«Հայաստանում ոչ թե մեծացել է երկսեռամոլների կամ միասեռականների թիվը, այլ ազատ է դարձել այդ մասին խոսելը»
«Հայաստանում ոչ թե մեծացել է երկսեռամոլների կամ միասեռականների թիվը՝ այլ ազատ է դարձել այդ մասին խոսելը», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ խոսելով դեռահասների սեռական կողմնորոշման մասին՝ ասաց սեքսապատոլոգ Վրեժ Շահրամանյանը:
Բանախոսը նշեց, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից միասեռականությունն արդեն չի ընկալվում որպես հիվանդություն և ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև՝ մյուս երկրներում որևէ տարածման միտում չկա: «Պարզապես հասարակությունը դարձել է ավելի բաց», - նշեց նա
Իր հերթին հոգեբան Սիրանուշ Անդերասյանը նշեց, որ ըստ գիտնականների վարկածների՝ կան նման սեռական կողմնորոշման մի քանի վարկածներ, որոնք ապացուցված չեն. գենետիկ, սոցիալական:
Նա նշեց, որ մեծ ազդեցություն ունի նաև դեռահաս տարիքում ստացված ինֆորմացիան՝ ընտանիքում հոր և մոր հետ հոգեբանական մտերմությունը:
«Ընտանիքում տաբուները, թերևս չեն կարող ազդել միասեռական կամ երկսեռական կողմորոշման վրա, բայց ընդհանուր սոցիալական միջավայրը մեծ նշանակություն ունի՝ մանավանդ դեռահաս տարիքում», - ասաց նա:

Число геев и бисексуалов в Армении не выросло. Общественность успокоили психологи и сексопатологи
Число бисексуалов или гомосексуалистов в Армении не увеличилось, всего лишь стали более свободными и открытыми обсуждения по этой теме. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил сексопатолог Вреж Шахраманян, говоря о проблемах сексуальной ориентации у подростков.
По его словам, Всемирная организация здравоохранения уже не воспринимает гомосексуализм как болезнь, и не только в Армении, но и в других странах нет тенденции к распространению этого явления. «Просто общество стало более открытым», – отметил он.
В свою очередь, психолог Сирануш Андреасян отметила, что, по мнению ученых, существует несколько недоказанных гипотез относительно нетрадиционной сексуальной ориентации. Наиболее известными из них, по ее словам, являются генетическая и социальная гипотезы.
Согласно мнению психолога, существенное влияние на это оказывает также полученная в подростковом возрасте информация, а также психологическая близость между родителями в семье.
«Табу в семейных отношениях не могут влиять на бисексуальную или гомосексуальную ориентацию, но общая социальная атмосфера играет большую роль, тем более в подростковом возрасте», – заявила она.