Զաքարյան. Երևանում բնակվելու սիրիահայերի ցանկությունն առաջացնում է բարդություններ
Սիրիահայերի հոսքը Հայաստան չի ակտիցավել, չի էլ կարող ակտիվանալ: Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը Panorama.am-ին ասաց, որ շաբաթվա մեջ ընդամենը մեկ անգամ է Սիրիայից դեպի Հայաստան չվերթ իրականացվում:
«Հիմնականում գալիս են «Սիրիական ավիաուղիներով», շաբաթական մեկ անգամ մեկ ինքնաթիռ է գալիս, որ ուզեն էլ հոսքը ակտիվանա, կամ պակասի, չի լինի: Այդ մի ինքնաթիռն է գալիս, որպես կանոն այն լեփ-լեցուն է լինում: Շաբաթը մեկ անգամ շուրջ 100 մարդ գալիս է Սիրիայից»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը:
Զաքարյանի խոսքով, Հայաստանից Սիրիա գնացողներն էլ քիչ չեն. «Այնպես չի, որ ինքնաթիռը դատարկ է գնում»: Մարդիկ տուն են թողել, բիզնես, սպառել են իրենց հետ բերած ֆինանսական միջոցները, գնում են Սիրիա` տիրություն անելու իրենց բիզնեսին, տուն ու տեղին, ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու:
Այս պահին նախարարության հաշվարկներով Հայաստանում ապրում է շուրջ 6 հազար սիրիահայ: Նրանց 80 տոկոսն ապրում է Երևանում: 300 ընտանիք առավել անապահով է. չունի աշխատանք, բերված միջոցները սպառվել են, կարիք ունեն սննդի, հագուստի:
Ամեն օր նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի աշխատասենյակ հրատապ լուծման ենթակա խնդիրներով մտնում է մոտ մեկ տասնյակ սիրիահայ: Հիմնականում դժգոհում են աշխատանքի բացակայությունից, ֆինանսական ծանր կացությունից: Նախարարություն աշխատանքով ապահովելու խնդրանքով դիմել է 500 մարդ, նախարարությանը հաջողվել է աշխատանք գտնել 200 մարդու համար: Այս կիրակի նախատեսվում է հատուկ սիրիահայերի համար աշխատանքային տոնավաճառ կազմակերպել, որին կմասնակցեն մի քանի տասնյակ գործատուներ: Հույս ունեն` արդյունքներ կլինեն:
«Նախարարություն գալիս են հիմանական ֆինանսի հարցով, նյութական օգնության կարիք ունեն` սնունդ, հագուստ, բայց առավել` գումարի, մանավանդ, որ այլևս չեն կարողանում տների վարձերը տալ: Մենք նրանց առաջարկում ենք ապրել մարզերում, առանց որևէ լումայի, կան շատ կամավորներ, մարդիկ, ովքեր պատրաստ են իրենց հարկի տակ ընդունել սիրիահայերին, մարզերում վճարել նրանց տան վարձերը: Գալիս են Երևանում Սախարովի հրապարակում տուն են վարձում, ասում են, այստեղ ենք ուզում: Չեն ուզում գնալ ծայրամասեր: Երևանում բնակվելու սիրիահայերի ցանկությունն առաջացնում է բարդություններ»,-ներկայացրեց Ֆ. Զաքարյանը:
Նախարարության ներկայացուցիչն ասում է, որ պատրաստ են նույնիսկ մի քանի մարզերում տնից բացի հողեր հատկացնել սիրիահայերին, տներ կան Արարատում, Արագածոտնում, Թալինում և այլուր:
«Հողերը մենք մտադիր ենք տրամադրել Սիրիայի գյուղերում ապրած, հողագործությամբ զբաղված մարդկանց, իսկ հալեպահայերին մենք ասում ենք` ապրեք Եղվարդում, Աշտարակում, Աբովյանում, Էջմիածնում, վարձն այնտեղ ցածր է, հովանավորներ կան, որոնք պատրաստ են նույնիսկ մի քանի ամսվա համար վարձ վճարել»,-նշեց Զաքարյանը:
Սիրիահայ մոր մտորումները. Ու՞ր մնացին մեր երազանքները տեսնել մեր երեխաները երաժշտական դպրոցներուն մէջ հմտացած…

Поток армян из Сирии в Армению не активизировался. Представитель Министерства Диаспоры РА – о специфических проблемах
15:38 14/12/2012
Поток армян из Сирии в Армению не активизировался и не может активизироваться, поскольку авиарейсы из Сирии в Армению осуществляются лишь в раз неделю. Об этом в интервью Panorama.am заявил руководитель аппарата Министерства диаспоры РА Фирдус Закарян.
«В основном летают на «Сирийских авиалиниях», раз в неделю прилетает один самолет. Как правило, самолет бывает полным. Раз в неделю в Армению из Сирии прибывают около 100 человек», – сказал он.
По его словам, немало и уезжающих из Армении обратно в Сирию. «Самолет не отправляется обратно пустым», – отметил Ф. Закарян.
Согласно данным министерства, в настоящее время в Армении проживают порядка шести тысяч сирийских армян, из них 80% – в Ереване. 300 семей считаются наиболее необеспеченными, члены этих семей не трудоустроены, имеются финансовые затруднения.
С просьбой о трудоустройстве в министерство диаспоры обратились 500 сирийских армян, 200 из них уже обеспечены работой. В воскресенье специально для армян из Сирии будет устроена ярмарка труда, в которой примут участие несколько десятков работодателей.
«В министерство обращаются, в основном, с вопросами финансирования, люди нуждаются в материальном обеспечении, многие из них уже не в состоянии платить аренду за жилье. Мы им предлагаем жить в областях Армении совершенно бесплатно. Есть много добровольцев, которые готовы поделить с ними кров или же заплатить аренду за жилье вместо них. Арендуют квартиры на площади Сахарова в Ереване, говорят, хотим именно здесь. Не желают жить на окраинах. Желание сирийских армян жить именно в Ереване создает сложности», – отметил Ф. Закарян.
По его словам, министерство готово также в ряде областей Армении предоставить, кроме жилья, также земельные участки: такие дома есть в Арарате, Арагацотне, Талине и др.
«Земли мы готовы предоставить сельским жителям Сирии, которые занимались земледелием, а армянам Алеппо мы предлагаем жить в Егварде, Аштараке, Абовяне, Эчмиадзине. Аренда там низкая, есть спонсоры, которые готовы даже заплатить аренду на несколько месяцев вперед», – заявил Ф. Закарян.
Напомним, бои в Сирии не прекращаются с марта 2011 года, когда начались массовые выступления против режима президента Башара Асада. По данным ООН, жертвами внутреннего противостояния в Сирии стали около 30 тыс. человек, число сирийских беженцев за последние полгода возросло в 10 раз и составляет более 335 тыс. человек.