Այսօր Գյումրիում ուղիղ ժամը 11:41-ին բազմաթիվ պաշտոնյաներ, հոգևոր հայրեր, զինվորականներ ու սովորական քաղաքացիներ ծաղիկներ դրեցին 24 տարի առաջ տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի հետևանքով զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին: Ներկաների թվում էին պաշտպանության նախարարը, Շիրակի մարզպետը, Գյումրու քաղաքպետը և այլք:
24 տարի առաջ Սպիտակում տեղի ունեցած երկրաշարժը մի քանի րոպեում հողին հավասարվեց գրեթե ամեն ինչ: Երկրաշարժը տեղի է ունեցել 1988թ. դեկտեմբերի 7-ին, Գրինվիչի ժամանակով ժամը 7 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյան (տեղական ժամանակով 11 անց 41րոպե 22,7 վրկ.): Ուժգնությունը էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում (ավելի քան 15 հազար) և Սպիտակում (4հազ) մարդ:
Երկրաշարժը ընդգրկել է ՀՀ տարածքի մոտ 40%-ը, ուր ապրում էր 1մլն. մարդ: Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 8 բալ և ավելին, ընդգրկել է երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժել են 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան են մնացել 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել մոտ 20000 մարդ, որոնցից հոսպիտալացվել են 12500 մարդ, զոհերի թիվը կազմել է 25000 մարդ:

Gyumri pays tribute to 1988 earthquake victims
Many officials, clergymen, servicemen and ordinary citizens laid flowers at the monument to earthquake victims at 11:41 today in the city of Gyumri. Armenian Defense Minister, Shirak Governor, Gyumri Mayor and other officials were among those who paid tribute to the earthquake victims.
Twenty-four years ago, on Dec. 7 at 11:41 am local time (07:41 UTC/GMT), an earthquake measuring 6.9 on the Richter scale took place in the north of Armenia. The epicenter was in the city of Spitak and surrounding villages. The magnitude in Spitak was 10; Gyumri, 9; Stepanavan, 9; Vanadzor, 8–9; and Yerevan, 6. According to official data, the quake killed 25,000 people and left 514, 000 homeless. Thousands of people received various bodily injuries, while the value of material losses was estimated to be at $10 billion US.