ԲՀԿ-ն ՀԱԿ-ին փրկեց պառակտումից
Երկար սպասված իրադարձությունը կայացավ: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հրապարակեց առաջիկա ընտրություններում իր մասնակցության ձևաչափը: Մեկ բառով այն կարելի է մեկնաբանել հետևյալ կերպ` ԲՀԿ-ն ընտրություններին չի մասնակցում:
Հայտարարության բովանդակության լակոնիկ բնույթն ամենևին չի խոսում դրա նշանակության մասին: Ճիշտ հակառակը` ԲՀԿ-ի այս որոշումը հսկայական սրբագրումներ է մտցնում Հայաստանի քաղաքական կյանքում` ոմանց համար փակելով, իսկ ոմանց համար էլ բացելով իրացման հերթական հնարավորություն:
Խոսքն, առաջին հերթին, Հայ ազգային կոնգրեսի մասին է: Գաղտնիք չէ, որ այս քաղաքական ուժը 2008-ի ընտրական ցիկլում նվաճած բարձունքից բավականին ցավոտ անկում է ապրել ու, գոնե մինչ այս պահը, իրացման հնարավորությունների ինտեսնսիվ որոնումների մեջ է: Այսօր սակայն, ԲՀԿ-ն և անձամբ Գագիկ Ծառուկյանը նրանց նման հնարավորություն պարգևեց: ՀԱԿ-ն այլևս կարող է հավակնել երկրորդ համարով խաղացողի դափնիներին:
Ինչպես նախկինում արդեն նշել էինք, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը որևէ դեպքում չէր առաջադրի իր թեկնածությունը, եթե ԲՀԿ-ն նախագահական ընտրություններին սեփական թեկնածուով հանդես գար: ԲՀԿ-ի ստվերում հայտնվելն առաջին նախագահը, բնականաբար, իրեն վայել չէր համարի, իսկ այդ ստվերից դուրս գալը, հաշվի առնելով խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, այնքան էլ իրատեսական չէր: Ուստի մնում էր երկու տարբերակ. կամ ԲՀԿ-ն սատարեր ՀԱԿ-ի թեկնածուին, կամ` ԲՀԿ-ն առհասարակ դուրս գար և ՀԱԿ-ը կրկին փորձելու հնարավորություն ստանար:
Ժամանակը ցույց տվեց, որ իրականությանը մոտ է երկրորդ տարբերակը, և այսօր ՀԱԿ-ը հնարավորություն է ստացել առաջադրել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թեկնածությունը. սա մի կողմից քաղաքական դաշտում «երկրորդ ուժի» դափնիներին տիրանալու ռեալ հնարավորություն է, իսկ մյուս կողմից` ՀԱԿ-ի միասնությունը պահպանելու (կամ պառակտումը կանխելու) գործիք:
Որևէ մեկը, կասկած չունի, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի չառաջադրման դեպքում ՀԱԿ-ը բռնելու է վերջնական պառակտման ուղին, քանի որ այնտեղ երկրորդ էշելոնի լիդերներից որևէ մեկը պատրաստ չէ մյուսի լիդերությունը լեգիտիմ համարելուն:
Ուստի ստիված ենք արձանագրել, որ ԲՀԿ-ն ՀԱԿ-ին ոչ միայն իրացվելու հնարավորություն պարգևեց, այլև կանխեց (կամ հետաձգեց) հերթական պառակտումը:
Իսկ թե ինչ հաջողություններ կունենա Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առաջադրվելու դեպքում, դժվար չէ կանխատեսել: Ինչպես «Կարգին հաղորդման» հերոսներից մեկն է նշում` «ինքը էլ առաջվանը չի»:

Наконец-то произошло долгожданное событие. Партия «Процветающая Армения» (ППА) сегодня заявила о формате своего участия в предстоящих в феврале выборах президента Армении. Если кратко, то партия «Процветающая Армения» не примет участия в выборах.
Лаконичность заявления, однако, вовсе не тождественна его значимости. Напротив, данное решение партии вносит огромные коррективы во внутриполитическую жизнь Армении, для кого-то открывая, а для кого-то закрывая очередные возможности самореализации.
Речь в первую очередь идет об Армянском национальном конгрессе (АНК). Не секрет, что эта политическая сила пережила достаточно болезненное падение с завоеванных в ходе избирательного периода 2008 года высот и до настоящего момента находилась в интенсивных поисках возможностей самореализации. Сегодня партия «Процветающая Армения» и ее лидер Гагик Царукян предоставили им такую возможность. АНК отныне может претендовать на роль второго игрока.
Как уже отмечалось, лидер АНК Левон Тер-Петросян ни в коем случае не выдвинул бы свою кандидатуру, если б партия «Процветающая Армения» выступила бы на выборах с собственным кандидатом. Нахождение в тени партии «Процветающая Армения», естественно, негоже первому президенту, а выход из этой тени, учитывая результаты парламентских выборов, представлялся не столь реалистичным. Так что, оставалось два варианта – либо поддержка партией «Процветающая Армения» кандидата от АНК, либо полный выход ППА из процесса, в результате чего АНК получает возможность новой попытки.
Время показало, что второй вариант был ближе к действительности, и сегодня АНК получил возможность выдвинуть кандидатуру Левона Тер-Петросяна. С одной стороны, это реальный шанс получить лавры «второй силы» на политическом поле, с другой стороны – средство по сохранению единства (или предотвращению раскола) АНК.
Ни у кого не вызывает сомнений то, что в случае отказа Левона Тер-Петросяна от участия в выборах АНК встанет на путь окончательного раскола, поскольку ни один из лидеров второго эшелона этой политической силы не готов признавать легитимность другого.
Так что, вынуждены констатировать, что партия «Процветающая Армения» предоставила оппозиционному Армянскому национальному конгрессу не только возможность реализоваться, но и предотвратила (или продлила срок) очередного раскола.
Тем не менее, не сложно предугадать, какие успехи покажет Левон Тер-Петросян в случае выдвижения своей кандидатуры. Как говорил один из героев популярной юмористической передачи, «он уже не тот, что прежде».