Քաղաքագետ. Համանախագահների ու հայկական կողմի մոտեցումները ԼՂ հարցով համահունչ են միմյանց
Դուբլինում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների` ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ ընդունված համատեղ հայտարարությունում ու ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ելութում արված շեշտադրումները համահունչ էին միմյանց: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Պարզորոշ երևում է, որ ներկայումս բանակցային գործընթացում առաջընթացի խոչնդոտը ադրբեջանական կողմն է, և ակնհայտ է, որ այս պահին հայկական պետություններն ու Մինսկի խմբի համանախագահները մի կողմից, իսկ Ադրբեջանը մյուս կողմից հայտնվել են հակառակ դիրքերում»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, ՀՀ արտգործնախարարն իր ելույթում հատուկ ընգծել է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը հետ է կանգնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից՝ փորձ կատարելով բանակցային գործընթացից քաղել միակողմանի օգուտներ, ինչն արտացոլված է նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների դուբլինյան հայտարարության մեջ: «Իհարկե, միջազգային հանրությունը, և առաջին հերթին Մինսկի խնբի համանախագահ երկրները գիտակցում են, որ ադրբեջանական կողմի նման դիրքորոշումը բավական լուրջ խոչընդոտ է հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի համար: Այդուհանդերձ ցավալի է, որ միջազգային հանրությունը և հատկապես համանախագահներն իրենց հայտարարություններում շարունակում են կոնկրետ հասցեատերեր չմատնանշելու քաղաքականությունը:
Դա փաստացիորոն ճանապարհ է հարթում Ադրբեջանի իշխանությունների համար շարունակել այն քաղաքական գիծը, որը ներկայումս անուղղակիորեն ենթարկվում է քննադատության»,- նշեց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով, ակնհայտ է մոտեցումների միջազգային հանրության ու հայկական կողմի մոտեցումների ընդհանրությունը նաև այլատյացության հետկապված: «Աչքի է զարնում այն փաստը, որ թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները և թե ՀՀ ԱԳ նախարարը հրավիրում են միջազգային հանրության ուշադրությունը այն խնդրի վրա, որ Ադրբեջանում շարունակվում է հակահայկական քարոզչությունը: Ավելին` նման դրսևորումները հարևան երկրում դիտվում են որպես հերոսություն: Բնականաբար միջազգային հանրությանը շատ լավ գիտակցում է, որ սա չի կարող նպաստել երկու ժողովուրդների միջև խաղաղության հաստատմանը և թշնամանքի հաղթահարմանը»,- հավելեց բանախոսը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 6-ին Դուբլինում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ընդունել են համատեղ հայտարարություն, ուր, մասնավորապես, ասված է.
«Ինչպես հայտարարել են մեր նախագահները 2012 թվականի հունիսի 18-ին Լոս Կաբոսում, կողմերը պետք է առաջնորդվեն Հելսինկիի սկզբունքներով, մասնավորապես՝ ուժի և դրա սպառնալիքի կիրառման բացառումը, տարածքային ամբողջականությունը, ժողովուրդների ինքնորոշման ու իրավահավասարության իրավունքը, ինչպես նաև մեր երկրների կողմից 2009 թվականին Աքվիլայում և 2010 թվականին Մուսկոկայում նշված տարրերով: Հղում անելով 2011 թվականին Դովիլում մեր նախագահների կողմից արված հայտարարությանը՝ մենք վերստին հորդորում ենք կողմերին վճռական քայլեր ձեռնարկել խաղաղ համաձայնության հասնելու համար»:
Իր հերթին, ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը իր ելույթում նշել է. «Չնայած Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը՝ Հայաստանը շարունակելու է իր ջանքերն ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով, բացառապես խաղաղ ճանապարհով` հիմնված ՄԱԿ-ի Կանոնադրության մեջ արտացոլված նպատակների, սկզբունքների և նորմերի, Լ՛Աքվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում և Լոս Կաբոսում համանախագահ երեք երկրների ղեկավարների արած հայտարարությունների դրույթների վրա»։

Expert: Approaches of Minsk Group and Armenian side on Karabakh issue coincide
The statement issued by the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries on the sidelines of the OSCE Ministerial Council meeting in Dublin is in harmony with the accentuations made in the speech of Armenian FM Edward Nalbandian, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan told Panorama.am in an interview.
“It is clearly seen that Azerbaijan hinders progress in the negotiations and it is clear that currently the two Armenian states and the OSCE Minsk Group Co-Chairs, on the one hand, and Azerbaijan, on the other hand, have appeared in opposite positions,” he noted.
According to him, in his remarks, Armenian FM Edward Nalbandian highlighted the circumstance that Azerbaijan departs from the agreements reached, attempting to derive a one-sided benefit from the negotiation process, which is also reflected in the Dublin statement of the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
“There is no doubt that the international community, and first of all the Minsk Group Co-Chair countries, realize that this position of Azerbaijan is a serious obstacle in the way of Karabakh conflict settlement. Nevertheless, it is regrettable that the international community and particularly the Co-Chairs continue their policy of not mentioning any addressee in their statements. This, in fact, paves the way for the Azerbaijani leadership to continue the political course that is indirectly criticized at present,” said Hrant Melik-Shahnazaryan.
“Both the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the Armenian Foreign Minister draw the international community’s attention to the fact that Azerbaijan continues anti-Armenian propaganda. Moreover, our neighboring country views such manifestations as heroism. Naturally the international community realizes very well that this cannot contribute to the establishment of peace and overcoming of hatred between the two peoples,” he added.
We will remind that Foreign Minister of the Russian Federation Sergey Lavrov, Secretary of State of the United States Hillary Rodham Clinton, and Minister Delegate for European Affairs of France Bernard Cazeneuve issued the following statement on December 6:
"On the occasion of the OSCE Ministerial Council Meeting in Dublin, we, the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, call upon the parties to the Nagorno-Karabakh conflict to demonstrate the political will needed to reach a peaceful settlement. As our Presidents stated at Los Cabos on June 18, 2012, the parties should be guided by the Helsinki principles, particularly those relating to the non-use of force or the threat of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination of peoples, and the elements outlined in our countries’ statements at L’Aquila in 2009 and Muskoka in 2010. Recalling the statement of our Presidents at Deauville in 2011, we again urge the parties to take decisive steps to reach a peaceful settlement.
"We regret that the expectations of more rapid progress in the peace process, which were raised by the Joint Statement of the Presidents of Armenia and Azerbaijan, with the President of the Russian Federation at Sochi on January 23, 2012, were not met. Instead, the parties have too often sought one-sided advantage in the negotiation process, rather than seeking to find agreement, based upon mutual understanding. While recognizing the decrease in serious incidents along the Line of Contact and the border in recent months, we remind the parties of the need to continue to respect the ceasefire of 1994, and that the use of military force will not resolve the conflict. We urge the parties to refrain from actions and statements that foster feelings of enmity among their populations and have raised tensions in recent months. The leaders of the sides must prepare their populations for the day when they will live again as neighbors, not enemies, with full respect for each other's culture, history, and traditions.
"We call upon the parties to demonstrate a greater sense of urgency in the peace process and to work with the Co-Chairs to give full and careful consideration to ideas presented by the Co-Chairs during their trip to the region in November. We welcome the readiness of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia to meet jointly with the Co-Chairs early in 2013 to continue these discussions. Our countries continue to stand ready to do whatever we can to assist the parties, but the responsibility for putting an end to the Nagorno-Karabakh conflict remains with them."