Ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռներն Իրանի սահմանին հետախուզական գործողություններ են իրականացնում
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի թալիշաբնակ Ասթարա շրջանում ամերիկյան ռադարային համակարգերի գործարկումից հետո Ադրբեջանն իսրայելցի ռազմական խորհրդատուների աջակցությամբ մոնտաժված անօդաչու ինքնաթիռների միջոցով հեռախուզական գործողություններ է իրականացնում Իրանի սահմանին:
Իրանական աղբյուրը հավելում է, որ Ադրբեջանը 2009-2012թթ. ընթացքում Իսրայելից 10 միավոր «Հերմես 450» մոդելի անօդաչու ինքնաթիռ է ձեռք բերել:
Իրանականա «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ ՊՆ նախարար Ահմադ Վահիդին, անդրադառնալով վերոնշյալ տեղեկատվությանը, նշել է. «Ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռների կողմից Իրանի սահմանին հետախուզական գործողություններ կատարելու մասին մենք տեղեկատվություն չենք ստացել»:
Հիշեցնենք, որ օրերս իրանական «ԻՌԱՍ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված վերլուծական հոդվածում Թեհրանի համալսարանի քաղաքագիտության ամբիոնի ասպիրանտ Ամին Փարթուն հերթականությամբ ներկայացնելով բոլոր այն զինատեսակները, (անօդաչու ինքնաթիռներ, հականավային «Gabriel» հրթիռներ, հակատանկային «Spike» հրթիռային համակարգեր, հակաօդային պաշտպանության, հակաբալիստիկ «Barak» հրթիռային համակարգեր, ռադարային համակարգեր) որոնք Ադրբեջանը վերջին տարիներին ձեռք է բերել Իսրայելից, հարց է տալիս. «Ադրբեջանի կողմից նման սպառազինությունների ձեռք բերումն ի վերջ ո՞ր սպառանալիքի դեմ է ուղղված»:
«Պաշտոնական Բաքուն հայտարարում է, թե այդ ռազմական տեխնիկան ուղղված է Հայաստանի դեմ. Սակայն ռազմական փորձագետների վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռք բերված ռազմական տեխնիկան ուղղված է կամ Իրանի, կամ Թուրքմենստանի դեմ, քանի որ Հայաստանը դեպի ծով ելք չունի: Այսպիսով` Ադրբեջանի հականավային հրթիռները միայն ուղղված են Իրանի և Թուրքմենստանի դեմ»,-նշել է իրանցի վերլուծաբանը:
Թեհրանը չի հավատում Ադրբեջանի հավաստիացումներին. Իսրայելից գնված ռազմական տեխնիկան կարող է օգտագործվել Իրանի դեմ

Азербайджанские беспилотники осуществляют разведывательные операции на границе с Ираном
Азербайджанские беспилотные самолеты осуществляют разведывательные операции на границе с Ираном. Об этом сообщает иранский сайт «Press TV».
Согласно информации, после запуска американских радарных систем в талышенаселенном районе Астара в Азербайджане Азербайджан осуществляет на границе с Ираном разведывательные операции с использованием монтированных при содействии израильских военных советников беспилотников.
Иранский источник также отмечает, что в течение 2009-2012 гг. Азербайджан приобрел у Израиля 10 единиц беспилотников модели «Гермес 450» .
Как передает иранский сайт «аранньюз.ир», комментируя данную информацию, министр обороны Ирана Ахмад Вахиди подчеркнул: «Мы не получали информацию об осуществлении азербайджанскими беспилотниками разведывательных операций на границе с Ираном».
Напомним, на днях в аналитической статье, опубликованной на информационном сайте «ИРАС», аспирант кафедры политологии Тегеранского университета Амин Партун, поочередно представляя все те единицы военной техники, которые Азербайджан приобрел у Израиля (беспилотные самолеты, противокорабельные крылатые ракеты«Gabriel», противотанковые ракетные комплексы Spike, противобаллистические ракетные системы противовоздушной обороны«Barak», радарные системы), задается вопросом: «В конце концов, против какой угрозы направлено приобретение Азербайджаном таких видов вооружения?».
«Официальный Баку заявляет, что эта военная техника направлена против Армении. Однако исследования военных экспертов показывают, что военная техника, приобретенная Азербайджаном, направлена либо против Ирана, либо против Туркменистана, так как Армения не имеет выхода в море. Таким образом, противокорабельные ракеты Азербайджана направлены против Ирана и Туркменистана», – резюмирует аналитик.