«Թափառում»-ն ու «Եթե բոլորը..»` «Արփա» կինոփառատոնի լավագույնների շարքում
Լոս Անջելեսում կայացած «Արփա» փառատոնում Հայաստանը միանգամից երկու մրցանակի է արժանացել: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից:
Փառատոնի «Լավագույն սցենարիստ» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել ռեժիսոր Արշալույս Հարությունյանի «Թափառում» ռոք-օպերա երաժշտական ֆիլմի սցենարի հեղինակ Արամ Սուքիասյանը: Մրցանակը հանձնվել է ֆիլմի գլխավոր դերակատար Արմեն Էլբերտին:
Ռեժիսոր Նատալյա Բելյաուսկենեի և պրոդյուսեր Միքայել Պողոսյանի` Արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Եթե բոլորը..» ֆիլմը հաղթող է ճանաչվել «Լավագույն դերասան» անվանակարգում: Նշենք, որ այս ֆիլմն արդեն հեղինակավոր մի շարք կինոփառատոներում արաժանացել է մրցանակի, իսկ այժմ սպասում է …«Օսկարի»: Հիշեցնենք, որ «Եթե բոլորը…» ֆիլմն ընդգրկվել է «Օսկար» մրցանակաբաշխության երկար ցուցակում` «Լավագույն օտարալեզու» ֆիլմ անվանակարգում: Այս ցուցակում են ընդգրկվել ընդհանուր առմամբ 71 ֆիլմ:
«Արփա» փառատոնը հիմնադրվել է 1995 թվականին` Հայաստանում հոսող համանուն գետի պատվին: Փառատոնի նպատակն է համախմբել և ներկայացնել հայկական սփյուռքին անդրադարձող ֆիլմերը:Փառատոնն այս տարի կայացել է նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 2-ը:

Номинант на премию «Оскар» – фильм «Если все…» – получил очередную награду в США
На кинофестивале «Арпа» в Лос-Анджелесе представители Армении удостоились сразу двух наград. Как передает пресс-служба Национального киноцентра Армении, в номинации «Лучший сценарий» победил Арам Сукиасян – автор сценария фильма музыкальной рок оперы «Скитание» Аршалуйса Арутюняна.
Рассказывающий о Карабахской войне фильм «Если все…» режиссера Натальи Беляускене и продюсера Микаеля Погосяна был признан лучшим в номинации «Лучший актер».
Напомним, фильм Натальи Беляускене «Если все...» посвящен 20-летию независимости Республики Армения и формированию армянской армии. Он рассказывает о русской девушке, которая едет в Армению посадить дерево на могиле отца, погибшего в Карабахской войне.
Отметим, что эта лента уже участвовала в нескольких крупных международных фестивалях и была удостоена целого ряда призов. Фильм был признан лучшей игровой лентой в конкурсной программе «Армянская панорама» Девятого международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване. Лента также претендует на заветную статуэтку «Оскара» в номинации «Лучший фильм на иностранном языке».
Известно, что фестиваль «Арпа» был учрежден в 1995 году в честь реки Арпа в Армении. Цель фестиваля – представлять фильмы, рассказывающие об армянской диаспоре. В этом году фестиваль проходил с 29 ноября по 2 декабря.