Երշիկ արտադրողներն արտադրության ընթացքում գոմեշի միս են օգտագործել
Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին ՏՄՊՊՀ նիստում հրապարակվեց Հանձնաժողովի կողմից կատարված հերթական ուսումնասիրության արդյունքները: Երշիկեղենի շուկայում մի քանի ամիս տևած ուսումնասիրության ընթացքում բացահայտվել են անբարեխիղճ գործունեություն իրականացնող օրինախախտ արտադրողները:
Դրանք են. «Մուշ», «Ա. Բիլյան», «Առ Դելիկատես», «Նատֆուդ», «Ջրվեժի մսամթերքի կոմբինատ»,«Մարիլա», «Բաբիկ 90», «Էրեբունի աստղ», «Հայր և որդի Գալստյաններ», «Երեմկա», «Էլիտ Պրոդ», «Ա. Շիրվանյան և ընկերներ», «Արտյոմ և Հրայր եղբայրներ», «Լումա», «Կարինե և Նարինե»,  Նեպտուն Մար», «Սոս 97», «Տիրան Ղազարյան», «Գայան Ջամե», «Բարի արագիլ», «Արթուր Հակոբյան» ԱՁ:
Ինչպես հայտնում են հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, տուգանքների չափերը հաշվարկելիս Հանձնաժողովը հաշվի է առել ինչպես տնտեսվարողների ապրանքաշրջանառության ծավալներն ու շուկային հասցված վնասի չափը, այնպես էլ նախկինում դրսևորած վարքագիծը: Եւ քանի որ բացահայտված խնդիրները առնչվում են սպառողների շահերին և հետևապես մեծ կարևորություն են ներկայացնում, ապա Հանձնաժողովի որոշմամբ օրինախախտների հանդեպ նշանակվեց օրենքով սահմանված առավելագույն պատժաչափ՝ տվյալ ընկերության նախորդ տարվա հասույթի 1 տոկոսի չափով:
Երշիկի արտադրության մեջ օգտագործվում է մեծաքանակ սոյա, օսլա, սպիտակաձավար (манная крупа ), ալյուր, նիտրիտ, ֆոսֆատ և այլն. այդ մասին սպառողները տեղյակ չեն
Երշիկեղենի շուկայում գործող արտադրողների փաստաթղթային ուսումնասիրության ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խախտումներ: Մասնավորապես, երշիկի պատրաստման ընթացքում օգտագործվող իրական բաղադրիչները փաթեթավորման վրա նշված չեն: Ուսումնասիրված գրեթե բոլոր դեպքերում վաճառքի հանված երշիկեղենի վրա նշվում է, որ պատրաստման ընթացքում օգտագործվել է տավարի և խոզի բարձրորակ միս: Մինչդեռ, Հանձնաժողովը բացահայտել է, որ արտադրական պրոցեսում քաշի ավելացման, ախորժելի գույնի, կպչունություն ապահովելու և այլ նկատառումներով օգտագործվում են մեծաքանակ հ ավելանյութեր, ինչի մասին սպառողը տեղյակ չէ: Ընդ որում նման դեպքեր բացահայտվել են նաև երեխաների համար նախատեսված՝ մանկական անվանումով երշիկների պարագայում: Նշենք նաև, որ երշիկի մեջ սոյան օգտագործվում է հիմնականում արտադրանքին լրացուցիչ զանգված ապահովելու նպատակով, ինչի հետևանով էլ օգտագործված մսի քանակը երբեմն հասնում է նվազագույնի:
Տեղեկացնենք, որ համաձայն Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքի, տնտեսվարողի ցանկացած վարքագիծ, որը կարող է մոլորեցնել հասարակությանը նրա առաջարկած ապրանքների վերաբերյալ, համարվում է անբարեխիղճ մրցակցության գործողություն: Մոլորեցում է համարվում նաև որակի, քանակի, բաղադրության կամ այլ բնութագրերի վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվություն չհիշատակելը, ինչն այս դեպքում առկա է:
Երշիկների որոշ տեսակների մեջ մսի մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 16 տոկոս, իսկ տավարի կամ խոզի մսին հիմնականում փոխարինում է գոմեշի ներկրված միսը
Երշիկի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսվարողների փաստաթղթերի համաձայն, արտադրության մեջ օգտագործվող մսի 1 կիլոգրամի գինը կազմում է 700-800 դրամ: Քանի որ Հանձնաժողովը գնագոյացման ուսումնասիրություն է իրականացրել մսի շուկայում և հետևաբար տիրապետում է այս շուկայում գների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվության, ապա վերոնշյալ փաստերը Հանձնաժողովին թույլ են տալիս ենթադրելու, որ երշիկի արտադրության մեջ հիմնականում օգտագործվում է գոմեշի ներկրված միս, որի 1 կիլոգրամը ներքին շուկայում իրացվում է հենց այդ գնով: Մինչդեռ երշիկների բաղադրության մեջ հիմնականում նշվում է տեղական խոզի կամ տավարի միս այն դեպքում, երբ տեղական մսի միջին շուկայական գինը վերոնշյալ գնից եռակի թանկ է:
Հանձնաժողովը կներկայացնի առաջարկություններ՝ մսի և մսամթերքի տեխնիկական կանոնակարգում լրամշակումներ անելու վերաբերյալ
ՏՄՊՊՀ կողմից կատարված լայնածավալ ուսումնասիրության ընթացքում ի հայտ են եկել նաև մի շարք օրենսդրական բացեր, ինչի հետ կապված Հանձնաժողովը կմշակի և ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարությանը կներկայացնի համապատասխան առաջարկությունների փաթեթը: Մասնավորապես, ինչպես արդեն տեղեկացրեցինք, որոշ դեպքերում երշիկի մեջ մսի պարունակությունը չի գերազանցում 16 տոկոսը, սակայն մսի և մսամթերքի տեխնիկական կանոնակարգով սահմանված չէ, թե կոնկրետ որքան պետք է լինի այն, կամ կոնկրետ ինչ բաղադրիչներ են անթույլատրելի:
Հանձնաժողովը օրինախախտ ընկերությունների անվանումները կտեղադրի ՏՄՊՊՀ պաշտոնական կայք-էջում, իսկ ուսումնասիրությունների ողջ փաթեթը կուղարկվի Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությանը:

Какой колбасой пичкают потребителей в Армении? ГКЗЭК выявила недобросовестных производителей и наказала по максимуму
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении сегодня обнародовала результаты очередных проверок, на этот раз на рынке колбасных изделий. Как передает пресс-служба ГКЗЭК, в результате продлившихся несколько месяцев исследований были выявлены допустившие нарушения производители, которые за осуществление недобросовестной конкуренции и введение потребителей в заблуждение оштрафованы на максимальную установленную законом сумму – в размере 1% прибыли компании за предыдущий год.
Согласно релизу, максимальный размер наказания вызван тем обстоятельством, что выявленные проблемы касаются интересов потребителей. Однако ГКЗЭК при этом учла торговый оборот хозяйствующего субъекта, размер нанесенного рынку ущерба и деятельность компании в прошлом.
В итоге оштрафованы: «Муш», «А. Билян», «Ар Деликатес», «Натфуд», «Мясокомбинат Джрвежа», «Марила», «Бабик 90», «Эребуни астх», «Отец и сын Галстяны», «Еремка», «Элит Прод», «А. Ширванян и друзья», «Братья Артем и Грайр», «Лума», «Карине и Нарине», «Нептун Мар», «Сос 97», «Тиран Казарян», «Гаян Джаме», «Бари арагил», частный предприниматель «Артур Акопян».
По данным Комиссии, в производстве колбасы в большом количестве использовались соя, крахмал, манная крупа, мука, нитрит, фосфат и т.д., о чем потребителей не информировали.
В процессе исследования документов действующих на рынке колбасных изделий производителей выявлен ряд нарушений. В частности, используемые в производстве реальные компоненты не отмечались на этикетке продуктов. Почти во всех проверенных случаях на упаковке выставленных колбасных изделий отмечается, что в ходе приготовления были использованы высококачественная свинина и говядина. Между тем, Комиссия установила, что в процессе производства с целью увеличения веса, обеспечения аппетитного цвета и прочего в большом количестве используются добавки, о которых потребителя также не информируют. Более того, были выявлены нарушения с колбасными изделиями, предназначенными для детей и с детскими наименованиями.
Важно при этом помнить, что соя, используемая при производстве колбасных изделий, служит лишь для обеспечения дополнительной массы продукции, вследствие чего количество употребляемого при изготовлении колбасы мяса сводится к минимуму.
Согласно Закону РА «О защите экономической конкуренции», любые действия хозяйствующего субъекта, которые могут ввести в заблуждение на счет предлагаемых им товаров, квалифицируются как проявление недобросовестной конкуренции. Дезориентирующим фактором считается также отсутствие информации о качестве, составе, количестве и других компонентах товара, что ГКЗЭК и выявила в ходе проверок.
В составе некоторых сортов колбасы доля мяса составляет всего 16%, а говядину и свинину, как правило, заменяет импортируемое в страну мясо буйвола.
Согласно документам предпринимателей, занимающихся производством колбасных изделий, один килограмм используемого в производстве мяса составляет примерно 700-800 драмов, поскольку Комиссия провела ценовые маркетинговые исследования на рынке мяса и, следовательно, владеет всей необходимой информации, касающейся данного сегмента рынка. На основании выше обозначенных фактов Комиссия пришла к заключению, что в производстве колбасных изделий в большинстве случаев используется мясо буйвола, килограмм которого реализуется именно по этой цене. Между тем в составе продукта значатся местные говядина или свинина в том случае, когда цена свежего местного мяса в три раза превосходит указанную.
Комиссия представит предложения касательно доработки технических норм и контроля за мясом и мясными изделиями.
В ходе широкомасштабных исследований, проведенных Государственной комиссией по защите экономической конкуренции, был выявлен также целый ряд законодательных пробелов. В этой связи Комиссия разработает и представит на рассмотрение в Министерство сельского хозяйства РА пакет соответствующих законодательных изменений. В частности, в некоторых случаях содержание мяса в колбасе не превышает 16%, однако, по техническому регламенту о безопасности мяса и мясных продуктов, не установлено, конкретно какое количество мяса должно содержаться в продукции или какие компоненты использовать в производстве строго воспрещается.
Комиссия опубликует имена допустивших нарушения производителей на своем официальном сайте, а весь пакет исследований отправит в Государственную службу безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА.