Դանիայում գտել են Անդերսենի ամենավաղ հեքիաթը
Դանիացի հեքիաթագիր Հանս Քրիստիան Անդերսենի ամենավաղ ստեղծագործությունը պատահաբար հայտնաբերել են Դանիայի ազգային արխիվում, հաղորդում է «Ռիա Նովոստին»՝ հղում անելով դանիական ԶԼՄ-ներին:
Գտածոյի արժեքավոր լինելը հաստատել են մասնագետները, որոնք ուսումնասիրում են Անդերսենի գրվածքները:
Հեքիաթը մոմի արկածների մասին է, որը չի կարողանում որոշել իր գոյության իմաստը: Հեքիաթի ավարտին մոմը հանդիպում է կրակին, որն էլ վառում է մոմը` դրանով իսկ ցույց տալով նրա նշանակությունը:
Գիտնականների պնդմամբ, սա սենսացիոն բացահայտում է, քանի որ, ամենայն հավանականությամբ, Անդերսենի առաջին հեքիաթն է:
Հանս Քրիստիան Անդերսենի բազմաթիվ ստեղծագործություններ թարգմանվել են 125 լեզուներով:Դրանք հայտնի են ոչ միայ Եվրոպայում և Ամերիկայում, այլև Ճապոնիայում, Չինաստանում և Ասիայի այլ երկրներում:

An early work by Hans Christian Andersen has been found at the bottom of a box near the Danish fairy tale writer's home city, BBC reported, citing experts.
The Tallow Candle is a short story about a revered candle that becomes grimy and neglected until its inner beauty is recognised and ignited.
The ink-written manuscript is dedicated: "To Mme Bunkeflod, from her devoted HC Andersen."
Experts say it was probably written by the Ugly Duckling author in the 1820s.
Mrs Bunkeflod is thought to be a widow whom the writer visited, read to and borrowed books from as a child.
Experts told Danish daily Politiken the script is likely the copy of an original manuscript that has since been lost.