ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը դեմ է, երբ մարդկանց թաքուն հետևում կամ թաքուն նկարում են և շատ բացասական է վերաբերում Լևոն Զուրաբյան-Վարդան Օսկանյան առանձնազրույցի գաղտնազերծմանը, առավել ևս, որ ՀՀ օրենքները նման բան թույլ չեն տալիս. «Ես դեմ եմ, երբ այդպես փորձում են ինչ-որ խնդիրներ լուծել: Յուրաքանչյուր անձ իր ներաշխարհն ունի, որի չակերտները բացելով դառնում է կամ ձանձրալի կամ զազրելի իրողություն»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Գ.Սահակյանը:
Իսկ ահա թե ո՞վ է արել այդ ձայնագրությունը ՀՀԿ-ական գործիչը դժվարացավ կոնկրետ անուններ հնչեցնելուց՝ նշելով, որ Լևոն Զուրաբյանն ու Վարդան Օսկանյանն իրենք պետք է կասկածեն, թե ով է հեղինակը: Ինչ վերաբերում է այն վարկածին, թե ԱԱԾ-ն է հեղինակը , ապա Գ.Սահայանը նշեց, թե չի կարծում, որ դա այդպես է, քանի որ էական ոչինչ չի տեսնում այդ խոսակցության մեջ: Իսկ բացի այդ էլ՝ «ԱԱԾ-ին հետաքրքրում է ազգային անվտանգությունը, իսկ նրանք մեր ազգի համար վտանգավոր չեն»:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյո՞ք համամիտ չէ, որ առանձնազրույցի գաղտնազերծումը առաջին հերթին ձեռնտու է իշխանություններին, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն ասաց. «Իշխանությանը պետք չէ մեղադրել, բայց իշխանությունն էլ պատասխանատու է նման իրավիճակների համար»:

Глава фракции РПА Галуст Саакян ничего существенного не видит в диалоге депутатов АНК и ППА
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян выступает против тайной слежки за людьми и крайне отрицательно оценивает рассекречивание разговора депутатов фракции Армянского национального конгресса Левона Зурабяна и фракции «Процветающая Армения» Вардана Осканяна, тем более, что законы РА не предусматривают право на это. «Я выступаю против попытки решить вопросы таким образом. У каждого человека есть свой внутренний мир, а извлекая его из кавычек, мы сталкиваемся со скучной действительностью», – заявил сегодня на брифинге Галуст Саакян.
Парламентарий затруднился называть конкретные имена, отметив лишь, что Левон Зурабян и Вардан Осканян должны сами вычислить автора. Что касается мнения о том, что прослушку организовали сотрудники Службы национальной безопасности Армении, то Галуст Саакян заявил, что не думает, что это так, и ничего существенного не видит в этом диалоге. «СНБ Армении интересует национальная безопасность, а они не представляют опасность для нашей страны», - отметил он.
Комментируя вопрос о том, не согласен ли он с мнением о том, что рассекречивание разговора выгодно прежде всего властям Армении, глава фракции подчеркнул: «Не следует обвинять власти в этом, но ответственность за такие ситуации несут и они».