Ս. Մինասյան. Հետընտրական պրոցեսների համար ՀԱԿ-ը պետք է նախ` պատրաստ լինի նախընտրական պայքարի
Այս պահին ՀԱԿ-ը կորցրել է այն ռեսուրսներն ու հնարավորությունները, որոնք ուներ 2008-2009 թվականներին և եթե այս իրավիճակում, հատկապես խորհրդարանական ընտրություններից հետո ՀԱԿ-ը, գտնվելով խորհրդարանում, խոսում է փողոցային քաղաքականության մասին դա նման է նոստալգիկ բնույթ ունեցող հայտարարության: Նա կորցրել է իր ռեսուրսները, և փողոցային քաղաքականությունն այս պահին ակտուալ չէ: Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով երեկ տեղի ունեցած ՀԱԿ հանրահավաքին նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Այնուհետև, նա ընդգծեց այն հանգամանքը, որ հանրահավաքը տևել է շատ կարճ և ելույթներով հանդես չեն եկել ՀԱԿ այնպիսի գործիչներ, ինչպիսիք են Նիկոլ Փաշինյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանը, իսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդհանրապես չի մասնակցել հանրահավաքին, և դա պայմանավորեց հստակության բացակայությամբ. «ՀԱԿ-ի ներսում էլ հստակություն չկա, տարբեր մոտեցումներով քաղաքական գործիչներ են միավորված ՀԱԿ-ի շուրջ»:
Պատասխանելով հարցին, թե` հնարավո՞ր է արդյոք, որ ՀԱԿ-ը նախապատրաստվում է «հետընտրական գործընթացների, քաղաքագետը նշեց. «Հետընտրական պրոցեսների պատրաստ լինելու համար ՀԱԿ-ը նախ պետք է պատրաստ լինի ակտիվ նախընտրական պայքարի, պետք է ունենա իր թեկնածուն և աջակցի նրան: Բայց այս պահին մենք այդ զարգացումները չունենք և չեմ կարծում, որ կունենանք մոտակա օրերին և շաբաթներին»,- հավելեց Ս. Մինասյանը:

Сергей Минасян: Сегодня оппозиционный АНК потерял те ресурсы и возможности, которые имел в 2008-2009 гг.
«На данный момент Армянский национальный конгресс (АНК) потерял те ресурсы и возможности, которые имел в 2008-2009 гг. Если в сложившейся ситуации, особенно после парламентских выборов, получив места в парламенте, эта политическая сила заявляет об уличной политике, то это лишь походит на заявление ностальгического характера. Эта политическая сила потеряла свои ресурсы и на данный момент уличная политика не актуальна», – об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил политолог, директор «Института Кавказа» Сергей Минасян.
Политолог подчеркнул важность того, что митинг АНК продлился довольно недолго и в ходе митинга с речью так и не выступили такие деятели АНК, как Никол Пашинян, Гагик Джангирян, а Левон Тер-Петросян и вовсе не участвовал в нем, обусловив это отсутствием четкости: «Внутри АНК нет четкости, вокруг этой политической силы сплочены политические деятели, придерживающиеся различных подходов».
В ответ на вопрос о том, возможно ли, что АНК готовится к поствыборным процессам, Сергей Минасян заявил: «Для того, чтобы быть готовым к поствыборным процессам, АНК прежде всего должен быть готов к активной предвыборной борьбе, иметь своего кандидата и поддерживать его. Однако на данный момент мы не видим таких развитий событий, и не думаю, что станем их свидетелями в ближайшем будущем», - добавил политолог.