Պարույր Հայրիկյանը մտադիր է մասնակցել գալիք նախագահական ընտրություններին
Պարույր Հայրիկյանը մտադիր է մասնակցել գալիք նախագահական ընտրություններին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հադիպման ժամանակ հայտարարեց ինքն` ԱԻՄ ղեկավար Պարույր Հայրիկյանը:
«Ես մասնակցելու եմ այս նախագահական ընտրություններին: Պարզապես չեմ կարող չմասնակցել, չնայած շատ ավելի լավ եմ պատկերացնում ընտրություններին հաջորդող ժամանակի դժվարությունները, քան Հայաստանի որևէ քաղաքական գործիչ: ՀՀ ներկայիս քաղաքական գործիչները հակված են այս ընտրությունները համարել մեր երկրում արմատական փոփոխություններ կատարելու հնարավորություն, մինչդեռ ինձ համար պարզ ու հասկանալի է, որ սա միայն բարոյաքաղաքական հնարավորություն է միայն: Իսկ ես բարոյաքաղաքական հնարավորություններով աշխատելու փորձ ունեմ»,- նշեց Պարույր Հայրիկյանը:
«Չնայած քարոզարշավը դեռ չի սկսվել, սակայն մենք գիտենք, որ քաղաքական գործիչները ընտրություններին պատրաստվում են ոչ թե քարոզարշավի ընթացքում, այլ իրենց ողջ քաղաքական գործունեության ընթացքում: Քանի որ  ՀՀ-ում վերջին տարիներին առավել նկատելի էր իրական ընտրությունների բացակայությունը, մենք չէինք մասնակցում ընտրություններին: 90-ական թվականների համամատությամբ հիմնական տարբերությանը այն է, որ ներկայումս հիմնական դերը ստանձնել է ընտրակաշառքը»,- հավելեց բանախոսը:
ԱԻՄ ղեկավարը նշեց, որ ներկայումս շահեկան վիճակում է գտնվում գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով ընտրությունների է գնում միասնական ճակատով:
«Եթե ես գնամ նախագահական ընտրությունների միայնակ, ապա կկարողանամ հավաքել միայն 20 % ձայն»,- նշեց Պարույր Հայրիկյանը:
Բանախոսը, խոսելով ընտրությունների ընթացքի ամսին, նշեց, թե երկրորդ փուլն անխուսափելի է, եթե Հայաստանում լինեն արդար ընտրություններ, ի հայտ գան խոշոր քաղաքական միավորումներ: «Կա թեկնածու, որ հավաքում է տասը տոկոսից պակաս ձայն և հասկանում է, որ իր պարը կամ երգը երգված է: Կա թեկնածու, որ կարող է ստանալ տասը տոկոսից պակաս, բայց համարել, որ դա մեծ հաղթանակ է: Այս ընտրություններում լուրջ դեր կարող են ստանձնել միայն խոշոր քաղաքական միավումները»,-նշեց Պարույր Հայրիկյան:

Паруйр Айрикян подтвердил свое намерение баллотироваться на пост президента Армении
Паруйр Айрикян намерен участвовать в предстоящих президентских выборах в Армении. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил сам лидера объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
«Я приму участие в этих президентских выборах. Просто не могу не принять участия, несмотря на то, что я лучше всех других политических деятелей Армении представляю те трудности, которые возникнут после выборов. Нынешние политические деятели Армении склонны рассматривать предстоящие выборы как возможность внесения коренных изменений в стране, между тем как для меня ясно и понятно, что это лишь морально-политическая возможность. А у меня есть опыт работы с морально-политическими возможностями», – подчеркнул Паруйр Айрикян.
«Несмотря на то, что агитационная кампания не стартовала, тем не менее, мы знаем, что политические деятели готовятся к выборам не в ходе кампании, а за годы всей своей политической деятельности. Поскольку в последние несколько лет в Армении больше заметно отсутствие реальных выборов, мы не принимали участие в выборах. Главное отличие от выборов, прошедших в 90-х годах, состоит в том, что в настоящее время основную роль стала играть взятка на выборах», – добавил он.
По словам Паруйра Айрикяна, сейчас в выгодном положении оказался действующий президент Серж Саргсян, который идет на выборы с единым фронтом.
«Если я буду участвовать в выборах в одиночку, то смогу получить 20% голосов избирателей», – отметил он.
Говоря о ходе выборов, П. Айрикян заявил, что второй этап выборов неизбежен, если в Армении пройдут справедливые выборы, на арену вступят крупные политические объединения. «Есть кандидаты, которые получают меньше 10% голосов, и понимают, что их песенка спета. Есть кандидаты, которые могут получить такое же число голосов в свою пользу, но считать это большой победой. На предстоящих выборах серьезную роль могут сыграть крупные политические объединения», - резюмировал политик.