Ս. Նիկոյան. Չեմ կարծում, թե ԲՀԿ-ի կողմից «Եվրոպայի հայտնագործումը» նույն ազդեցությունն ունի, ինչ Կոլումբոսի կողմից Ամերիկայի
14:20 08/12/2012
Հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումների ու առջևում սպասվող զարգացումների շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ԱԺ նախկին նախագահ, ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Սամվել Նիկոյանի հետ:
-Հաշվի առնելով, որ առջևում նախագահական ընտրություններ են, ինչպե՞ս կգնահատեք ներկայումս քաղաքական դաշտում ընթացող զարգացումները:
-Թևակոխում ենք նախագահական ընտրությունների նախընտրական ժամանակաշրջան և արդեն երևում են այն գործող անձինք, ովքեր պատրաստվում են մասնակցել նախագահական ընտրություններին: ՀՀԿ-ն արդեն իսկ հայտարարել է, որ իր թեկնածուն գործող նախագահն է, ինչի մասին պաշտոնապես կհայտարարվի դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք համագումարի ժամանակ: Դեռևս պաշտոնական առաջադրումները չեն սկսվել, բայց մամուլից հայտնի է, որ առաջադրվելու ցանկություն ունեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Պարույր Հայրիկյանը, Վարդան Սեդրակյանը: Նաև խոսվում է Գագիկ ծառուկյանի առաջադրման մասին: Կարծում եմ՝ հետաքրքիր մրցապայքար է սպասվում:
-Ձեր կուսակիցները բավականին վստահ հայտարարում են, որ գործող նախագահի հաղթանակի հնարավորություններն ակնհայտորեն բարձր են, իսկ մնացած թեկնածուները պայքարելու են ընտրություններում երկրորդ տեղը գրավելու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նմանատիպ հայտարարությունները:
-Սահմանադրությամբ նախագահի ամենակարևոր ֆունկցիաներից է արտաքին քաղաքականության ընդհանուր ղեկավարումը, իսկ նախագահը նաև զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարն է: Իսկ առկա իրողությունների պայմաններում այս երկու գործոնները կրկնակի կարևորություն են ստանում: Այդ երկու գործոնն այնքան ծանրակշիռ են, որ կարծում եմ՝ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի, ընտրող, մոտենալով ընտրախցիկին ամենից առաջ իրեն պետք է հարց տա. թեկնածուներից ո՞վ կարող է լինել զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարը: Իսկ պատասխանը ակնհայտ է:
-Պարոն Նիկոյան, ԲՀԿ պատվիրակությանը բրյուսելյան այցը մեծ աղմուկ առաջացրեց, բազմաթիվ մեկնաբանություններ եղան…
-Կարծում եմ, բավականաչափ ակտիվ լուսաբանվեց և դարակազմիկ այցելության տեսք տրվեց, բայց չեմ կարծում, թե ԲՀԿ-ի կողմից «Եվրոպայի հայտնագործումը» մարդկության զարգացման և ապագայի վրա կունենա այն նույն ազդեցությունը, ինչ Կոլումբոսի կողմից Ամերիկայի հայտնագործումը:
-Ի տարբերություն նախորդ՝ 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների, երբ ընտրություններից 4-5 ամիս առաջ գրեթե հայտնի էին բոլոր հիմնական թեկնածուները, ներկայումս, երբ ընտրություններին 2.5 ամիս է մնացել ո՛չ ՀԱԿ-ը, ո՛չ ՀՅԴ-ն և ո՛չ էլ ԲՀԿ-ն իրենց թեկնածուի վերաբերյալ հստակություն չեն մտցրել: Ինչո՞վ է պայմանավորված այս հանգամանքը:
-Դա բացատրվում է անորոշությամբ, անվճռականությամբ և քաղաքական գործընթացին ոչ քաղաքական գործիքներով մասնակցությամբ: Իրոք, ես հասկանում եմ այն բարդ իրավիճակը, որում հայտնվել են շատ քաղաքական ուժեր և գործիչներ, այդ թվում՝ Գագիկ Ծառուկյանը: Բանն այն է, որ Ծառուկյանի շուրջ կան ուժեր և գործիչներ, որոնք ամեն ինչ անում են Ծառուկյանի առաջադրման համար: Իսկ նրանց հաշվարկը շատ պարզ է. Ծառուկյանի հաղթանակի դեպքում կշահեն նաև իրենք, իսկ հակառակ պարագայում, դառնության պտուղները կկրի միայն ԲՀԿ ղեկավարը, քանի որ այդ ուղղորդող ուժերն այլևս կորցնելու ոչինչ չունեն:
-Պարոն Նիկոյան, երբ ԲՀԿ-ն ամիսներ առաջ սկսեց ակնարկել սեփական թեկնածուով հանդես գալու հնարավորության մասին, ՀՀԿ-ականներն անընդհատ հղում էին անում 2011 թվականին, ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի կողմից ստորագրված կոալիցիոն հուշագրին, որում վերոնշյալ ուժերը պարտավորվում էին 2013 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում սատարել գործող նախագահի թեկնածությունը: Ինչպիսի՞ն է ԲՀԿ-ի կողմից սեփական թեկնածուով մասնակցելու վեաբերյալ Ձեր մոտեցումը:
-2013 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին գործող նախագահին սատարելու վերաբերյալ կոալիցիոն հուշագրի տակ ԲՀԿ-ի կողմից դրված ստորագրությունը ու այսօրվա իրողությունները խոսում են ԲՀԿ կարգախոսի ոչ կենսունակ լինելու մասին:
Կարծում եմ, որ նախագահական ընտրություններից հետո երկու հստակ սկզբունքային հարցեր լուծված կլինեն: Առաջինը, որ նախագահը կանցնի իր երկրորդ պաշտոնավարման ժամանակահատվածին և զերծ կլինի նախընտրական թե´ պառլամենտական, թե´ նախագահական պայմանականություններից և սպասվող հինգ տարին ինքն ամբողջությամբ կտրամադրի բարեփոխումները նոր որակով ու նոր մակարդակով անցկացնելու գաղափարին: Երկրորդը, նախագահական ընտրություններից հետո վերջ կտրվի քաղաքական պրոցեսների մեջ արհեստածին և ոչ քաղաքական գործընթացներին, իսկ քաղաքական գործընթացները կվերադառնան իրենց բնականոն հուն:

С. Никоян: «Открытие Европы» партией «Процветающая Армения» не есть открытие Колумбом Америки
Корреспондент Panorama.am провел беседу с бывшим спикером парламента РА, членом Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Самвелом Никояном касательно внутриполитической ситуации в стране и предстоящих развитий.
– Учитывая, что впереди президентские выборы (они назначены на 18 февраля 2013г. – Примеч. ред.), как Вы оцениваете нынешние развития на политическом поле?
– Мы вступаем в предвыборный период, и начинают просматриваться те действующие лица, которые готовятся участвовать в выборах президента. РПА уже заявила о том, что ее кандидат – действующий президент, о чем будет официально объявлено на съезде партии 15 декабря. Пока официальные выдвижения не начались, однако из СМИ известно, что о желание баллотироваться заявили лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян и Вардан Седракян (специалист по эпосу. – Примеч. ред.). Есть также разговоры о выдвижении лидера партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагика Царукяна. На мой взгляд, ожидается интересная борьба.
– Ваши однопартийцы довольно уверенно заявляют, что шансы на победу у действующего президента явно выше и остальные кандидаты будут бороться за второе место. Как Вы прокомментируете подобные заявления?
– Согласно Конституции, одна из самых важных функций президента состоит в управлении внешней политикой, президент является также верховным главнокомандующим Вооруженных сил. В условиях существующих реалий эти два фактора становятся важными вдвойне. Эти два фактора настолько весомы, что, на мой взгляд, любой гражданин РА, избиратель, подходя к избирательной урне, прежде всего, должен задать себе вопрос: кто из кандидатов может быть верховным главнокомандующим. А ответ очевиден.
– Брюссельский визит делегации партии «Процветающая Армения» вызвал большой шум, различные комментарии…
– Думаю, визит освещался довольно активно и был представлен как эпохальный. Однако не считаю, что «открытие Европы» партией «Процветающая Армения» повлияет на развитие и будущее человечества так же, как открытие Колумбом Америки.
– В отличие от президентских выборов в 2008 году, когда за 4-5 месяцев были практически известны все основные кандидаты, сегодня, когда до выборов осталось 2,5 месяца, ни Армянский национальный конгресс (АНК), ни АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), ни ППА не внесли ясности в вопрос кандидатов. Чем обусловлено данное обстоятельство?
– Это объясняется неопределенностью, нерешительностью и привнесением в политические процессы аполитичных инструментов. Я понимаю ситуацию, в которой оказались политические силы и деятели, в том числе и Гагик Царукян. Дело в том, что вокруг Царукяна находятся силы и деятели, которые делают все для его выдвижения. А их расчет очень прост. В случае победы Царукяна, они все будут в выигрыше, а в обратном случае, плоды неудачи достанутся только лидеру «Процветающей Армении».
– Когда несколько месяцев назад партия «Процветающая Армения» начала говорить о возможности выдвижения собственного кандидата, представители РПА постоянно ссылались на коалиционный меморандум, подписанный в 2011 году РПА, партиями «Процветающая Армения» и «Оринац еркир», в котором эти силы обязались поддержать на выборах президента 2013г. кандидатуру действующего президента. Каков Ваш подход к вопросу выдвижения «Процветающей Арменией» собственного кандидата?
– Подпись партии «Процветающая Армения» под коалиционным соглашением о поддержке на президентских выборах в 2013 году действующего президента и сегодняшняя реальность говорит о нежизнеспособности лозунга ППА («Наше слово – дело». – Примеч. ред.). Думаю, после президентских выборов будут решены два принципиальных вопроса. Первый – президент перейдет ко второму сроку своего президентства и избежит предвыборных условностей как парламентских, так и президентских, а предстоящие пять лет полностью будут нацелены на реализацию качественно новых реформ. Во-вторых, после президентских выборов будет поставлен конец искусственным и аполитичным процессам в политической жизни и политические процессы вернутся в нормальное русло.