Շաբաթ օրը մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Վարչապետի աշխատանքային այցն ԱՄՆ-ում կշարունակվի մինչ դեկտեմբերի 12-ը:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, աշխատանքային այցի առաջին օրը կառավարության ղեկավարն այցելել է Կալիֆորնիայի Տեխնոլոգիական համալսարան, որտեղ հանդիպել է համալսարանի նախագահ Ժան Լու Շամոյի հետ:
Հանդիպան ժամանակ վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, կրթության որակի բարելավման, հայաստանյան բուհերի միջազգային հավատարմագրման առկա գործընթացները: Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ու այն ներուժին, որը տարեցտարի ոլորտը կապահովի աճով:
Հանդիպմանը ներկա Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանն ունի բավական ներուժ դառնալու Կովկասի Սիլիկոնյան Հովիտը:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է Կալիֆորնիայի Տեխնոլոգիական hամալսարանի հայազգի շրջանավարտներին, ուսանողներին և ամերիկաբնակ հայ գիտնականների: Կառավարության ղեկավարը պատասխանել է նրանց և ուսանողներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի: Անդրադարձ է կատարվել բնական և ճշգրիտ գիտությունների ոլորտներում առկա իրավիճակին և զարգացման հեռանկարներին: Քննարկվել են հայագիտությանը, աստղագիտությանը, ֆիզիկային և մաթեմատիկային, հանրակրթական մանկավարժությանը վերաբերող հարցեր:
Տիգրան Սարգսյանը ներկաներին շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքիր հանդիպման համար և հորդորել է ամրապնդել կապերը հայրենիքի հետ, նպաստել Հայաստանում գիտության զարգացմանը:

Адам Шифф: Армения обладает достаточным потенциалом, чтобы стать Силиконовой долиной Кавказа
В субботу начался рабочий визит премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в США, который продлится до 12 декабря.
Как сообщает пресс-служба правительства, в первый день рабочего визита глава правительства посетил Калифорнийский технологический университет, где состоялась встреча с руководителем университета Жаном Лу Шамо.
В ходе встречи Тигран Саркисян представил реформы, производимые в сфере образования Армении, а также нынешний процесс международной аккредитации армянских вузов. Стороны обсудили также перспективы двустороннего сотрудничества, а также вопросы, связанные со сферой информационных технологий в Армении.
Присутствовавший на встрече член Палаты представителей конгресса США Адам Шифф, отметил, что Армения обладает достаточным потенциалом, чтобы стать Силиконовой долиной Кавказа.
Премьер-министр Армении встретился и с выпускниками и студентами университета армянского происхождения и с проживающими в США армянскими учеными. В ходе встречи он ответил на интересующие присутствующих встречи вопросы, были обсуждены вопросы, касающиеся сферы арменоведения, астрономии, физики и математики, общеобразовательной педагогики.