Տիեզերք ուղարկված և Երկիր վերադարձած Հայոց այբուբենն այսօր հանձնվելու է հայկական կողմին
Այսօր Մոսկվայի մարզի «Զվյոզդնի գորոդոկ» քաղաքում հայաստանյան պատվիրակությունը կմասնակցի Հայ գրատպության 500-ամյակի տոնակատարությունների շրջանակներում կազմակերպած ակցիային. «ՌՈՍԿՈՍՄՈՍ» Դաշնային տիեզերական գործակալության կողմից տիեզերք ուղարկված և Երկիր վերադարձած Հայոց այբուբենը պաշտոնական պայմաններում կհանձնվի հայկական կողմին:
Այս մասին տեղեկացանք մշակույթի նախարարությունից:
Աղբյուրը հայտնում է, որ Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը դեկտեմբերի 13-15-ը, որպես Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի /ՀՀՄՀ/ վարչությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ՝ Մոսկվայում կմասնակցի ՀՀԽ և ՀՀՄՀ համատեղ նիստին:
Նիստի օրակարգում նախատեսվում է ՀՀՄՀ գործունեությանն առնչվող մի շարք կարևոր հարցերի քննարկումներ:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանի հետ Մոսկվա մեկնած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն, Հայ գրատպության 500-ամյակի պետական հանձնաժողովի անդամ Ամատունի Վիրաբյանը, «ՌՈՍՍՈՏՐՈՒԴՆԻՉԵՍՏՈՎՈ» Դաշնային գործակալության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և այլք:

Armenian alphabet that was sent to space and returned back to Earth will be given to Armenian side
Today, the Armenian Delegation, at the “Zvyozdni Gorodok” city of Moscow region, is to take part in the activities organized in the frameworks of the festive events dedicated to 500th anniversary of Armenian typography. The Armenian alphabet that was sent to space and returned back to Earth by the “ROSCOSMOS” federative space agency will be officially handed to the Armenian side, the Armenian Culture Ministry reported.
The source informs that from December 13 to15 RA Culture Minister Hasmik Poghosyan as a representative of the Armenian Republic in Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of CIS countries will attend the Humanitarian Cooperation Council and IFHC joint session in Moscow.
In the delegation headed by RA Culture Minister H. Poghosyan are included Amatuni Virabyan, the Director of National Archives of Armenia, Viktor Krivopuskov, head of the Armenian Representation of “ROSSOTRUDNICHESTVO” Federative Agency, etc.