադրբեջանը շարունակելով պատմությունը աղավաղելու իր քաղաքականությունը, իրանական մշակույթին պատկանող պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի արձանն այս անգամ մտադիր է տեղադրել Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում՝ Գյանջավիին ներկայացնելով որպես ադրբեջանական:
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը վերջին տարիներին պատմությունը կեղծելու նպատակով նավթից ստացված փողերով գրքեր է հրատարակում, արձաններ է պատրաստում և ֆիլմեր նկարում»,-եզրափակում է իրանական աղբյուրը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Ադրբեջանի ջանքերով Նիզամի Գյանջավիի արձանը կանգնեցվել էր նաև Հռոմի այգիներից մեկում: Այդ առնչությամբ՝ Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման փոխնախարար Բահման Դարին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջևիի արձանը Հռոմին նվիրելու փաստին, նշել էր. «Առկա փաստները վկայում են, որ Նիզամի Գյանջևին իրանցի բանաստեղծ է, դա ապացուցելու կարիք չկա, ուղղակի որևէ երկրի կողմից ուրիշի մշակութային արժեքներն իրեն վերագրելը վայելուչ չէ: Ադրբեջանը, չունենալով մշակութային արժեքներ, ստիպված բռնագրավում է այլ երկրների մշակութային արժեքները: Ադրբեջանի նման քայլը բացի մշակութային գողությունից, ուրիշ այլ կերպ հնարավոր չէ որակել»:
ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Ադաբին էլ «ԻՌՆԱ»-ին տված հարցազրույցում՝ նշել էր, որ իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի ինքնության կեղծումը վկայում է Ադրբեջանի մշակութային աղքատության մասին:
Իսկ ավելի վաղ, իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ ադրբեջանցի պատմաբան Սիրիուս Հաշեմովն, այդ առնչությամբ՝ նշել էր, որ Ադրբեջանը 1918 թվին ստեղծվել է իրանական Արան և Շիրվան տարածքներում, և այն ժամանակ, երբ Նիզամի Գյանջևին գրում էր իր «Խամսե»-ն , վերոնշյալ տարածքներն իրանական են եղել, հետևաբար 800 տարի առաջ այդ այդ շրջաններում ստեղծագործած Գյանջավին չի կարող ադրբեջանական համարվել:
Իրանի մշակույթի նախարարություն. Ադրբեջանի Հանրապետությունը գողանում է Իրանի մշակութային արժեքները
Իրանական կայք. Պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավին ծնվել է մի քաղաքում, որը ժամանակին Իրանի մաս է կազմել

Иранский сайт: Азербайджан представит полуторамиллиардному Китаю фарсиязычного поэта Низами Гянджеви, выдав его за своего
18:08 06/12/2012
Азербайджан представит полуторамиллиардному Китаю фарсиязычного поэта Низами Гянджеви, выдав его за своего. Об этом отмечено в статье, опубликованной на иранском сайте «аранньюз.ир».
Иранский источник отмечает, Азербайджан, продолжая свою политику, направленную на искажение истории, в этот раз намерен установить памятник представителю иранской культуры, фарсиязычному поэту Низами Гянджеви в столице Китая Пекине, представив Гянджеви как азербайджанского поэта.
«В последние несколько лет с целью фальсификации истории Азербайджанская Республика на полученные от продажи нефти деньги издает книги, устанавливает памятники и снимает фильмы», – резюмирует иранский источник.
Напомним, что недавно усилиями Азербайджана памятник Низами Гянддеви был установлен и в одном из парков Рима. Комментируя в интервью официальному информагентству «ИРНА» этот факт, замминистра культуры и исламской ориентации Ирана Бахман Дари заявил: «Имеющиеся факты свидетельствуют о том, что Низами Гянджеви – иранский поэт, и необходимости в доказательстве этого нет. Но приписывать себе культурные ценности другой страны не считается достойным поступком. Не имея культурных ценностей, Азербайджан вынужденно присваивает ценности других стран. Такой шаг со стороны Азербайджана ни чем иным, как культурной кражей, нельзя назвать».
Председатель Организации культурного наследия ИРИ Мохаммад Джавад Адаби в интервью официальному иранскому информагентству «ИРНА» отметил, что фальсификации, связанные с классиком персидской литературы, одним из крупнейших иранских поэтов Низами Гянджеви, говорят о скудости культуры Азербайджана.
Ранее азербайджанский ученый, профессор Сириус Ашемов, обратившись к этой теме, сказал: «Представляя исторические факты, мы должны иметь храбрость: территория Аран и Ширван, на которых в 1918 году было создано государство под названием Азербайджан, составляли часть Ирана, следовательно, тогда, когда Низами Гянджеви писал “Хамсе”, районы Гянджя и Низами были иранскими. Азербайджан имеет всего лишь 20-летнюю историю, следовательно, поэт, творивший 800 лет назад, не может считаться азербайджанским».
Джавад Адаби: Фальсификации, связанные с иранским поэтом Низами Гянджеви, говорят о скудости культуры Азербайджана
Минкультуры ИРИ: Азербайджан присваивает культурные ценности Ирана
Иранский сайт: Персоязычный поэт Низами Гянджеви родился в городе, который когда-то был частью Ирана
«Низами Гянджеви – один из величайших классиков литературы Ирана, творивший только на персидском». Чего боятся в Азербайджане?