Միացյալ Նահանգներում քառօրյա սուգ է հայտարարված Նյութաունի ողբերգության կապակցությամբ (Տեսանյութ)
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման երկրում քառօրյա սուգ է հայտարարել՝ ի հիշատակ նախօրեին ամերիկյան Նյութաուն քաղաքի տարրական դպրոցում գնդակահարված 27 հոգու, այդ թվում մանկապարտեզաին տարիքի 20 երեխաների: Այս մասին տեղեկացնում է «Ասոշիեյթիդ Պրես» գործակալությունը: Նախագահի հանձնարարականով իջեցվել են պետական դրոշները երկրի բոլոր կառավարական գերատեսչություններից, ռազմաբազաներից և արտերկրում գտնվող ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչություններից:
Ողբերգությունը տեղի էր ունեցել Նյու-Յորքից 130 կմ հեռավորության վրա գտնվող Նյութաուն քաղաքի «Սենդի Հուկ» դպրոցում` տեղական ժամանակով առավոտյան 09:40-ին (Երևանի ժամանակով 18:40): Հանցագործության հեղինակ 20-ամյա Ադամ Լանզան 4 զենով զինված ներխուժել է դպրոց ու լսարաններից մեկում գնդակահարել 18 երեխայի, այդ թվում նույն դպրոցում աշխատող սեփական մորը: Այնուհետև միջանցքներում անկանոն կրակ բացելով, սպանել է ևս 5-ին, դպրոցի տնօրենին ու հոգեբանին: Վերջում հանցագործն ինքնասպան է եղել: Ոստիկանությունը տեղում հայտնաբերել է 18 երեխայի դի, ևս երկուսը մահացել են հիվանդանոցում:
«Ռոյթերս» գործակալությունը նշում է, թե հանցագործի տանը գտել են նրա հոր դին, ում մահվան հանգամանքները դեռևս ճշտվում են: Ոստիկանության տվյալներով, հանցագործը գործել է միայնակ: Գործողութունների դրդապատճառներն անհայտ են: Հետաքննության հետ ակտիվ համագործակցում է նրա եղբայրը:
Միջադեպից հետո Միացյալ Նահանագների նախագահ Բարաք Օբաման արտակարգ հայտարարությամբ է հանդես եկել Սպիտակ Տանը, որտեղ չի կարողացել զսպել արցունքները:
«Այնտեղ զոհվածներից շատերը փոքր երեխաներն էին, հիասքանչ մանուկներ, 5-ից 10 տարեկան», - դողացող ձայնով նշել է նախագահն ու շարունակել. «Մեր սրտերն այսօր կոտրված են...»:

Президент США Барак Обама объявил 14 декабря 4-дневный траур по жертвам террористического акта, произошедшего накануне в начальной школе города Ньютаун, штат Коннектикут, сообщает «РБК».
Жертвами стрельбы, открытой в учебном заведении, стали 27 человек, среди них не менее 20 детей.Совершил преступление 20-летний Адам Лэнза, среди жертв убийцы – его собственная мать, работавшая учительницей, которую он убил у нее дома, после чего отправился в школу. Пройдя на территорию школы, А.Лэнза вступил в конфликт с директором у нее в кабинете, застрелив шесть человек. После этого он отправился в класс, который должна была вести Н.Лэнза, и начал стрелять в учеников. Согласно информации, полученной в результате предварительной баллистической экспертизы, А.Ланза покончил жизнь самоубийством, став 28-й жертвой трагедии. Известно также, что один из найденных у него пистолетов принадлежал его матери.
Вскоре после трагического происшествия Б.Обама обратился к соотечественникам с речью. "Погибшим было от пяти до десяти лет... Я сам отец, и мне тяжело знать об этом... Мы должны сделать все, чтобы покончить со стрельбой в школах". Во время выступления американский лидер не смог сдержать слез.
Президент упомянул все недавние случаи террористических актов, совершенных одиночками на территории США. "Независимо от того, происходят ли преступления в школе в Коннектикуте, в торговом центре в Орегоне, в храме в Висконсине, в кинотеатре в Колорадо или на улицах Чикаго - они происходят на наших улицах, и в них гибнут наши дети. И в независимости от политических взглядов, мы должны собраться вместе, чтобы предотвратить новые трагедии в дальнейшем", - сказал Барак Обама.