Բ. Սահակյան. Դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեն պատմական իրադարձություն էր արցախցիների կյանքում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեն պատմական իրադարձություն էր արցախցիների կյանքում, որը կանխանշեց մեր երկրի հետագա զարգացման ուղին:
15 տարի հետո` 2006 թվականին նույն օրը, կրկին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով մենք ընդունեցինք պետության ու հասարակության հիմնական օրենքը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Դրանով իսկ մեր ժողովուրդը կրկին վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներին ու համամարդկային արժեքներին` մեկ անգամ ևս ապացուցելով, որ իր ընտրած ուղին անսասան է ու ճիշտ, ընթացքն` անկասելի ու հաստատուն:
Մեր նպատակն է իրականացնել մեր նախնիների դարավոր երազանքը` ունենալ ուժեղ, զարգացած ու հզոր հայրենիք, ապահովել ժողովրդի բարեկեցիկ կյանքը, սերունդների համար կերտել պայծառ ու լուսավոր ապագա: Եվ ես վստահ եմ, որ մենք կկարողանանք կյանքի կոչել մեր համազգային նպատակները` կյանքի կոչել միասնաբար ու համախմբված, ուս ուսի հաղթահարելով բոլոր դժվարությունները և քայլ առ քայլ մոտենալով մեր վերջնական հաղթանակին:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս այս պետական կարևոր տոնի առթիվ և մաղթում նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ` Արցախի անկախ պետականության զորացման անշեղ ճանապարհին»:

Бако Саакян: Принятием Конституции народ НКР подтвердил свою приверженность фундаментальным принципам демократии
Президент НКР Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции НКР. Как сообщает пресс-служба главы государства, в послании отмечено:
От имени властей Арцаха и от себя лично искренне поздравляю вас по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции НКР.
Прошедший 10 декабря 1991 года референдум стал историческим событием в жизни арцахцев, предопределившим дальнейший путь развития нашей страны.
Спустя 15 лет – в тот же день в 2006 году - вновь путем общенародного референдума мы приняли основной закон государства и общества - Конституцию Нагорно-Карабахской Республики. Этим шагом наш народ снова подтвердил свою приверженность фундаментальным принципам демократии и общечеловеческим ценностям, в очередной раз доказал непоколебимость и правильность избранного им путь, неотвратимость и бесповоротность этого процесса.
Наша цель – осуществить многовековые чаяния наших предков – иметь сильное, мощное и развитое государство, обеспечить для народа благополучную жизнь, построить светлое будущее для будущих поколений. И я уверен, что мы сможем реализовать наши общенациональные цели. Мы достигнем их совместными усилиями, сплоченно, плечом к плечу преодолевая все трудности, шаг за шагом приближая нашу окончательную победу.
Вновь поздравляю всех нас по случаю этого важного государственного праздника и желаю новых успехов и достижений в укреплении независимой государственности Арцаха».