Ս. Մինասյան. Հետընտրական պրոցեսների համար ՀԱԿ-ը պետք է նախ` պատրաստ լինի նախընտրական պայքարի
Այս պահին ՀԱԿ-ը կորցրել է այն ռեսուրսներն ու հնարավորությունները, որոնք ուներ 2008-2009 թվականներին և եթե այս իրավիճակում, հատկապես խորհրդարանական ընտրություններից հետո ՀԱԿ-ը, գտնվելով խորհրդարանում, խոսում է փողոցային քաղաքականության մասին դա նման է նոստալգիկ բնույթ ունեցող հայտարարության: Նա կորցրել է իր ռեսուրսները, և փողոցային քաղաքականությունն այս պահին ակտուալ չէ: Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով երեկ տեղի ունեցած ՀԱԿ հանրահավաքին նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Այնուհետև, նա ընդգծեց այն հանգամանքը, որ հանրահավաքը տևել է շատ կարճ և ելույթներով հանդես չեն եկել ՀԱԿ այնպիսի գործիչներ, ինչպիսիք են Նիկոլ Փաշինյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանը, իսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդհանրապես չի մասնակցել հանրահավաքին, և դա պայմանավորեց հստակության բացակայությամբ. «ՀԱԿ-ի ներսում էլ հստակություն չկա, տարբեր մոտեցումներով քաղաքական գործիչներ են միավորված ՀԱԿ-ի շուրջ»:
Պատասխանելով հարցին, թե` հնարավո՞ր է արդյոք, որ ՀԱԿ-ը նախապատրաստվում է «հետընտրական գործընթացների, քաղաքագետը նշեց. «Հետընտրական պրոցեսների պատրաստ լինելու համար ՀԱԿ-ը նախ պետք է պատրաստ լինի ակտիվ նախընտրական պայքարի, պետք է ունենա իր թեկնածուն և աջակցի նրան: Բայց այս պահին մենք այդ զարգացումները չունենք և չեմ կարծում, որ կունենանք մոտակա օրերին և շաբաթներին»,- հավելեց Ս. Մինասյանը:

Opposition bloc Armenian National Congress (ANC) has lost the resources and possibilities it had in 2008-2009. In the current situation, particularly after the parliamentary elections, after getting seats in parliament, this political force speaks about street policy, which rather resembles a nostalgic statement. This political force has lost its resources and street policy is no longer topical, political scientist, deputy director of Caucasus Institute Sergey Minasyan told Panorama.am.
The expert highlighted the fact that ANC’s recent rally lasted for a short time, ANC activists such as Nikol Pashinyan and Gagik Jhangiryan did not speak and Levon Ter-Petrosyan did not attend the rally. The reason behind it is the lack of clearness within this opposition bloc, he explained.
“There is no clearness within the ANC because it unites politicians having different approaches,” Minasyan added.
When asked if it is possible that ANC is preparing for post-election processes, Minasyan said, “In order to be prepared for post-election processes, ANC should first of all be prepared for active pre-election fight, should have its candidate and should back him. But we do not see anything of the kind at the moment and I do not think we will see it in the near future.”